דיכאון לטבע

כשלון נוסף בפיתוח תרופה מקורית למאניה דפרסיה

הרכישה המיותרת והיקרה של חברת ספלון על ידי טבע באוקטובר 2011 מניבה פרי באושים נוסף; טבע תפסיק את פיתוח התרופה להתוויה זו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרכישה המיותרת והיקרה של חברת ספלון על ידי טבע באוקטובר 2011 מניבה פרי באושים נוסף. טבע הודיעה על כישלון בניסוי השלישי מבין שלושה בתרופה Nuvigil כטיפול תומך בדיכאון חמור שנובע מהפרעה דו קוטבית (מאניה דפרסיה).

טבע תפסיק את פיתוח התרופה להתוויה זו ובכך נכשל ניסיונה להאריך את תוקף ההגנה הפטנטית על התרופה שאושרה לטיפול בהפרעות שינה - כגון ישנוניות יתר - כתוצאה מעבודת משמרות או נרקולפסיה, נטייה להירדמות פתאומית במהלך פעילות מונוטונית.

מכירותיה של Nuvigil  להתוויה זו הסתכמו ב-323 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2013. טבע עומדת לאבד את ההגנה הפטנטית על תרופה זו ביוני 2016 בעקבות הסדר פשרה שנחתם עם החברה הגנרית האמריקאית מיילן, אשר נחתם באפריל 2012 ולפיו תוכל מייילן - שערערה על תוקף הפטנט המגן על Nuvigil  - לשווק את הגרסה הגנרית לתרופה החל במועד זה ובכך תיפתח תחרות גנרית למוצר שהיה אמור ליהנות מבלעדיות בשוק הפרעות השינה עד לדצמבר 2023.

טבע רכשה את ספלון ,שפיתחה את Nuvigil  וואת פרוביגי'ל שקדמה להתוויה דומה, באוקטובר 2011, בסכום כולל של 8.6 מיליארד דולר בתקווה לזכות בתיק של תרופות מקור שישמשו תחליף חלקי לקופקסון - תרופה מקורית לטיפול בטרשת נפוצה שצפויה להיפגע מתחרות גנרית החל במאי 2014. קופקסון, המוכרת בקצב שנתי של 4.2 מיליארד דולר, אחראית למעל 50% מרווחיה של טבע.

ג'רמי לויןצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker