למה ויתרו לקרדן על הערת עסק חי?

איזה מידע סופק לרו"ח שנמנעו מהבעת ספק ביכולת החברה לעמוד בהתחייבויות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

"אנחנו מפנים את תשומת הלב שבפברואר 2014 החברה אמורה לפרוע אג"ח בסך 98 מיליון יורו. הפירעון ייעשה מתוך יתרות המזומנים שבידי החברה, מזומנים שינבעו לחברה כתוצאה מהחזר הלוואות בעלים מחברות מוחזקות מסוימות, ממימוש נכסים מסוימים, ומגיוס מזומנים כנגד שעבוד נכסים הפנויים משעבוד או גיוס הון. התממשות תוכניות החברה אינה ודאית, מאחר שאינה בשליטתה המלאה. עם זאת, הנהלת החברה בדעה כי תצליח לפרוע את התחייבויותיה במועדן בעתיד הנראה לעין" - הערה זו מופיעה בדו”ח רואה החשבון המבקר של קרדן, משרד קוסט פורר גבאי את קסירר ארנסט אנד יאנג ‏(E&Y‏), זה הרבעון השלישי ברציפות.

קשה לומר שמצב קרדן, המנוהלת בידי שוקי אורן, נעלם מעיני שוק ההון. האג”ח של קרדן מסדרות א’ ו־ב’, שיתרתן 414 מיליון יורו, נסחרות בתשואות של 74% ו–41% בהתאמה, ולא נגעו בשנה האחרונה בתשואה נמוכה מ–16%. רמה זו מעידה שלשוק ההון ברור שקרדן במצוקה, שסיבתה המרכזית היא חוב גדול וקצר מדי ביחס למשך הזמן שיידרש להבשלת ההשקעה בנכסיה.

מה שפחות ברור הוא מדוע נמנע E&Y מצירוף הערה לדו”חות קרדן, שתקבע כי קיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה כעסק חי. מסוף מארס 2013, 
כש–E&Y הפנה בראשונה את תשומת הלב למצבה העדין של קרדן, ירד מפלס המזומנים של החברה מ–52 מיליון יורו ל–17.6 מיליון יורו. קרדן אמורה לפרוע את תשלומי הקרן בסוף ינואר 2014 ובסוף פברואר 2014, כך שלרשותה עומדים 4–5 חודשים בלבד לחתימה על העסקה והשלמתה. האם זה כשלעצמו לא אמור לגרום ל–E&Y להטיל ספק ביכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה במועדן?

שוקי אורן
שוקי אורןצילום: אייל טואג

מעדיפים למכור מלדלל את האחזקה

הנהלת קרדן התייחסה לאופציות : מכירת פרויקטי נדל”ן בסין ‏(מהלך שנכשל פעמיים בשנתיים האחרונות‏), מכירת מניות של חברות בנות שאינן משועבדות ומכירת מניות משועבדות של חברות מוחזקות. ההנהלה ציינה כי היא מנהלת משאים ומתנים בנוגע למכירה ולמימון מחדש של נכסים. אלא שכדי להניח את דעת רואי החשבון שאין ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי, היה לכאורה E&Y צריך להשתכנע שיש סבירות גבוהה שמשאים ומתנים אלו יתגבשו לעסקה, ואם זה המצב לא ברור מדוע קרדן לא דיווחה לבורסה עליהם.

בתוך כך מגבירים בעלי האג”ח של קרדן את מאמציהם לכפות הסדר חוב על החברה. נאמני האג”ח מסדרות א’ ו־ב’ צפויים לזמן לאחר החגים אסיפה של בעלי האג”ח כדי למנות נציגות שתקדם הסדר חוב לחברה, בעקבות פגישה שנערכה ביום שני שעבר בין נאמני האג”ח והמשקיעים המוסדיים שמחזיקים במרבית האג”ח.

קרדן חייבת 414 מיליון יורו לבעלי אג”ח משתי הסדרות ו–101 מיליון יורו לדיסקונט, ואמורה לפרוע תשלומים ב–103 מיליון יורו בפברואר 2014. בקופתה היו בסוף יוני 8.4 מיליון יורו בלבד.

נציגות לא רשמית של בעלי האג”ח הגישה כבר בתחילת אוגוסט טיוטת הסדר חוב לקרדן מתוך הערכה שהחברה אינה מסוגלת לשרת את חובה על פי לוח הסילוקין הקיים, משום שמשך חיי החוב של קרדן קצר יחסית. שכן המח”מ של סדרות א’ ו־ב’ הוא שנה ושנתיים בהתאמה, בעוד לחברה נחוץ זמן נוסף למצות את פוטנציאל ההשבחה מנכסיה. בעלי האג”ח חוששים שמימוש הנכסים במחירי חיסול יאפשר לחברה לעמוד בפירעון תשלומי הקרן והריבית של האג”ח בפברואר 2014, אבל יבוא על חשבון בעלי החוב הארוך יותר שעומד לפירעון בפברואר 2015.

בעלי האג”ח הציעו לבעלי קרדן ולהנהלתה דחייה של שנתיים בפירעון תשלומי הקרן ודחייה של שנה בתשלומי הריבית בתמורה לפיצוי, אלא שנראה כי גם אם ההנהלה מבינה את הצורך של החברה בהסדר חוב, בעליה מתקשים להשלים עם המחיר שעליהם יהיה לשלם.

נראה שבעלי השליטה בקרדן - יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר - שאיבדו 95% משווי אחזקותיהם בחמש השנים האחרונות, מעדיפים למכור נכס משמעותי אחד ולו במחירי סוף העונה ולהמר ששוק הנדל”ן יתאושש, ובלבד שלא לדלל את אחזקתם בחברה במחיר כה נמוך.

משום כך תשובת קרדן לטיוטת ההסדר שהוגשה להם בידי בעלי האג”ח היתה נכונות עקרונית לגבש הסדר חוב, אלא שההסדר ייכנס לתוקף רק אם קרדן לא תממש נכס - ולכן לא תוכל לעמוד בלוח הסילוקין של תשלומי הקרן והריבית לבעלי האג”ח ולבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker