בפעם השביעית: תשובה לא הצליח למחוק את דלק אנרגיה מהמסחר

רק 7.79% ממחזיקי המניות נענו להצעה, מה שהותיר 5.36% מבעלי מניות מהציבור כמתנגדים

יצחק תשובה לא הצליח למחוק את דלק אנרגיה בפעם השביעית. לפני מספר דקות שיחררה קבוצת דלק ודלק אנרגיה הודעה כי רק 7.79% ממחזיקי המניות של דלק אנרגיה מהציבור נענו להצעת הרכש. עובדה זו לא תאפשר לתשובה למחוק את המניה מהמסחר שכן בשביל לבצע הצעת רכש כפויה עליו לשכנע את המחזיקים מהציבור, כך שלא יותר מ-5% יתנגדו לה. כיום הציבור מחזיק ב-13.33% ממניות דלק אנרגיה, כש-5.36% התנגדו להצעת הרכש הנוכחית.

הכישלון השישי במספר של תשובה למחוק את המניה מהמסחר ולהפוך את החברה לפרטית מגיע לאחר שבית ההשקעות פסגות - המחזיק הגדול במניות דלק אנרגיה מקרב הציבור - החליט להיענות להצעה. ככל הנראה, גם שאר המוסדיים המחזיקים במניה נענו להצעת הרכש. ואולם קבוצה של מחזיקים פרטיים המיוצגים על ידי עו"ד יצחק אבירם ממשיכים להתנגד למחיקה מהמסחר תחת הטענה כי ההצעה אינה כלכלית.

דלק אנרגיה היא אחת מזרועות האחזקה של קבוצת דלק. החברה נסחרת לפי שווי 9.86 מיליארד שקל לאחר שמנייתה עלתה ב-56% בשנה האחרונה. לחברה, תחת ניהולו של אסי ברטפלד, ארבעה נכסים עיקריים: 50% משותפות דלק קידוחים; 46% משותפות אבנר; וכן - 75% מחברת הניהול של שותפות דלק קידוחים ("שותף כללי"); וכן 50% מחברת הניהול של שותפות אבנר.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

שתי חברות הניהול זכאיות ל"תמלוגי על", כלומר לנתח משורת ההכנסות בכל אחד מהמאגרים שבהם שותפות דלק קידוחים ואבנר. מדובר בכסף לא קטן. כך למשל, חברת הניהול של דלק קידוחים זכאית לתמלוגי על של 2.25% מחלקה של שותפות דלק קידוחים בהכנסות ממאגר "תמר" עד להחזר ההשקעה; ולתמלוגי על של 9.75% לאחר החזר ההשקעה בו. מדובר במאות מיליוני שקלים בשנים הבאות.

הקבוצה החלה לנסות למחוק את דלק אנרגיה, עוד לפני כשנתיים בתקופה שחלקו של הציבור עמד על 20%. ההצעות נשאו עד כה הצלחה חלקית. בין המחזיקים מקרב הציבור נמנים בית ההשקעות פסגות (כ-3% ממניות הציבור) והלמן אלדובי, וכן הפניקס ואקסלנס (שני האחרונים נמנים על קבוצת דלק). היענות של פסגות ושאר הגופים המוסדיים יאפשר לקבוצה לעבור רף אחזקות של 95% ולכפות מחיקה על שאר בעלי המניות מקרב הציבור.

בבית ההשקעות הלמן-אלדובי הסבירו כי "ההצעה הנוכחית של דלק אנרגיה משופרת, משמעותית, מההצעות הקודמות ובשונה מהצעות הקודמות, תשובה משתף את הציבור בתמלוגי העל הקיימים והעתידיים של דלק קידוחים. בנוסף, ההצעה מאפשרת סחירות גבוהה יותר וישירה בנכסים שהחברה מחזיקה, היות ובמקום מניות דלק אנרגיה הנסחרות במדד היתר, הציבור יקבל מניות של אבנר ודלק קידוחים הנסחרות במדד המעו"ף ואינו מפסיד את הזכויות בתמלוגי העל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker