קנס של 3 מיליון שקל לשירביט - מהגבוהים שהוטלו אי פעם

בביקורת שערך אגף שוק ההון, נמצא כי חברת הביטוח - שצפויה להירכש על ידי פסגות - הפנתה מבוטחים לשמאי רכב שהיו לו קשרי עבודה רבים עם החברה, מה שמעלה חשש לניגוד עניינים ■ בצעד חריג הוחלט באגף למנות מפקח מיוחד שיוודא את תיקון הליקויים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר הטיל היום (ב') על חברת הביטוח שירביט עיצום כספי בסך 3 מיליון שקל - מהקנסות הגבוהים שהוטלו אי פעם בשוק. ההחלטה להטיל את הקנס נבעה, על פי האוצר, מהפרת חוזר השמאים (הקובע כללים לחברת הביטוח לגבי אופן בחירת השמאי במקרה של תאונת דרכים וכללים למניעת ניגודי עניינים של השמאי), וכן בשל כשלים בהתנהלות החברה.

בביקורת שערך אגף שוק ההון, נמצא כי שירביט הפנתה מבוטחים לשמאי רכב שלו קשרי עבודה מגוונים עם החברה, ולכן היא לא הייתה רשאית לכלול אותו ברשימת השמאים מחשש לניגוד עניינים. למרות זאת, השמאי ערך כ-40% משומות החברה ובאזורים בהם פעל, ערך כמעט את כל השומות.

"אגף שוק ההון מצא שמערכי הניהול ומחלקת התביעות לא מילאו את תפקידם ואת חובתם כלפי המבוטחים", הוסבר בהודעת האוצר. לאחר הביקורת, הולט באגף שוק ההון, בצעד חריג, למנות מפקח מיוחד מטעם הממונה על שוק ההון, ואף להעביר גורמים בחברה מתפקידם.

"תפקידי המפקח היו לפקח על תיקון הליקויים שעלו בדו"ח החמור, לשנות את ניהול מחלקת התביעות ולשפר את הממשל התאגידי בחברה ואת מערכי הבקרה והפיקוח שלה", נמסר מאגף שוק ההון. המפקח המיוחד שמינה האגף סיים את עבודתו בחודש יוני, אך באגף שוק ההון הסבירו כי הם ממשיכים לעקוב אחרי התנהלות החברה.

פרופ' עודד שריגצילום: אמיל סלמן

בית ההשקעות פסגות צפוי להשלים בקרוב את רכישת פעילות ביטוח החיים של שירביט בתמורה לכ-12 מיליון שקל. שירביט, המנוהלת על ידי יגאל רבנוף, החלה לפעול כמבטחת בשנת 2000 ופועלת בענפי הביטוח הכללי (ביטוח אלמנטארי) בענפי רכב רכוש, רכב חובה, בביטוח דירות, בתי עסק, ביטוחי חבויות, תאונות אישיות, ביטוחי בריאות, ביטוח נוסעים לחו"ל וענפים נוספים אחרים.

פסגות - בית ההשקעות הגדול בישראל - מעוניין להיכנס לתחום הביטוח על מנת להתחרות ולנגוס בנתח השוק של חברות הביטוח הוותיקות. בנוסף, בבית ההשקעות מעוניינים ליצור מוצרים פנסיונים יחד עם מוצרי ביטוח (כמו למשל קופת גמל עם אובדן כושר עבודה). מדובר ברכישה אסטרטגית שנייה למנכ"ל חגי בדש, שרכש לפני יותר משנה את תעודות הסל של מיטב תמורת כ-150 מיליון שקל.

הממונה על שוק ההון, פרופ' עודד שריג (שסיים בינתיים את תפקידו), העניק לפני כשבועיים לבית ההשקעות רישיון מבטח, המהווה תנאי הכרחי לפעילות בתחום הביטוח. הרישיון יאפשר לפסגות למכור ביטוחי חיים וביטוח מפני אובדן כושר עבודה. בנוסף, הרישיון יאפשר לפסגות להשלים את עסקת רכישת תיק ביטוח החיים של שירביט.

שירביט סיימה את 2012 ברווח כולל של 6.3 מיליון שקל, בדומה לרווח הכולל ב-2011. סך הפרמיות מביטוח רכב, רכוש וענפים אחרים הסתכם ב-2012 בכ-462 מיליון שקל, סכום זניח ביחס לחברות הביטוח הגדולות בשוק. כמו כן, שכר חמשת הבכירים הסתכם ב-3.2 מיליון שקל. את הרבעון הראשון של 2013 סיימה החברה עם רווח כולל של 320 אלף שקל.

משירביט נמסר בתגובה כי "מדובר בספיח נוסף לפעילות שביצע המפקח על הביטוח בחברת שירביט בשנת 2013 ושהסתיימה במאי השנה. בחברה מאמינים כי מגוון המהלכים השירותיים, הטכנולוגיים והניהוליים שבוצעו בשנה האחרונה יבטיחו מניעת הישנות מקרים מאין אלה בעתיד. חברת שירביט מאחלת לקהל לקוחותיה ושותפיה שנה טובה ומוצלחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker