קבוצת עופר פרעה בשנה וחצי חובות 
בסך 3.5 מיליארד ש' להפועלים

היקף החשיפה של בנק הפועלים לשלוש קבוצות הלווים הגדולות ירד מתחילת 2012 ב-4.7 מיליארד שקל - ל-22.7 מיליארד שקל, שהם 49% מהון הבנק; ללאומי יש חשיפה גבוהה מ–15% מהון הבנק, ללווה גדול אחד - קבוצת עופר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חשיפת בנק הפועלים לשלוש קבוצות הלווים הגדולות, שכל אחת מהן חייבת לבנק יותר מ–15% מהון הבנק, ירדה מתחילת 2012 בכ–4.72 מיליארד שקל ל–22.74 מיליארד שקל, שהם 49.1% מהון הבנק - כך עולה מהדו”חות לרבעון השני ולמחצית הראשונה שפירסם הבנק. בסוף 2011 הגיעה החשיפה ל–64.8% מהון הבנק.

שלוש הקבוצות שאליהן חשוף הפועלים, הנמצא תחת ניהולו של ציון קינן, הן קבוצת עופר, קבוצת אי.די.בי, הנמצאת בשליטת נוחי דנקנר ושותפיו, וקבוצת יצחק תשובה. מתחרהו הגדול של הפועלים, בנק לאומי, היה חשוף בסוף יוני 2013 רק לקבוצת לווים אחת - קבוצת עופר, שהיקף החשיפה אליה הסתכם בכ–6.8 מיליארד שקל - 16% מהון הבנק.

מתוך צמצום החשיפה הכוללת של כ–4.72 מיליארד שקל, סכום ניכר הגיע מקבוצת החברות הנמצאות בשליטת משפחת עופר ‏(הכוללת את הפלג של האחים עידן ואייל, יורשי סמי עופר המנוח, והפלג של האחים ליאורה ודורון, יורשי יולי עופר המנוח‏) שפרעו לבנק הפועלים מאז תחילת 2012 אשראי בסכום כולל של כ–3.5 מיליארד שקל. סכום ניכר מסך האשראי שפרעה משפחת עופר הגיע מחברת הנדל”ן המניב, בריטיש ישראל. על אף שבוצעה הפרדה מלאה בין נכסי הפלג של סמי עופר לזה של יולי עופר, מבחינת בנק ישראל קבוצת עופר, הכוללת, בין השאר, אחזקה ושליטה בחברה לישראל, כיל, צים, טאואר, מליסרון ובריטיש ישראל, נחשבת קבוצת לווים אחת.

חשיפת הפועלים לעופר הגיעה בסוף 2011 לכ–11.3 מיליארד שקל - 26.7% מהון הבנק. חשיפה זו גדלה בעיקר לאחר שב–2011 רכשה חברת הנדל”ן המניב, מליסרון, מידי ליאו נוי ופויו זבלודוביץ’ את השליטה בבריטיש ישראל ‏(שמאוחר יותר מוזגה לתוך מליסרון‏). בריטיש היתה חייבת אז להפועלים מיליארדי שקלים. הבנק היה אחד המממנים העיקריים של מסע הרכישות שביצעה בריטיש, ואשר כלל קניונים, משרדים ופארקים.

לנוכח הפיכתה של בריטיש לחלק מקבוצת עופר, הגיעה החשיפה של משפחת עופר לבנק הפועלים ליותר מ–25% מהון הבנק - חריגה מעל המותר לפי הוראת מפקח על הבנקים שנכנסה לתוקפה בתחילת 2012. הנהלת הבנק הגיעה להבנות עם מפקח על הבנקים, דודו זקן, שאיפשר לבנק לחרוג מהמגבלות ולהוריד בהדרגה על פני שמונה רבעונים, החל בתחילת 2012, את החשיפה לקבוצת עופר.

ואולם, למליסרון היה אינטרס להוריד כמה שיותר מהאשראי היקר של בריטיש שעבורו שילמה ריביות של 4%–6% - מה שפגע בהוצאות המימון שלה וב–FFO ‏(רווח תפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד־פעמיות‏). מליסרון ניצלה את סביבת הריביות הנמוכה בשוק ההון לצורך גיוס אג”ח והלוואות הפרטיות, מימשה נכסים בכ–1.5 מיליארד שקל ופרעה אשראי לבנק בסכומים אף גבוהים יותר ממה הבנק היה מעוניין. בסוף יוני 2013 ירדה החשיפה של קבוצת עופר לבנק לכ–7.79 מיליארד שקל - כ–16.8% מהון הבנק.

בעקבות דרישות המפקח על הבנקים לשפר את יחס הלימות ההון ולנוכח ירידה בביקושים מצד חברות לאשראי עסקי, בנק הפועלים ‏(בדומה לבנקים אחרים‏) פועל להקטנת האשראי למגזר העסקי, תוך כדי הגדלת האשראי למשקי בית ולעסקים קטנים, ומקטין את פרופיל הסיכון של תיק האשראי.

האשראי העסקי של הפועלים, הנמצא תחת ניהולו של שמעון גל, ירד בכ–12 מיליארד שקל - מכ–103.6 מיליארד שקל בסוף 2011 ‏(כ–42% מסך תיק האשראי‏) לכ–91.6 מיליארד שקל ‏(כ–37% מסך תיק האשראי‏) בסוף יוני 2013, ומגמה זו צפויה להמשך בעתיד. בלאומי, שהחל בצמצום ריכוזיות תיק האשראי לפני הפועלים, נרשמה בשנה והחצי האחרונה ירידה של כ–14 מיליארד שקל באשראי העסקי - לכ–63.7 מיליארד שקל.

קינן וגל מתמודדים בימים אלה עם אשראי בעייתי בסכום כולל של כ–2.5 מיליארד שקל שניתן לאירופה ישראל ולאלביט הדמיה של מוטי זיסר, טומהוק ואי.די.בי פיתוח של נוחי דנקנר ופטרוכימיים של דיויד פדרמן ושותפיו. גם לאומי מעורב בהסדרי חוב בגנדן, באי.די.בי אחזקות ובאי.די.בי פיתוח של נוחי דנקנר בסכום כולל של כ–700 מיליון שקל ובזה של טאו תשואות שבבעלות אילן בן דב, בסכום של כ–150 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker