פרסום ראשון

בקשה לייצוגית ב-3.25 מיליארד ש' נגד כיל: "צד בקרטל"

לטענת התובעים, כיל לא גילתה לציבור המשקיעים כי קרטל האשלג העולמי משפיע על רווחיותה באופן ישיר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 3.25 מיליארד שקל הוגשה היום בבוקר נגד חברת כיל ונושאי המשרה, המנכ"ל סטפן בורגס והדירקטורים בה בגין הטעיה ואי גילוי פרט מהותי בדו"חות החברה. לשיטת התובעת קידוחי סי אף איי המחזיקה ב871 ממניות כיל ומיוצגת על ידי עוה"ד יצחק אבירם ושחר בן מאיר- כיל הנשלטת על ידי החברה לישראל, לא גילתה לציבור המשקיעים כי "היא הינה צד לקרטל או צד לתיאום מחירים או היותה מושפעת ישירות מקיומו של קרטל או מחשד לקיומו או מתיאום מחירים של האשלג באופן אשר משפיע על רווחיה והכנסותיה.

אבירם ובן מאיר מסבירים לבית המשפט כי רווחי כיל מושפעים בצורה משמעותית מתיאום מחירי הקרטל בין שכיל הינה צד לו ובין שאינה ולכן הפסקת הקרטל משמעותה פגיעה קשה במיוחד ברווחיותה. לכן, לטענתם, ביום בו הגיע הקרטל אל קיצו באופן מיידי קרסו מחירי המניה של כיר והחברה לישראל ובעלי המניות מהציבור ניזוקו קשה מאוד.

כוונתם של אבירם ובן מאיר היא להודעה של חברת אורלקלי הרוסית כי בכוונתה להפסיק למכור אשלג באמצעות חברת השיווק BPC- Belarusia Potash Company, ולבצע את המכירות באמצעות זרוע השיווק הישירה שלה. "המשמעות הינה תחילת פירוקו של קרטל האשלג. התוצאה מכך היא צפי לירידה משמעותית במחיר האשלג. התגובה בבורסה לניירות ערך היתה מזעזעת: כיל ספינת הדגל של המשק הישראלי, ספינת דגל שנענה על קרטל לא מדווח, התמוטטה", כותבים עורכי הדין לבית המשפט.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"ויתרתי על קריירה בשביל לגדל את הילדים - איזה פספוס"

חייכו, שילמתם אותה // טכנולוגיה לזיהוי פנים תחליף את כרטיסי האשראי

מפעלי ים המלחצילום: אמיל סלמן

עורכי הדין מלינים על כך אי הפרסום הדברים בדו"חות שהוביל למצב בו כיל גרמה לבעלי המניות מהציבור להיות "עיוורים ביחס למה שעלול להתרחש בחברה כאשר בעלי המניות לא ראו לא הבינו את גודל המשבר המתרגש עליהם, עד אשר נתבררה להם העובדה כי המשבירים הותירה אותם באפילה גמורה ביחס למצב החברה".

ביום בו הפוצצה הפרשה, מניית כור נחתכה ב-18% בתוך יומיים, והשילה 21%. עד היום שער המניה ירד ב-26%. "לציבור המחזיקים במניה נגרמו נזקים של מיליארדי שקלים. נזקים שלא יכלו בעלי המניות מהציבור לצפות בשל מנגנון ההסתרה וההתעלמות שבחרה כיל", כותבים אבירם ובן מאיר.

כיל הינה חברה בינלאומית הפועלת בתחומי הדשנים והכימיקלים. החברה לישראל מחזיקה ב-52% ממניות כיל והחברה הקנדית פוטש - אחת מענקיות האשלג בעולם - מחזיקה ב-13% מהמניות. הציבור מחזיק ב33%- מהמניות.

התובעים מספרים לבית המשפט כי קנדה מחזיקה 52% מהרזרבות של האשלג בעולם. ושלוש חברות בתחומה עוסקות במכירת אשלג: פוטאש ( בעלת עניין בכיר), MOSAIC ו- AGRUM - מאוגדות כולם ביחד בקרטל הקנדי בשם Canpotex ואחראיות על 35% ממכירות האשלג בעולם. הן מתאמות בניהם את המחירים ודורגות לעליית מחירי האשלג באופן קיצוני ולשמירה על מחיר גבוה גם במצב של ירידה בביקוש.

עוד מסבירים התובעים לבית המשפט כי בברית המועצות לשעבר ישנן שתי חברות עיקריות המייצרות ומוכרות אשלג חברת אוראלקי מרוסיה וחברת בלרוסקי. "שתי החברות הללו מקיימות אף הן קרטל משלהן באמצעות חברת שיווק משותפת בשם BPC אשר דרכה הן מוכרות את האשלג, קרטל זה שולט ב-35% משוק האשלג בעולם. לטענת עורכי הדין, שני הקרטלים מתאמים ומשתפים בינהם פעולה לשם שמירת המחיר הגבוה של האשלג.

לטענתם עורכי הדין, קיים חשד סביר לקיומו של קרטל בינלאומי בתחום האשלג ומבחינת המשקיעים היעדר גילוי לקרטל כזה מהותי. המבקשת מלינה על כך כי רק בדיווח הרבעוני האחרון של הרבעון השני של 2013 "נזכרה כיל בשבוע איחור ובצורה מתחמקת ומובלעת לידע את הציבור כי יצרנית האשלג הרוסית אורלאקלי הודיעה על פרישתה מחברת השיווק BPC.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker