שוק התקשורת סוער - אבל פחות: כך הצליחה HOT לעקוף את סלקום ופרטנר

שנה לאחר כניסת גולן טלקום ו-HOT לשוק הסלולר קצב שחיקת המחירים הואט, והחברות הוותיקות השלימו תהליכי התכווצות כואבים ■ סלקום הצליחה טוב ממתחרותיה לשמור על ההכנסות, אך שילמה על כך ברווחיות ■ פלאפון הצליחה לשמור על רווחיות, ופרטנר חתכה יותר ממתחרותיה בהוצאות התפעול

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עם הגשת דו"חות פרטנר אתמול לבורסה , הסתיימה עונת הדו"חות של חברות התקשורת לרבעון השני של השנה ולחציון הראשון של 2013. ברור כי הדבר העיקרי שהשפיע על החברות במהלך הרבעון היה התחרות הקשה, שהמשיכה לשחוק
את המחירים בענף. עם זאת, השחיקה ברווחיות הואטה, וניתן לומר כי הענף מתקרב לשיווי משקל חדש, שבו התחרות חזקה מאוד.

כזכור, ברבעון השני של 2012 נכנסו גולן טלקום ו-HOT מובייל לענף, כך שעתה ניתן לסכם שנה ראשונה של תחרות עזה. אך תחרות זו לא השפיעה רק על שוק הסלולר. מאזן הכוחות הכולל בין החברות השתנה מאוד, כשחברות הסלולר התכווצו, בשעה שבזק ו–HOT תפסו נתח דומיננטי יותר.

אחד השינויים המהותיים ביותר שהתרחשו בשנה החולפת הוא עלייתה של קבוצת HOT כקבוצת התקשורת השנייה בגודלה בישראל במונחי רווחיות. קבוצת בזק היתה ונותרה הקבוצה החזקה ביותר, עם 51% מכלל הרווח התזרימי תפעולי ‏(EBITDA‏) שמייצר הענף.

אחריה מדורגת לראשונה קבוצת HOT עם 20% מכלל הרווח הענפי, וסלקום ופרטנר מסתפקות בכ–16% וב–13% בלבד מהרווח הענפי ‏(בהתאמה‏). ברבעון המקביל אשתקד גרפה בזק 47% מכלל הרווח התזרימי בענף, ו–HOT גרפה 16% ממנו.

על אף עליית חלקה של HOT ברווח הענפי, קשה לומר שהיא עושה חיל. למעשה, בתקופה האחרונה החברה נמצאת במשבר שירותי ומאבדת לקוחות בתחומי הליבה שלה.

שוק הסלולר טופל בעוצמה בשנים האחרונות על ידי הרגולטור, והתכווץ לממדים תחרותיים. שיעורי ה–EBITDA בחברות הסלולר ירדו דרמטית ל–32% בפלאפון ועד 25% בפרטנר, לעומת כ–40% בשנים השיא.

מנגד, השוק הקווי לא טופל כך, והוא נשאר דואופוליסיטי ורווחי באופן חריג. שיעור ה–EBITDA שבזק הקווית גרפה על הרשת שלה הוא 60.5%. ואולם HOT נהנית מהזנחת הטיפול בשוק הקווי מצד הרגולטור, ולכן נהפכה לקבוצה השנייה בשוק, אך לא לעד חוסן - ליבת הטיפול כיום של שר התקשורת, גלעד ארדן, היא בשוק הקווי, באמצעות רפורמת השוק הסיטוני ומיזם הסיבים (IBC), ובשוק הטלוויזיה, באמצעות הרחבת עיד"ן פלוס (DTT) והכפייה על חברות הטלוויזיה הרב־ערוצית להציע ללקוחות חבילה צרה של ערוצים. בעקבות כל אלה, צפויים שיעורי הרווחיות של בזק ו–HOT להתכווץ גם הם.

1. מי המנצחת מבין חברות הסלולר?

חיים רומנו, מנכ"ל פרטנרצילום: מוטי קמחי

מי מבין חברות הסלולר התמודדה הכי טוב עם התחרות? לנוכח התחרות העזה, האתגר הגדול שעומד בפני המנכ"לים הוא לאבד כמה שפחות לקוחות, אך במקביל לא לוותר על הכנסה ממוצעת גבוהה יחסית מכל לקוח. תוצאות הרבעון השני מצביעות כי בשנה החולפת איבדה סלקום את המספר הרב ביותר של לקוחות סלולר - כ–182 אלף, וזאת אחרי שהיא צירפה אליה את צה"ל כלקוח. מנגד, היא הצליחה טוב ממתחריה לשמור על ההכנסות משירותי סלולר. הכנסות אלה התכווצו ב–23% בפרטנר, ב–19% בפלאפון, אך רק ב–16% בסלקום. אף שהצליחה לרשום את הירידה המתונה ביותר בהכנסות, סלקום עדיין סובלת מההכנסה הממוצעת הנמוכה ביותר מלקוח - כ–80 שקל בחודש, לעומת 83 שקל בפרטנר ובפלאפון.

בעוד שסלקום הצליחה לשמור טוב ממתחריה על ההכנסות, פלאפון שמרה טוב יותר על הרוחיות שלה. החברה, מקבוצת בזק, רשמה שחיקה של 25% ברווח ה–EBITDA בשנה החולפת מול 32% בסלקום ‏(ללא נטוויז'ן‏) ו–46% בפרטנר ‏(ללא 012 סמייל‏). פלאפון רושמת כבר רבעון שני ברציפות 
את רווח ה–EBITDA הגבוה ביותר בתעשייה.

עבור המנכ"ל, גיל שרון, מדובר בהישג היסטורי. עד 2009 פלאפון היתה החברה החבוטה של הענף. חשבון הסלולר החודשי הממוצע ללקוח ‏(ARPU‏), ה–EBITDA והרווח הנקי שלה היו הנמוכים בענף, ובהפרש גדול מהמתחרות.

כיום היא מובילה את השוק בשלושת המדדים האלה. זאת, הודות להנהלה טובה ויציבה ‏(סלקום החליפה באותה תקופה מנכ"ל אחד ופרטנר שניים‏), להשקעות שביצעה ברשת סלולר חדשה והרבה בזכות החלטת המנכ"ל עם מתחריו להכניס הסכמי האירוח על גבי הרשת שלו.

הסכמי האירוח הם בעלי השפעה מהותית על תוצאות החברה: פלאפון מארחת את HOT מובייל, והאירוח הזה שווה לה 
כ–55 מיליון שקל ברבעון - נתון שמשפיע על כל מדדי הרווח; סלקום מארחת את גולן טלקום והאירוח שווה לה כ–46 מיליון שקל ברבעון.

HOT הופכת לקבוצת התקשורת השנייה בגודלה

תהליך חשוב שפקד את הענף כולו, מאז התעצמות התחרות, הוא קיצוץ חד בהוצאות התפעוליות - תהליך מחויב המציאות לנוכח הקיטון בהכנסות. בחינת התוצאות המצרפיות של הרבעון השני מצביעות כי כל החברות התייעלו מהותית, אך לא באופן שווה. סך החיסכון בהוצאות התפעוליות בענף הסתכם בכ–472 מיליון שקל, כשפרטנר היתה אחראית ל–40% ממנו, סלקום ל–31% ופלאפון ל–29%.

המשמעות היא כי פרטנר הובילה על מתחרותיה בקצב ההתייעלות. אך עובדי החברה הם אחה ששילמו את המחיר - מצבת העובדים ירדה בשנה החולפת ב–2,584 עובדים - קיצוץ של 40%. פרטנר נכנסה לעידן התחרות עם הכי הרבה הון, אבל גם ביצעה את מהלך ההתייעלות הכי עמוק.

תהליך נוסף שביצעו החברות הוותיקות היה צמצום החוב הענק שרבץ עליהם ערב פתיחת התחרות. צמצום החוב רלוונטי רק לסלקום ופרטנר, שכן החוב של פלאפון נמצא מעליה אצל חברת האם שלה, בזק. בתחום זה הובילה סלקום, שהצליחה להפחית את החוב נטו שלה בכ–1.04 מיליארד שקל בתוך שנה בלבד; פרטנר הפחיתה את חובה בכ–763 מיליון שקל. סלקום נכנסה לתחרות עם חוב ענק של 4.8 מיליארד שקל, לעומת פרטנר שנכנסה עם חוב מעט נמוך יותר - 4.2 מיליארד שקל. שנה לאחר מכן, החוב נטו של סלקום עדיין גבוה יותר מזה של פרטנר.

2.
 האטה בתחרות

בחברות הסלולר הגדולות ברור כי התחרות עדיין עזה, אך היא נחלשת, או לפחות לא מתגברת. בצמוד לפרסום דו"חות החברה אמר שרון כי "התחרות בענף ממשיכה לשחוק את ההכנסות, אך בקצב מתון יותר מאשר ברבעונים הקודמים".

שרון הוסיף כי "היקף הניודים נטו אף הוא התמתן, ונראה כי המבצעים האגרסיביים של המתחרות החדשות כבר אינם אפקטיביים כפי שהיו בעבר, ומרבית המנויים אינם מגלים עניין ורצון לעבור חברה".

מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, אמר כי "התחרות עדיין בעיצומה ושחיקת התעריפים עדיין נמשכת, אם כי ברמה נמוכה יותר מבעבר". ואילו בפרטנר כתבו כי "שיעור הנטישה של של מנויי –Post–Paid במגמת ירידה, רבעון שלישי ברציפות".

ואכן, קצב גיוס המנויים של החברות החדשות הואט - וזו בעיה, או כפי שהסביר מנכ"ל של אחת החברות הגדולות, "להרוויח כסף זה טוב, להפסיד כסף ועדיין לגדול זה גם בסדר; אבל להפסיד כסף וגם לא לגדול - זו כבר בעיה". כלומר, כמה זמן יוכלו HOT מובייל וגולן טלקום להפסיד כסף?

מצמצמות השקעות

3. 
חותכים בהשקעות

כחלק מההתמודדות מול התחרות הגוברת, נאלצו החברות לצמצם עד כמה שניתן את ההשקעות. תהליך זה צריך להדאיג ולהדליק נורות אדומות, שכן הוא מתרחש הן בענף הסלולר והן בענף הקווי. בסך הכל השקיעו חברות הסלולר ב"רכוש קבוע" ברבעון השני של 2012 סכום של 332 מיליון שקל, ונתון זה ירד ב–13% ברבעון השני של 2013 ל–289 מיליון שקל.

HOT הקטינה השקעות מ–503 מיליון שקל ברבעון השני של 2012 ל–208 מיליון שקל ברבעון השני של 2013, ובזק הקווית הקטינה השקעות מ–249 מיליון שקל ל–186 מיליון שקל. אם ניקח את תוצאות קבוצת בזק כולה, בחציון התופעה בולטת עוד יותר, ובזק חתכה את ההשקעות מ–700 מיליון שקל ל–497 מיליון שקל. גורמים שיוכלו לדחוף גל נוסף של השקעות בשוק המקומי הוא מכרז דור 4 ‏(LTE‏) בסלולר, שעדיין לא באופק, וכניסת מיזם הסיבים IBC לענף הקווי.

מבין חברות הסלולר, פרטנר משקיעה יותר ברשת ממתחרותיה. סך ההשקעות ברכוש קבוע שביצעו שלוש חברות הסלולר הגדולות ברבעון השני של 2013 היה 289 מיליון שקל, כשמתוך סכום זה השקיעה פרטנר 42.2% וסלקום ופלאפון השקיעו 29% כל אחת. HOT סלולר ביצעה השקעה של כ–57 מיליון שקל בתשתיות סלולר ברבעון השני של 2013. סכום זה הוא עדיין כמחצית מההשקעות שמבצעות החברות הותיקות.

4. HOT נט טרפה את הקלפים בשוק הקווי

גיל שרון
גיל שרון צילום: עופר וקנין

מעניין לראות כי פרטנר מדווחת על מגמת שחיקה עקבית במספר לקוחות האינטרנט בפעילות 012 סמייל. החברה ירדה מ–609 אלף לקוחות אינטרנט ל–572 אלף לקוחות בשנה. הכנסות הפעילות הקווית של פרטנר נשחקו ב–7%. 013

נטוויז'ן מפרסמת הרבה פחות מידע על לקוחותיה, אך החברה נשחקה בהכנסות ב–5%. מול זאת, בזק בינלאומי דיווחה על גידול של 7% במספר מנויי האינטרנט וגידול של 4% בהכנסות מפעילות האינטרנט. החברה זוקפת את הנתונים לכבל התת־ימי שלה, שמעניק לה יתרון תחרותי כלשהו.

למרות זאת, צריך לזכור כי בשנה האחרונה פועלת בישראל ספקית אינטרנט חדשה - HOT נט. החברה מציעה כיום את מחירי האינטרנט הנמוכים בישראל, וגייסה עד כה כ–120 אלף לקוחות. בצדק או לא, HOT נט גייסה בעיקר לקוחות המחוברים בתשתית HOT. לקוחות בזק בינלאומי נוטים באופן מסורתי להיות בתשתית בזק לעומת סמייל ונטוויז'ן, כך ששתי האחרונות סבלו הרבה יותר מכניסת HOT נט לענף.

התחרות חסכה

5. המניות 
דווקא נסקו

מלה על מניות חברות התקשורת. לפני שנה בדיוק, כותרות העיתונים עסקו כמעט אך ורק בתחרות בשוק הסלולר. החברות החדשות התחרו ביניהן על מבצעי הצטרפות, אלא שמי שאז העיז ללכת נגד הזרם - הרוויח ובגדול. מי שקנה לפני 12 חודשים את מניית פרטנר, השיג תשואה על הכסף של 67%. מי שרכש באותה תקופה מניות סלקום הרוויח 43% ומי שקנה את מניית בזק הרוויח 49%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker