בנק דיסקונט מצמצם סיכונים: מוכר לכלל ביטוח חוב של 416 מיליון שקל

במחצית הראשונה רשם דיסקונט הכנסות של 11 מיליון שקל מהלוואות שנמכרו, והעסקה הנוכחית למכירת חוב של שיכון ובינוי תתרום להכנסות הבנק ברבעון השלישי ■ הקטנת נכסי הסיכון תרמה לכך שהלימות הון הליבה הגיעה ל-9.1%

מיכאל רוכוורגר

בנק דיסקונט, המנוהל בידי ראובן שפיגל ‏(שהודיע באחרונה על סיום תפקידו לאחר איתור מחליף וחפיפה‏), ממשיך במגמה של הקטנת נכסי הסיכון לצורך שיפור הלימות ההון. כל זאת תוך הפקת רווחים מכך. במסגרת אסטרטגיה זו, נודע ל-TheMarker כי דיסקונט מכר לפני כמה שבועות לכלל ביטוח, המנוהלת בידי איזי כהן, 83.5% מהלוואה של חברת שיכון ובינוי נתיבי הצפון.

סכום החוב הנמכר נאמד ב-416 מיליון שקל, כשדיסקונט השאיר לעצמו את יתר החוב של 84 מיליון שקל. הבנק ימשיך לשמש מנהל האשראי וליהנות מעמלות עבור פעילות זו. את פעילות המכירה של החובות הובילה יחידת הסינדיקציה של דיסקונט האחראית על ארגון וניהול סינדיקציות ומכירת חובות.

שיכון ובינוי נתיבי צפון היא חברה ייעודית ‏(SPC‏) בבעלות שיכון ובינוי ‏(80%‏), המנוהלת בידי עופר קוטלר ושיכון ובינוי סולל בונה ‏(20%‏) מקבוצת אריסון השקעות של שרי אריסון. אריסון השקעות קיבלה לידיה זיכיון מחברת נתיבי ישראל, החברה הלאומית לתשתיות ותחבורה ‏(מעצ‏), לשיקום, שדרוג, תפעול ותחזוקת דרכים באורך כולל של כ–270 ק”מ באזור הצפון לתקופה של 20 שנה. זאת במסגרת פרויקט שעלותו הכוללת נאמדת ב–1.5 מיליארד שקל.

הפרויקט, שהוא מסוג PFI 
(Private Finance Initiative - ייזום במימון המגזר הפרטי‏), כולל שני שלבים עיקריים: שלב ההתאמה שיימשך כשלוש שנים, ושבו נדרש הזכיין לשפץ את רשת הדרכים ולהביא אותה לרמה הנדרשת, ושלב התפעול והאחזקה השוטפים שיימשכו כ–17 שנה. בתמורה לביצוע התחייבויותיו, זכאי הזכיין למענק ההתאמה ולתשלומים חצי־שנתיים במשך תקופת ההפעלה.

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהןצילום: עופר וקנין

עבור דיסקונט, עסקות אלה הן יישום האסטרטגיה שמובילה ראש החטיבה העסקית, אורית אלסטר, לשיתוף פעולה עם גופים מוסדיים ‏(הנהנים מחוסר מגבלות הון‏), בהעמדת מימונים גדולים וארוכי טווח, הדורשים ריתוק הון גבוה ומכירה של נתחים משמעותיים מהם לאחר הקטנת הסיכון הגלום בהם. כך, באפריל, לאחר שמעצ הודיעה לשיכון ובינוי כי הושלם שלב ההתאמה של הפרויקט, נסללה הדרך למכירת החוב, מאחר שהסיכון הגלום למלווים פחת משמעותית.

אמנם הקטנת נכסי סיכון תרמה לכך שהלימות הון הליבה ‏(היחס בין ההון העצמי לנכסי הסיכון ובראשם תיק האשראי‏) של דיסקונט הגיעה נכון לסוף יוני 2013 ל–9.1% ‏(רף העומד בדרישות הפיקוח על הבנקים של הגעה ל–9% עד סוף 2014‏), אך לנוכח המעבר לכללי באזל 3, הלימות הון הליבה של דיסקונט צפויה לרדת בכ–1% - כך שהבנק עדיין לא הבטיח את עמידתו ביעד הנדרש.

עבור כלל, העסקה היא יישום האסטרטגיה שמוביל קובי שלום, סמנכ”ל בכיר ומנהל תחום האשראי, ההשקעות הפרטיות והאלטרנטיביות בכלל כנ”ף, להגדיל את פעילות החברה בתחום האשראי הלא סחיר.

דיסקונט ביצע מהלך דומה באפריל 2011 כשמכר לגופים המוסדיים - הראל, כלל, מנורה וקרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים - את מרבית חלקו ‏(כ–900 מיליון שקל‏) בחוב פיננסי ארוך טווח בסכום כולל של 1.13 מיליארד שקל. סכום זה הוא העמיד עם הראל ‏(12%‏) ליזמי פרויקט מנהרות הכרמל שבצפון: שיכון ובינוי ‏(50%‏) ואשטרום ‏(50%‏), שהוחלפה בידי קבוצת אלייד. עסקה זו תרמה לכך שדיסקונט רשם ב–2011 הכנסות מהלוואות שנמכרו של 46 מיליון שקל.

לא סגרו את ברז האשראי העסקי

במחצית הראשונה של 2013 רשם דיסקונט הכנסות של 11 מיליון שקל ‏(מתוך זה 10 מיליון שקל ברבעון הראשון‏) מהלוואות שנמכרו, כשהעסקה הנוכחית תתרום להכנסות הבנק ברבעון השלישי של 2013. ההכנסות האלו נרשמות כתוצאה משיערוך ההלוואות הן על ידי הצד המוכר והן על ידי הצד הקונה, בהתאם לריביות הנמוכות השוררות כיום בשוק. זאת לעומת ריביות הגבוהות בהרבה שהיו בעת מתן ההלוואות במקור.

אורית אלסטרצילום: רמי זרניגר

דיסקונט אינו הבנק היחיד שמוביל אסטרטגיה זו. כך פועל גם בנק לאומי, שרשם במחצית הראשונה של 2013 הכנסות מימון שאינן מריבית בגין מכירת ההלוואות למוסדיים בסכום של 77 מיליון שקל.

בדומה לבנקים האחרים, המסיטים את המיקוד לאשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים, האשראי למגזר העסקי בדיסקונט ירד במחצית הראשונה של 2013 ב–8% ל–41.8 מיליארד שקל. עם זאת, דיסקונט לא סגר את ברז האשראי העסקי: אגף נדל”ן ותשתיות בבנק, המנוהל בידי מיכל כספי, אירגן בשנים האחרונות מימון של פרויקטים שונים.

עם הפרויקטים שמימן האגף נמנים פרויקט מרכז ההדרכה הארצי למשטרת ישראל ‏(פוליסיטי‏) בבית שמש, שבו שותפות שיכון ובינוי ‏(50%‏) וג’י פור אס ישראל ‏(50%‏); פרויקט תור ‏(סימולטור טיסה לאימון פרחי טייס‏); וצבר פרויקטים סולאריים ‏(PV‏) בסכום של 800 מיליון שקל. נוסף על כך, בשנה שעברה העמיד דיסקונט למיליארדר היהודי האמריקאי לן בלווטניק אשראי של 570 מיליון שקל לרכישת השליטה ‏(49.9%‏) בכלל תעשיות מאי.די.בי פיתוח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker