מודיעין מעדכנת: אדירה לא העבירה תשלום הפשרה של 2.3 מיליון דולר

מדובר בתשלום כחלק מהסכם הפשרה שנחתם בין השותפות ברישיון "גבריאלה" – מודיעין, אדירה וקרן בארונסטון - בסוף חודש יוני ■ בשל אי העברת התשלום, מודיעין עשויה לקבל בהמשך את זכויותיה של אדירה ברישיון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

צחי סולטן, בעל השליטה בשותפות מודיעין אנרגיה, המחזיקה בין היתר ברישיון "גבריאלה" (70%), יכול רק להתקנא בבעלי המניות ברישיון "שמן" השכן. בעוד שאתמול דיווחה חברת שמן כי מצאה סימנים משמעותיים של נפט בקידוח "ים-3" מול חופי אשדוד וכי היא נערכת לביצוע מבחני הפקה, הרי שקידוח ברישיון "גבריאלה" עדיין רחוק.

אמש (א') דיווחה מודיעין למשקיעים כי אדירה אנרגיה, השותפה עמה ב"גבריאלה" (15%), לא העמידה סכום של 2.3 מיליון דולר, שהייתה אמורה לשלם בהתאם להסכם פשרה שנחתם בין השותפות ביוני. המועד האחרון לתשלום היה 6 בספטמבר, אך אדירה לא העבירה את הכסף. על רקע אי העברת התשלום, מודיעין עשויה לקבל בהמשך את זכויותיה של אדירה ברישיון, בהתאם לתנאי ההסכם. במודיעין ציינו כי "הנהלת השותף הכללי בוחנת את האפשרויות העומדות בפני השותפות".

רישיון "גבריאלה" נמצא כ-10 ק"מ מקו החוף בין נתניה לאשדוד, כשעומק המים בו הוא כ-150 מטר. הסקרים הסיסמיים הצביעו על משאבים מותנים (שהוכחו) ל-128 מיליון חביות נפט, ומשאבים פרוספקטיביים (פוטנציאליים) ל-124 חביות נפט בהסתברות של 15%-24%. מדובר בכמחצית מכמות הנפט הפוטנציאלית בשמן. על רקע הדיווח, יחידות ההשתתפות של מודיעין יורדות כעת ב-3%.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

במהלך השנה האחרונה איבדו יחידות ההשתתפות של מודיעין כ-90%. הסיבה לנפילה הייתה הכישלון שחוותה השותפות בניסיון למצוא נפט ברישיונות "מירה" ו"שרה", בהן היא שותפה עם הכשרה אנרגיה של עופר נמרודי. בתחילת החודש דיווחה מודיעין כי הממונה טרם האריך תוקף רישיון "גבריאלה", וכעת ממתינים שהממונה על הנפט יכריע בעניין הארכת הרישיון.

הקידוח ברישיון גבריאלה אמור היה לצאת אל הפועל במארס האחרון. ואולם, הקידוח בוטל לאחר שהשותפות לא עמדו באולטימאטום של מפעילת האסדה, נובל דרילינג, ולא הצליחו להעמיד יתרת אשראי של 21 מיליון דולר. מי שלא העבירו את חלקן היו אדירה וקרן בראונסטון (10 מיליון דולר), בעוד שבקופתה של מודיעין היה כלל הסכום הנדרש לתשלום.

ההסכם האמור בין השותפות, ששם קץ לסכסוך הכספי ברישיון שעמד מזה מספר חודשים, קבע עיקרון בסיס לפיו כל אחת מהשותפות תישא בעלות ההשקעה הכוללת בקידוח עד כה - כ-55.2 מילין דולר - בהתאם לחלקה היחסי. מאחר שמודיעין כבר השקיעה יותר מחלקה (70%), הוחלט כי קרן בראונסטון ואדירה ישיבו לה כל אחת כ-2.3 מיליון דולר.

כחלק מההסכם, אדירה ויתרה על האופציה הקיימת לקבל עוד 15% מהזכויות ברישיון גבריאלה, באם יימצא בו נפט או גז בעתיד. בנוסף, אדירה הסכימה להעביר את זכויותיה הנוכחיות ברישיון (15%) לנאמנות לטובת מודיעין, כך שייעשה בהן שימוש רק במקרה ותפר את התחייבויותיה בהסכם (מה שאכן קרה לבסוף); וכן הוחלט ששתי השותפות יעמידו 2.4 מיליון דולר לטובת חשבון הפרויקט המשותף.

עוד נקבע שהצדדים ישתפו פעולה במקרה של החלפת אדירה כמפעילת רישיון "גבריאלה" במפעיל חדש; וכן שתמלוגי העל (נתח מההכנסות) שאמורה אדירה לקבל מהשותף הכללי של מודיעין יופחתו. בשוק העריכו שהשותפות העדיפו להגיע להסכמות, מכיוון שחששו כי פנייה לבית המשפט תפגע בסיכוייהן להאריך את תוקף הרישיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker