איפקס במגעים עם חברת ברייט פוד הסינית על מכירת אחזקתה בתנובה

מכירת אחזקתה של איפקס בחברה כפופה לזכות הצעה ראשונה שיש למבטח שמיר - והיא עלולה 
להיתקל בהתנגדות של המושבים והקיבוצים, שמחזיקים ב–23% ממניות תנובה, והם גם ספקיה העיקריים

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

חברת ברייט פודס ניהלה באמצעות בנקי השקעה זרים מגעים ראשונים עם קרן איפקס על האפשרות של רכישת השליטה בחברת תנובה. איפקס מחזיקה בעקיפין ב–56% ממניות תנובה באמצעות חברת אפ.מש.

אפ.מש רכשה את השליטה בתנובה מידי קיבוצים ומושבים בינואר 2008 לפי שווי חברה של 989 מיליון דולר ‏(2.89 מיליארד שקל‏). מאז היא קיבלה דיווידנדים בסך כולל של 1.2 מיליארד שקל.

עם זאת, נראה שמכירת השליטה בתנובה לחברה סינית עשויה להיתקל בקשיים - הן בגלל מבנה הבעלות בתנובה והן בגלל ההסכמים בין איפקס למבטח שמיר, ולכן הידיעות על גורמים זרים המתעניינים ברכישת השליטה בתנובה עשויות להיות חלק מהמשא ומתן בין איפקס למבטח שמיר והקיבוצים והמושבים על המחיר שבו איפקס תמכור את אחזקתה בתנובה ותממש את השקעתה בה.

מבטח שמיר מחזיקה בזכות הצעה ראשונה ביחס למניות שמוחזקות על ידי אפ.מש בנוגע להצעות מכירה שתיזום איפקס. מלבד זאת, הקיבוצים והמושבים, שמחזיקים ב–23% ממניותיה של תנובה, מתנגדים להנפקתה - עובדה שעלולה להרתיע רוכש פוטנציאלי, כמו גם העובדה שהרוכש הפוטנציאלי יתקל במיעוט גדול ומגובש נגדו. כחלק מאותו מיעוט, הקיבוצים והמושבים הם גם ספקיה העיקריים של תנובה.

מאיר שמיר
מאיר שמיר. מחזיק בזכות הצעה ראשונה

איפקס העריכה את שוויה של תנובה בדו”חות הכספיים ב–8.5 מיליארד שקל בעוד מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר, העריכה את שוויה של תנובה ב–5.5 מיליארד שקל אך נוכח העובדה ששטראוס נסחרת במכפיל פעילות לרווח תפעולי תזרימי ‏(EV/EBITDA‏) של 13.1 ואסם נסחרת במכפיל שווי פעילות ל–EBITDA של 12.2 ובהתחשב ב–EBITDA של תנובה ב–12 החודשים האחרונים ‏(740 מיליון שקל‏) ספק אם תיסגר עסקה במחיר שנמוך מ–6.3 מיליארד שקל - גם אם נייחס מכפיל פעילות ל–EBITDA נמוך יותר של 9 לתנובה בהיותה חברה שאינה נסחרת בבורסה וברגולציה הקשה יותר על פעילותה.

ברייט פוד הסינית היא חברה פרטית בבעלות ממשלת סין שמתמחה ברכישת החזקות בחברות מזון ומשקאות. ברייט פוד היא חברת המזון השנייה בגודלה בסין, והיא מחזיקה בארבע חברות נסחרות - כולל Bright Dairy & Food. מחזור המכירות של ברייט פוד ב–2011 הסתכם ב–7 מיליארד דולר.

ברייט פוד רכשה 51% ממניותיה של יצרנית החלב הניו־זילנדית Synlait ביולי 2010 תמורת 58 מיליון דולר, ובספטמבר 2010 היא ניהלה מגעים שלא עלו יפה לרכישת הבעלות המלאה בחברת United Buiscuits הבריטית. ברייט פוד רכשה 75% ממניותי Manassen באוגוסט 2011 תמורת 530 מיליון דולר, ובמאי 2012 רכשה 60% ממניותיה של יצרנית דגני הבוקר הבריטית Weetabix תמורת 1.2 מיליארד ליש”ט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker