קרב השליטה באי.די.בי ייגמר הרבה לפני שיוכרע תיק דנקנר

הסאגה רק מתחילה. תיקי ני"ע מורכבים ובעבירות צווארון לבן קבלת ההחלטות אורכת לא מעט זמן

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
עידו באום

פרסום בתיק נגד נוחי דנקנר בהנפקת המניות של אי.די.בי אחזקות בשנת 2012 היה צעד בסיסי ומתבקש. לאחר שהרשות סיימה את החקירה והעבירה את הממצאים תוך פרק זמן של פחות מעשרה חודשים, עקרון השקיפות והגילוי - שהם מעקרונות היסוד של דיני ניירות ערך - מחייבים את הרשות יותר מכל לדווח לציבור מהן המלצותיה.

בעניין הזה, הרשות היתה מוגבלת על ידי הנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה. הנחיית היועץ קובעת כי גופים חוקרים אינם רשאים לפרסם את סיכום החקירה אלא באישור ראשי התביעה הכללית.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

בהנחייה נאמר כי "ככלל, לא יפורסם סיכום תיק החקירה הנערך על ידי הגוף החוקר בסיומה של חקירה עם העברת התיק לתביעה. עם זאת, במקרים בעלי עניין ציבורי מיוחד, כאשר הגוף החוקר חושב שיש עניין מיוחד בפרסום תמצית הסיכום, יוכל הגוף החוקר לעשות כן לאחר התייעצות וקבלת הסכמת היועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה".

בגלל הרצון של רשות ניירות ערך להעביר את התיק לפרקליטות במהירות הגדולה ביותר, לא פנו אנשיה ליועץ המשפטי או לפרקליט המדינה בבקשה להתיר את פרסום המלצתם בתיק במועד סיום החקירה. לכן, התעכב פרסום ההמלצות עד עתה, לאחר שמשרד המשפטים נתן גושפנקא לפרסום.

אחרי הכל, באיזה תיק חקירה בשוק ניירות הערך אם לא בתיק זה מצדיק האינטרס הציבורי את פרסום המלצת החוקרים?

חשיבות המידע גם נובעת מחומרת החשדות המיוחסים לדנקנר, הכוללים את עבירת התרמית שהיא מהחמורות ביותר בחוק ניירות ערך, בצד שורה של חשדות לעבירות חמורות אחרות כמו עבירת קבלת דבר במרמה, הפרת חובת דיווח ועוד.

לפי הודעת הרשות, דנקנר נחשד שסיכם וגם מימן מהלך תרמיתי שבוצע בפועל על ידי אנשים אחרים (כנראה החשודים איתי שטרום באמצעות חברת ISP פייננשל טריידינג ועדי שלג) ואשר נועד להעלות את מחירן של מניות אי.די.בי אחזקות כדי יגויס סכום גבוה יותר לחברה.

ההחלטה על הגשת כתב אישום היא עניין המסור לפרקליט מחוז. במקרה הזה, התיק יגיע לידיה של עו"ד אורלי דורון, מספר שתיים בפרקליטות המחוז והדמות המרכזית בטיפול בתיקי ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

הסאגה רק מתחילה. תיקי ניירות ערך הם תיקים מורכבים ובעבירות צווארון לבן קבלת ההחלטות אורכת לא מעט זמן. לאחר החלטה, אם יוחלט להגיש כתב אישום, מגיע בדרך כלל שלב השימוע. אחרי השימוע, יש בדרך כלל עוד פרק זמן של הרהורים פרקליטותיים.

אפשר להמר שמשבר החוב של אי.די.בי והשאלה אם דנקנר ישמור את השליטה בקונצרן או לא ייפתרו הרבה לפני ההכרעה בשאלת העמדתו לדין של דנקנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker