בקשה לייצוגית ב-627 מיליון ש': "לבטל מיזוג דסק"ש-כור"

התובעים לבית המשפט: העסקה עושקת את בעלי מניות המיעוט; רוכשים את מניות בעלי המיעוט בניגוד לחוק ללא הצעת רכש מלאה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם עסקת המיזוג של כור ודסק"ש בסכנה? חברת סגל לוי ייזום הגישה היום (ה') בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסכום כולל של 627 מיליון שקל בגין  עסקת המיזוג ההופכי-משולש של כור תעשיות עם דסק"ש, אותה מעוניינת לבצע קבוצת אי.די.בי.

התובעת מחזיקה במניות של כור בשווי 2,000 שקל בלבד, ומיוצגת על ידי עוה"ד יצחק אבירם ושחר בן מאיר, אך ממבקשת לייצג את 20% מבעלי מניות הציבור בתביעה ייצוגית בה תנסה להוכיח כי עסקת המיזוג, שטרם יצאה לפועל, היא פסולה, אינה חוקית וכי התמורה שאמורה להיות משולמת לבעלי המניות של כור בעסקה, מקפחת את מחזיקי המניות מקרב הציבור,תוך שהיא יוצרת העדפה ומקנה הטבה לדסק"ש בעלת השליטה בכור (60%) וחברת אי.די.בי פיתוח (13%).

המבקשת מסבירה לביהמ"ש כי דסק"ש הינה חברת אחזקות ריקה מתוכן, המחזיקה בכור. לחברת כור קופת מזומנים בשווי של 1.7 מיליארד שקל, ואחזקה במניות סחירות של בנק קרדיט סוויס. לפי מצבה כיום היא אינה יכולה לחלק דיווידנדים, היות שאין בה רווחים ראויים לחלוקה . "לו היו כאלו במסגרת סגנון הניהול של קבוצת אי.די.בי כבר היו נמשכים רווחים אלו זה מכבר, שכן שתי החברות אחזקות ופיתוח הן חברות אחזקה ריקות מתוכן ונושאות חובות של מיליארדי שקלים ונעדרות היכולת לשלמן", כותבים עורכי הדין אבירם ובן מאיר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"ויתרתי על קריירה בשביל לגדל את הילדים - איזה פספוס"

חייכו, שילמתם אותה // טכנולוגיה לזיהוי פנים תחליף את כרטיסי האשראי

עוד טוענים עורכי הדין כי "דסק"ש בהיותה חלק מהפירמידה ונטולת רצון חופשי התנדבה להיעשק. לכן רקמו כור ודסק"ש את העסקה הפסולה של 'כביכול מיזוג' כדי לעקוף את הוראות החוק, ולעשוק את הציבור והכול על מנת שבעלי השליטה באמצעות דסק"ש יזכו לבדם בקופת המזומנים של כור. הציבור, שמחזיק במניות כור יסתפק בנזיד עדשים שהחברות בקבוצת אי.די.בי נוהגות להאכיל את הציבור כדבר שבשגרה".

לדוגמה, מזכירים אבירם ובן מאיר, את עסקת כימצ'יינה (בה הצליח אבירם לנצח את דנקנר לאחר שהגיש תביעה בגין קיפוח בעלי מניות המיעוט ש"א.), עסקת ישראייר, סילוק בעלי המניות מהציבור מאי.די.בי פיתוח על חשבון הציבור, חלוקת הזכויות בדסק"ש , חלוקת הדיווידנדים בכל הקבוצה, הערכות השווי הנוגדות, בגין כולם מתנהלים כעת הליכים משפטיים נגד קבוצת אי.די.בי.

התובעת מציינת עוד כי אי.די.בי הגישה לשופט אורנשטיין חוות דעת לפיה שווי כור הינו לפחות 5 מיליארד שקל, כאשר כעת מנסה דסק"ש  לבצע את העסקה לפי שווי של 3 מיליארד שקל בלבד ועוד מחלקת לעצמה בלבד, דיווידנד של 1 מיליארד שקל . בכך לדבריה הציבור לא נהנה מהדיווידנד ואינו נהנה מהערך הגבוה של כור כמו גם מהסיכוי לצמיחה אמיתית בשווייה של כור "לכשתירגע ההיסטריה סביבי אי.די.בי פיתוח".

עוד מציינים עורכי הדין כי הם אינם מבינים את הפערים החדים בין השווי שהוצג בהערכת השווי לאי.די.בי פיתוח שהתבצעה עבור בית המשפט, לשווי שניתן לה כעת.

לדעת אבירם ובן מאיר, עסקת המיזוג הינה פיקטיבית, ונועדה להסתיר עסקה אחרת בה בעלת השליטה דסק"ש רוכשת את מניות הציבור של כור בערך נמוך ומוכתב מראש, ומעבירה לדסק"ש את כור ללא הציבור על כל נכסיה והכל לטובת אי.די.בי פיתוח ובעלי השליטה . "אין כאן לא מיזוג לא משולש ולא הופכי, ובוודאות שאין פה מיזוג. יש פה רכישת כל מניות בעלי המיעוט בלא הצעת רכש מלאה כלומר בניגוד לחוק", כותבים אבירם ובן מאיר.

לפיכך מבקשים אבירם ובן מאיר שלושה סעדים חלופיים מבית המשפט. הראשון כי בית המשפט יכריז שעסקת כור תתבצע לפי שוויה האמיתי של כור - 5 מיליארד שקל. לחילופין, היא דורשת כי מי מבעלי מניות הציבור שלא יסכים לעסקת המיזוג, יקבל את השווי הגבוה לכור. לחילופין דורשת התובעת כי בית המשפט יבטל את העסקה המתוכנת בהיותה עושקת את ציבור בעלי המניות בלתי חוקית ומונעת הגנות שבדין ובכלל זה הערכת שווי החברה במסגרת סעד הערכה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker