איפקס תנסה להנפיק
 את תנובה לפי שווי
 של 10 מיליארד שקל

הקרן שמנוהלת על ידי זהבית כהן תנסה לנצל את העלייה במחירי חברות המזון כדי להתחיל במהלך למימוש אחזקתה בתנובה ■ עם שווי כזה תנובה תהיה החברה העשירית בגודלה בבורסה ■ תג מחיר זה גם עשוי לרכך את התנגדותו של מאיר שמיר להנפקה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

העובדה שחברות המזון המקומיות נסחרות במחיר שקרוב לשיא עשויה לקדם את הנפקתה של חברת תנובה שבשליטת קרן איפקס וחברת מבטח שמיר. איפקס, שמנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן, החלה במגעים עם חתמים להנפקת 25% ממניותיה של חברת תנובה לפי שווי של 10 מיליארד שקל.

אמור היה לעלות כבר פעמיים על סדר יומו של דירקטוריון תנובה, אך הוסר ממנו לאחר שבשיחות בין איפקס למבטח שמיר ולקיבוצים ולמושבים, שמחזיקים ב–23% ממניותיה של תנובה לא הושגה הסכמה על מבנה ההנפקה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

זהבית כהןצילום: אייל טואג

עם זאת, נראה שלנוכח תג המחיר שהוצמד לתנובה הושגה התקרבות בין שני הצדדים משום ששני הגופים שהתנגדו להנפקה מתוך רצון לרכוש את השליטה בחברה מידי איפקס יתקשו לדחות הצעה להנפיק את תנובה לפי שווי של 10 מיליארד שקל, ובמיוחד מבטח שמיר שהיא חברה ציבורית.

מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר, הביע יותר מפעם אחת את רצונו לרכוש את השליטה בתנובה. הוא צירף בפברואר 2012, תקופה שבה נתח השוק של תנובה היה בשפל, הערכה שלפיה שוויה של תנובה הוא 5 מיליארד שקל. גם אם ההתפתחויות האחרונות בשוקי הריבית וההון היו גורמות לשמיר להעלות את רף המחיר לכיוון של 6.5–7.0 מיליארד שקל - ברור שתג מחיר של 10 מיליארד שקל גדול בכמה דרגות מיכולתה של מבטח.

הנפקת 25% ממניותיה של תנובה צפויה להיות המהלך הראשון במימוש השקעתה של איפקס בחברה, ובעקבותיה צפויה איפקס למכור מניות למשקיעים מוסדיים. נראה שאחד הנושאים שעדיין לא סוכמו בין זהבית כהן למאיר שמיר הוא הצטרפות אפשרית של מבטח שמיר למימוש, או יצירת מנגנון שיבטיח שהשליטה בתנובה תישאר בידי מבטח שמיר והקיבוצים, שמיוצגים על ידי איציק באדר, יו”ר גרנות, ובן דודו של מאיר שמיר

איפקס ומבטח שמיר רכשו את השליטה בתנובה בינואר 2008, לפי שווי חברה של 989 מיליון דולר ‏(3.77 מיליארד שקל‏). תנובה חילקה מאז העברת השליטה בה דיווידנדים בסכום מצטבר של 2.17 מיליארד שקל. החוב הפיננסי של תנובה היה 370 מיליון שקל בלבד בסוף יוני 2013, אך בסוף יולי 2013 לקחה שתי הלוואות מבנק הפועלים ומבנק לאומי בסכום מצטבר של מיליארד שקל. אלה נועדו לממן השקעה של 340 מיליון שקל במחלבת תל יוסף שמתמחה בגבינות קשות, השקעות בהקמת מרכז לוגיסטי חדש ודיווידנד של 814 מיליון שקל שחולק באוגוסט 2013.

קרן איפקס מבססת את תג המחיר על מכפילי הרווח של החברות בנות ההשוואה כמו שטראוס וכמו אסם, שנסחרות במכפילי שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי ‏(EV/Ebitda‏) של 12.9 ו–11.9 בהתאמה.

ברווח תפעולי תזרימי ‏(Ebitda‏) של 391 מיליון שקל, ואת הרבעון השני של 2013 ב–Ebitda של 202 מיליון שקל. לפי התכנון היא צפויה לסיים את 2013 ב–Ebitda של 910 מיליון שקל.

הבעיות של תנובה

בעלי המניות בתנובה

תנובה עשויה להיכנס מיידית למדד המעו”ף אם תשלים את ההנפקה לפי שווי זה. עם זאת החברה עלולה להיתקל בקשיים להנפיק את מניותיה לפי שווי של 10 מיליארד שקל, משום שבניגוד לשטראוס היא חשופה לחלוטין לשוק המקומי, נעדרת מנועי צמיחה ונתונה לרגולציה שמחמירה בעקביות, למשל בתחום הגבינות הלבנות והשמנת המתוקה. היא גם חשופה לתחרות שצפויה להתגבר משמעותית, למשל בתחום הגבינות הקשות, עם השקתה של מחלבת נעם של חברת טרה שבבעלותה המלאה של החברה המרכזית למשקאות קלים ‏(קוקה קולה ישראל‏) בראשית 2013.

חתמי ההנפקה עשויים להיות כלל חיתום, לאומי ופועלים אי.בי.אי מקבוצת בנק הפועלים, שמימנה אחת משתי ההלוואות שתנובה לקחה באחרונה.

שאלת החיתום קשורה לשאלת מחזור החוב של חברת אפ.מש.תנ שהיא חברה ייעודית שהוקמה על ידי איפקס ומבטח שמיר בינואר 2008 לצורך רכישת השליטה ‏(76.7%‏) בחברת תנובה. אפ.מש.תנ אמורה לפרוע עד 7 בפברואר 2014 הלוואה של 1.9 מיליארד שקל שקיבלה בינואר 2011 מקבוצת בנקים בראשות בנק לאומי ‏(75%‏) ושימשה לפירעון הלוואת בעלים שקיבלה מאיפקס וממבטח שמיר.

מאיר שמיר
מאיר שמיר

לנוכח העובדה ששותפות ת.א.ם מילק שבשליטתה פרעה בראשית אוגוסט 2013 חוב של 615 מיליון שקל לבנקים, ובהתחשב ביחס בין יתרת ההלוואה לשווייה של תנובה, נראה שהחברה לא תתקשה למחזר את החוב. ההתלבטות של איפקס ומבטח עתה היא אם למחזר אותה באשראי לזמן קצר עם אפשרות לפירעון מוקדם, בהנחה שמניותיה של תנובה יימכרו בתוך 6 חודשים או לקחת מהמוסדיים הלוואה לזמן ארוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker