גלזר: מניית הפועלים - המומלצת מהבנקים

סמנכ”ל המחקר של לידר מעניק להפועלים המלצת "קנייה" בפרמיה של 10%, ומציין לטובה את מהלכי הבנק לעיבוי כריות הביטחון ■ ללאומי הוא מעניק מחיר יעד הגבוה ב–21% מהבורסה, ומציין לטובה את "ניקו" תיק האשראי ממרכיבים מסוכנים ואת תהליך ההתייעלות המתוכנן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
מיכאל רוכוורגר

“אפשר להיות מרוצים בנק הפועלים ברבעון השני. אמנם הבנק נהנה מרווחי הון בהיקפים גבוהים יחסית, אך מנגד נראה שהוא החליט לבצע הפרשה כללית להפסדי אשראי כדי לעבות את כרית הביטחון. יש לציין לחיוב את השמירה על רמת ההוצאות התפעוליות”, כך כותב אלון גלזר, אנליסט הבנקים וסמנכ”ל מחקר בלידר שוקי הון בתגובה לפרסום דו”חות הרבעון השני של בנק הפועלים.

גלזר מציין כי “ברמת הריבית הנוכחית הבנק יודע לייצר תשואה של 9%–10% על ההון. הריבית הנמוכה לא תישאר לנצח, כך שברמה המייצגת הלימות הון של יותר מ–9% הבנק יצליח להציג רווחיות של 10% ויותר. לאור זאת, ברמת מכפיל הון של 0.8, הפועלים נסחר מתחת לשוויו הכלכלי ומשקף תשואה שנתית של יותר מ–12% על ההשקעה. אנחנו חושבים כי מדובר באחת ההשקעות הטובות כיום בשוק המקומי. מבין הבנקים, הפועלים ממשיך להיות אחד המועדפים עלינו”.

בלידר שוקי הון ממשיכים להמליץ לקנות את מניית הפועלים במחיר יעד של 18.5 שקל - כ–10% יותר ממחירה בבורסה. “נראה שאפשר לומר סופית שהפועלים יצא מהבונקר ‏(אחרי ההפסדים הגדולים במשבר בעקבות השקעה במכשירים פיננסיים מורכבים, מ”ר‏). הבנק הצליח לרשום עליית שווי בתיק ניירות הערך, בניגוד למגמה".

בנוגע להפרשה היחסית גבוהה להפסדי אשראי ‏(לשעבר סעיף הפרשה לחובות מסופקים‏), שהסתכמה ברבעון ב–301 מיליון שקל ‏(0.48% מתיק האשראי‏), מפנה גלזר את תשומת הלב לכך שעיקר ההפרשה היתה כללית בגין הסתבכות של לווה גדול כזה או אחר: “נראה שהבנק החליט לעבות את כריות ההון למקרה של הרעה במשק”.

אלון גלזר
אלון גלזרצילום: עופר וקנין

לגבי בנק לאומי כותב גלזר: “מבחינת התוצאה לאומי הציג רבעון מאכזב יחסית עם תשואה על הון של 7.6%, אך אנחנו מרוצים מהתוצאות. אילו תיקננו את התוצאות ‏(רווחיות נורמלית של החברה לישראל והעלאת ההפרשות להפסדי אשראי לרמה המייצגת‏), הדו”ח היה מציג רווחיות של 8%–8.5%, כשיש לציין לחיוב שמירה על רמת הוצאות סבירה ושיפור ביחס היעילות”.

מבחינת ביצועי המניה מציין גלזר: “החברה לישראל ‏(18% ממנה מוחזקים בידי לאומי‏) המשיכה בחודשים האחרונים לפגוע בלאומי, כשירידות השערים החדות הביאו לכך שלאומי נסחר כיום ברמה של מכפיל הון של 0.68. במכפיל הון של 0.68 לאומי נסחר במחיר נמוך, המגלם להערכתנו את הפגיעה בחברה לישראל, ומשקף תרחישים פסימיים למדי לגבי תוצאות הפעילות בעתיד. לאור זאת אנחנו מאמינים כי ברמות אלה הבנק נסחר עמוק מתחת לשוויו הכלכלי”. ההמלצה של לידר שוקי הון ללאומי היא “תשואת יתר” ומחיר יעד של 14.5 שקל למניה - 21% יותר ממחירה בבורסה.

“נראה שאחרי הפרשה גבוהה יחסית שהבנק ביצע ב–2012 ‏(0.51% מתיק האשראי לציבור‏), לאומי מרגיש נוח עם תיק האשראי שלו ולא ימשיך בקצב הפרשות כה נמוך ‏(84 מיליון שקל - 0.09% מתיק האשראי, מ”ר‏), אבל אפשר להיות מעודדים מהביטחון שהבנק מרגיש לגבי תיק האשראי שלו”, מסכם גלזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker