מיליוני השקלים שזורמים לכיס של עוה"ד ו"פקידי בית המשפט" בתיק אי.די.בי

הערכות: כ-5 מיליון שקל ‏זלגו לעבר משרד עוה"ד מיתר ליקוורניק גבע ■ עורכי הדין רם כספי ורובי בכר, המייצגים את אי.די.בי אחזקות, חלקו ביניהם 3 מיליון שקל ■ וגם אייל גבאי וחגי אולמן לא קופחו

שלי אפלברג
שלי אפלברג

לפני שבוע וחצי שלח עורך הדין של אי.די.בי פיתוח מכתב קצר ונרגש לבית המשפט בערך בזו הלשון: "אנחנו שמחים לבשר כי 20 מיליון שקל הופקדו בנאמנות בחשבון בישראל כצעד מקדים לרכישת כלל ביטוח". את הסכום הפקידה CP התאילנדית שהרימה רגליים כמה ימים לאחר מכן, לקחה את הכסף ונעלמה לבלי שוב ובלי לרכוש כאן דבר.

המכתב נשלח גם ל-29 מכותבים נוספים - עורכי דין, נציגי נושים, מומחים כלכליים, נאמנים ומשקיפים - שלכולם יש יד ורגל בקרקס המכונה: "הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי". עד כה עלה הקרקס הזה כ–22.5 מיליון שקל. לפי החלטת השופט איתן אורנשטיין, הקרקס הזה יימשך לפחות עוד שלושה חודשים, עד להחלטה שתתקבל לאחר הדיון ב–25 בנובמבר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"ויתרתי על קריירה בשביל לגדל את הילדים - איזה פספוס"

חייכו, שילמתם אותה // טכנולוגיה לזיהוי פנים תחליף את כרטיסי האשראי

נוחי דנקנר ומנכ"ל אי.די.בי חיים גבריאלי בבית המשפטצילום: טל שחר

עורכי הדין והמומחים השונים יוכלו עד אז להמשיך ולהגיש לאי.די.בי חשבוניות מפורטות על השעות שהקדישו לטובת הפירוק המתמשך של הקונצרן. הכסף הזה, חשוב לזכור, ניתן, בסופו של דבר, על חשבון נושי אי.די.בי. לזכותו של השופט אורנשטיין ייאמר שהוא לפחות דאג לכך שבעל השליטה, נוחי דנקנר, יזרים לקופת בית המשפט 70 מיליון שקל - כסף שעשוי לשרת, בסופו של דבר, גם את הנושים.

22.5 מיליון השקל, שזרמו מקופתן של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, התחלקו בין ידיים רבות. לפי הערכות TheMarker, כ-5 מיליון שקל ‏(22% מהסכום כולו‏) זלגו לעבר משרד עוה"ד מיתר ליקוורניק גבע, המשמש נציגם של נאמני האג"ח באי.די.בי אחזקות. מי שמוביל בתיק הזה מטעם המשרד הוא עו"ד נועם שרון.

עו"ד אמיר ברטוב ממשרד ליפא מאיר, המייצג את אי.די.בי פיתוח, קיבל לידיו 1.6 מיליון שקל; עוה"ד רם כספי ורובי בכר ממשרד פישר בכר חן, המייצגים את אי.די.בי אחזקות, חלקו ביניהם 3.0 מיליון שקל.

עו"ד איל רוזובסקי ממשרד צלרמאייר פילוסוף, המייצג את נציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, קיבל גם הוא את לטרת הבשר שלו - 2.2 מיליון שקל. עו"ד גיא גיסין, המייצג גם הוא את נציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, הגיש עד כה לאי.די.בי חשבוניות בסכום של 1.4 מיליון שקל.

סכום נאה קיבלו לידיהם גם "פקידי בית המשפט" - המומחה הכלכלי אייל גבאי והמשקיף חגי אולמן. גבאי, שעובד על התיק כשישה חודשים בלבד, קיבל 600 אלף שקל ‏(כ–100 אלף שקל בחודש‏). אולמן, שעובד על התיק רק ארבעה חודשים, קיבל עד כה 400 אלף שקל. פרופ’ אמיר ברנע וחברת MNS, שהכינו את הערכת השווי לאי.די.בי פיתוח, קיבלו יחדיו 750 אלף שקל.

שבע חברות הנאמנות, המלוות את בעלי האג"ח באי.די.בי אחזקות ובאי.די.בי פיתוח, מקבלות מאז פתיחת ההליכים בתיק בספטמבר 2012 כ–50 אלף שקל בחודש מכל אחת מהחברות. בסך הכל קיבלו חברות אלה עד כה כ–1.2 מיליון שקל; חלק ניכר מסכום זה מועבר לגופים חיצוניים שמסייעים להן. קודם לכן, כאשר קבוצת אי.די.בי שילמה את חובותיה כסדרה, קיבלה כל חברת נאמנות כ–20 אלף שקל בשנה. יוני שר, המשמש יועץ לנאמנים, קיבל עד כה בעבור עבודתו 300 אלף שקל.

בתיק אי.די.בי ישנם עוד כמה שמות של עורכי דין צמרת המככבים בישיבות בית המשפט, בעיקר אלה המייצגים את הבנקים הנושים של אי.די.בי; עם עורכי דין אלה נמנים פיני רובין ועורכי דין מהמשרדים ש. הורוביץ, חיים צדוק, לוינבוק ויגאל ארנון, המקבלים את שכרם ישירות מהבנקים ולא מקופת אי.די.בי.

בתשרי, חודש החגים, יוכלו עורכי הדין לנוח מעט מהמעמסה הכבדה של תיק אי.די.בי. ואולם בחשוון ‏(אוקטובר‏) שוב ייכנס התיק להילוך גבוה, ועמו יתעוררו לחיים המשרדים של עורכי הדין בסיטי של תל אביב. לפי הערכות בענף עריכת הדין, היקף ההוצאות הנוספות בתיק אי.די.בי בשלושת החודשים הבאים, עד להחלטה הסופית בעניין, יגיע לכ–10 מיליון שקל. לאחר מכן - כאשר יהיה צורך לגבש את הסדר החוב, לנסחו ולחתום עליו - יתפחו ההוצאות בכ–15–20 מיליון שקל נוספים.

ממשרד עוה"ד מיתר ליקוורניק גבע נמסר: "אנחנו לא נוהגים לפרסם או לאשר בעיתון את שכר הטרחה שאנו גובים מלקוחותינו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker