המומחה לבחינת הסדר החוב בסקיילקס תומך: "שינוי סביר והוגן"

רואה החשבון אריה עובדיה, שמונה מטעם בית המשפט לפקח על ההסדר בחברת הסלולר, מציג כמה הסתייגויות למהלך ■ ברשימה: המשך השליטה של סאני ואילן בן דב בחברה, שימור הסכם ההפצה של סמסונג וחידוש הסכם מסגרות האשראי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
שלי אפלברג
שלי אפלברג

רואה החשבון אריה עובדיה, המשמש מומחה מטעם בית המשפט בסקיילקס, תומך במהלך, אולם מציג כמה הסתייגויות. "המתווה לשינוי שטרי הנאמנות 1 ז', ח ו-ט' משקף מכל הבחינות המהותיות שינוי סביר והוגן בשטרי הנאמנות של איגרות החוב המייטיב ככלל עם בעלי הסדרות הכלולות בהסדר ואף מיטיב למעשה עם בעלי הסדרות שאינן כלולות בהסדר", כותב עובדיה בחוות דעת שפירסם.

הוא מסביר כי ההסדר שהציע בעל השליטה בחברה, אילן בן דב, אינו כולל מחיקה של איגרות חוב. לדבריו, מאחר שחברת סאני, שגם היא בשליטת בן דב, מחזיקה באופן ישיר ב-6.5 מיליון שקל ע.נ. איגרות חוב בחברה מסדרה 1, בעלי השליטה נושאים גם הם בהשלכות ההסדר.

המתווה שמציעה סקיילקס מבוסס על דחיית מרבית תשלומי האג"ח בשלוש שנים תמורת העלאת שיעור הריבית ומתן ביטחונות במניות פרטנר - כשבעל השליטה בסקיילקס, בן דב, אינו נדרש להכניס את היד לכיס ולהביא תרומה כספית חיצונית לטובת דחיית התשלומים. לא ברור אם לבן דב אין כסף או שהוא חושש כי אם יזרים כסף לטובת ההסדר בסקיילקס, הוא יתבקש לעשות זאת גם על ידי מחזיקי האג"ח ובנק לאומי בגין חובות של מאות מיליוני שקלים.

אילן בן דבצילום: מוטי קמחי

מסקנותיו של עובדיה הן בכפוף לכך שסאני ובן דב ימשיכו לשלוט בסקיילקס, ישמר הסכם ההפצה של חברת סמסונג הקוריאנית ויחודש הסכם מסגרות האשראי לפעילות שוטפת עם בנק מזרחי.

"קיום השליטה על ידי אילן בן דב מהווה תנאי הכרחי לחוות דעתי", כותב עובדיה. בנוסף לזה, הוא מסביר כי נוכח קיומה של הערת עסק חי בדו"ח, והסיכונים הקיימים לחברה בדבר שינוי שליטה, אין כל ודאות שהחברה תוכל להמשיך ולקבל מסגרת אשראי מהבנק. כתוצאה ממהלך זה, מסביר עובדיה, עלולים פעילות ההפצה של הטלפונים והאביזרים הסלולריים, כמו גם הסכם ההפצה עם סמסונג, להיפגע באופן מהותי.

המתווה שאותו הציעה סקיילקס מבוסס על דחייה של פירעונות איגרות החוב, ולא על מחיקת החובות. מתווה זה מבוסס על ההנחה כי פעילות סמסונג וקבלת דיווידנדים או מימוש אחזקות של החברה בפרטנר הם המקורות העיקריים ליצירת תזרים מזומנים אשר משרת את החוב.

עובדיה מסביר כי "עמידת סקיילקס ביעדי תזרים המזומנים החזוי מפעילות סמסונג וכן מאחזקתה ומימוש אחזקתה בפרטנר הינה חיונית להתממשות ההסדר המוצע ושינויים משמעותיים בה לרעה מהווים תנאי מתלה מהותי לחוות דעתי".

עובדיה גם מתח ביקורת על גיוס ההון של סקיילקס בחודש מאי האחרון. הוא הציע לשקול את המהלך בשל "החשש לפגיעה בזכויות הנשייה של מחזיקי איגרות החוב לאור תנאי איגרות החוב, שיעור הריבית הצמודה להן והבטוחות הנדרשות".

הממונה על הסדר החוב ראוי גם טוען כי המתווה המוצע על ידי החברה צריך להתייחס לקביעת מנגנון התאמת ביטחונות לאורך כל חיי איגרות החוב סדרה ד' בשיעור של עד 100% מערך ההתחייבויות, ושחרור עודף הבטוחות במניות פרטנר לטובת מחזיקי איגרות החוב משאר הסדרות 1 ז', ח' ו-ט'.

לדברי עובדיה, ההסדר המוצע כיום על ידי סקיילקס יוסיף לחברה נטל תשלומי ריבית בסכום כולל של 131 מיליון שקל שייפרסו על פני תקופה של 7.5 שנים. כ-76 מיליון שקל מהם הם תוצאה של דחיית מועדי פירעון ו-55 מיליון שקל נוספים נובעים מעדכון שערי הריבית למחזיקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker