אנלייט במו"מ על פרויקט אנרגיית רוח בהשקעה של 87 מיליון יורו

החברה מנהלת מו"מ לשותפות בעסקה להקמה של פרוייקט בצפון רמת הגולן בהספק מוערך של 58 מגהווט ■ להערכתה של אנלייט, הפרויקט הוא בעל היתכנות תכנונית ורגולטורית גבוהה ביחס לפרויקטים אחרים של רוח

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
יורם גביזון

חברת אנלייט שמפתחת מקימה ומפעילה מתקנים לייצור חשמל מאנרגיה סולרית ואנרגית רוח מנהלת מו"מ על כניסה לאחד הפרוייקטים הגדולים בתחום אנרגיית הרוח בישראל.

החברה שמנוהלת על ידי גלעד יעבץ מנהלת מו"מ לשותפות בעסקה להקמה של פרויקט בצפון רמת הגולן בהספק מוערך של 58 מגהווט. הפרוייקט שעשוי להתרחב עד להספק של 100 מגהווט נמצא בשלבי פיתוח ורישוי מתקדמים ולהערכתה של אנלייט הוא בעל היתכנות תכנונית ורגולטורית גבוהה ביחס לפרויקטים אחרים של רוח שמפותחים כיום בישראל.

על פי הסכם הכוונות עם בעליו הנוכחיים של הפרוייקט, ישתפו שתי החברות פעולה
בהשלמת תהליכי הפיתוח ובהקמת הפרוייקט. אנלייט צפויה להחזיק ב-30% מהזכויות
בפרוייקט. בעקבות הדיווח על המו"מ, עולה מניית אנלייט ב-14.7% במחזור של 395 אלף שקל שגדול פי 5.6 מהמחזור הממוצע במניה.

טורבינות רוח בקנזסצילום: אי־פי

על פי ההערכות, הפרוייקט קיבל כבר את אישור משרד הביטחון הנחוץ בשל ההפרעה
הפוטנציאלית של פעילות טורבינות הרוח לחיל האוויר וכן לאישור הגופים הירוקים, בשל
הסיכון הפוטנצאלי של הטורבינות לאוכלוסית העופות בסביבה, אם כי אין לפרוייקט תב"ע
מאושרת.

נהנים מהרוח

הפרוייקט מצוי באזור שנהנה ממהירות רוח גבוהה מהסף הנחוץ להפעלה כלכלית של מתקן לייצור חשמל (6.5 מטר לשניה בממוצע רב שנתי). התעריף שאושר על ידי רשות החשמל עבור מכסה של 800 מגהווט לפרוייקטי אנרגית רוח שישיגו אישור תעריפי עד לסוף דצמבר 2014 הוא 53 אגורות לקילוואט-שעה (קוט"ש), אולם בעקבות הצמדת התעריף למשתנים כמו שערי החליפין ושיעורי הריבית, התעריף ירד ל 51.7 אגורות לקוט"ש.

ההשקעה בפרוייקט של אנרגיית רוח היא 1.5 מיליון יורו למגהווט של כושר ייצור מותקן, אולם מגהווט מותקן של אנרגית רוח באזור בעל מהירות רוח של 6.5 מטר לשניה בממוצע צפוי להפיק מספר רב יותר של קילווט מאשר מגהווט מותקן של אנרגיה סולרית בישראל.

אנלייט צפויה לשלם לבעליו הנוכחיים של הפרוייקט את חלקה בהחזר ההשקעות שנעשו עד כה בפיתוח הפרוייקט. כמו כן, ממשיכה אנלייט במקביל לקדם 6 פרוייקטים של אנרגית רוח ברמת הגולן בשותפות עם 6 ישובים ועם חברת אוירם שבשליטת משפחת רובינשטיין על פי הסכם שנחתם באוגוסט 2011.

פוטנציאל ייצור החשמל של טורבינות רוח ב-6 היישובים הוא 50 מגהווט ועלות ההקמה הכוללת של הפרוייקט נאמדת ב-400 מיליון שקל.

אנלייט שבשליטת יורוקום מקבוצת שאול אלוביץ' השלימה הקמת פרוייקטים שהספקם 20 מגהווט וצבר הפרוייקטים המאושרים שהשלימו סגירה פיננסית מגיע ל-83 מגהווט, כשצבר התקבולים החזוי של החברה מחוזים למכירת חשמל מסתכם ב-2.4 מיליארד שקל.

אנלייט הרוויחה 6.8 מיליון שקל במחזור של 44.6 מיליון שקל ברבעון השני של 2013, בהשוואה להפסד של 757 אלף שקל במחזור של 8.2 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2012. אנלייט נסחרת בשווי שוק של 141 מיליון שקל לאחר עליה של 183% ב-12 החודשים האחרונים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker