חברת ענק נוספת: CredoRax גייסה 40 מיליון ד' לפי שווי של 200 מיליון ד'

החברה עוסקת במתן שירותים לחברות לסליקת אשראי ומחזיקה ברשיון לפעול כבנק סולק באיחוד האירופאי

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גיוס ההון סיכון הגדול בהיי-טק הישראלי מתחילת השנה: חברת CredoRax הישראלית השלימה גיוס של 40 מיליון דולר מגוף ההשקעות האמריקני FTV שמתמקד בהשקעות בחברות צומחות. ההשקעה בוצעה לפי שווי של 200 מיליון דולר ל-CredoRax, חברה טכנולוגית שפועלת גם כבנק מאושר באיחוד האירופי.

CredoRax שהוקמה ב-2007 החלה את דרכה כחברת טכנולוגיות סליקה, אך בעקבות שינויים רגולטוריים באיחוד האירופאי הוציאה רישיון בשנת 2010 לפעול כבנק שיכול לפעול ישירות מול חברות האשראי. בעקבות זאת הקימה החברה פעילות במלטה, בה מועסקים כיום כ-70 עובדים. לדברי יגאל רותם, יו"ר החברה, CredoRax סולקת כיום מיליארדי דולרים בשנה, וגדלה בעשרות אחוזים בכל רבעון.

"כיום CredoRax היא הכלאה בין חברת היי-טק ליישות בנקאית", הסביר רותם בשיחה עם TheMarker. "זה מאפשר לנו לעשות דברים ותהליכים שבנקים כמו RBS או דויטשה בנק לא יכולים לעשות. 90% מהלקוחות שלנו הן חברות סליקה להן אנחנו מספקים ערך ייחודי - למשל בסליקה של עסקאות חוצות גבולות".

החברה מעסיקה היום כ-170 עובדים: כ-45 עובדים במרכז הפיתוח בישראל, כ-40 בבוסטון, כ-70 עובדים במלטה, כ-8 עובדים בלונדון ושני עובדים במשרד היפני של החברה. הפיתוח הטכנולוגי, פיתוח של מנועי ניהול סיכונים ומערכות בינה עסקית מבוצע בישראל. "זה אחד הנדברים המרכזיים שמאפשר ל-CredoRax להציע ללקוחות שירות שהם לא יקבלו בדרך כלל מבנק רגיל", הסביר רותם. עובדי החברה במלטה עוסקים באישור לקוחות ופתיחת חשבונות לקוח בהתאם לרגולציה האירופאית.

Credorax הוקמה על ידי בני נחמן, יוג'ין וולקוב ומייקל פיינשטיין, שפרש מהחברה לפני כשנתיים. החברה החלה את דרכה כחברה טכנולוגית שהציעה שירותי סליקה לעסקאות מקוונים - איסוף פרטי הכרטיס והקונה, והעברתם לבנק שיכול לפעול מול חברות האשראי.

ב-2010 הצטרף לחברה יגאל רותם לתפקיד היו"ר, לאחר שהשקיע בה כמשקיע פרטי. נחמן, עו"ד בהכשרתו, שימש לפני הקמת החברה כשותף במשרד עוה"ד רייפנברג, אקשטיין נחמן. בעבר שימש נחמן גם כמנהל פיתוח עסקי בחברת הסליקה BizChord. רותם מוכר כאחד ממייסדיה של חברת PowerDsine שבראשה גם עמד כמנכ"ל, חברת שבבים שנמכרה ב-2006 לחברת Microsemi תמורת 245 מיליון דולר.

בביצוע של עסקת אשראי רגילה מעורבים שני בנקים - מנפיק כרטיס האשראי בו השתמש הלקוח, והבנק הסולק (Acquiring Bank). הבנק הסולק מקבל את הכסף מחברת האשראי ומעביר אותו לחשבונו של בית העסק, בניכוי עמלות סליקה וסיכון.

ב-2007 פרסם האיחוד האירופי סדרת תקנות חדשות על שירותי תשלומים, ובהם תקנות שאפשרו את הקמתו של בנק לצורכי סליקה שאינו מסחרי, ואינו כולל שירותי בנקאות פרטית. נחמן, שהכיר את תקנות החקיקה החדשות הגיש בקשה רשמית לקבלת רישיון שכזה, ו-CredoRax הוציאה רישיון לפעילות כבנק במלאה בשלהי 2010 והחלה לפעול כבנק סולק בשלהי 2011. בעקבות אישור בקשתה לקבלת רישיון פעילות כבנק סולק פנתה CredoRax לחברות האשראי במטרה להפוך לשותף רשמי, וכיום היא מוגדרת כשותפה מרכזית של חברות האשראי ויזה ומאסטרקארד.

בארה"ב אומצה הרגולציה האירופאית על ידי הרשויות הפדרליות לפני שנה בלבד, ולכשאושרה זו הגישה CredoRax את הבקשה להפוך למוסד פיננסי אמריקאי. החברה מצפה לקבל היתר לפעול כבנק אמריקאי במהלך 2014. גם ביפן אומצה הרגולציה האירופית ו-CredoRax מצפה לקבל במהלך השנה הקרובה רישיון פעילות כבנק יפני.

החברה פתחה לאחרונה סניף יפני ומינתה כמנהל הפעילות את ג'ונתן אפסטין, ששימש כמנכ"ל PayPal יפן. פרט למשקיעים פרטיים שהשקיעו בה בתחילת דרכה, ול-FTV, מושקעות ב-CredoRax שתי קרנות הון סיכון: קרן בלאמברג שהשקיעה בחברה מספר מיליוני דולרים, וקרן ההון סיכון היפנית Mobile Internet Capital בכוונה להעמיק את חדירתה של החברה ביפן.

בעוד שכחברת טכנולוגיות סליקה התמודדה CredoRax בשוק שנשלט על ידי חברות סליקה עולמיות דוגמת Payvision, GlobalCollect, ו-Paymentech, חברת הסליקה של בנק צ'ייס מנהטן, כבנק סולק היא מתחרה מול גופים בנקאיים, ביניהם ג'יי פי מורגן צ'ייס, RBS וברקליס - בנקים שסולקים כרטיסי אשראי בסכומים שנתיים של 300-600 מיליארד דולר.

חברות סליקה קטנות עוסקות באיסוף הפרטים המקוונים והעברתם לגורם בנקאי שיכול לאשר את העסקה מול חברות כרטיסי האשראי ומול גופים דוגמת שבא בישראל. הרישיון הבנקאי מאפשר לסולקות העולמיות, דוגמת CredoRax לפעול ישירות מול חברות האשראי, אך גם מעמיס עליהן את האחריות לסינון הונאות. ההתמודדות עם ההונאות היא גם אחד האתגרים המרכזיים שמוטלים על חברות הסליקה, וחלק גדול מפיתוחיה של CredoRax ממוקדים בתחום זה.

בסוף 2012, דיוויד בלאמברג, השותף המייסד של קרן ההון סיכון בלאמברג המושקעת ב-CredoRax בחבר בחברה כאחת מחברות הסטארט-אפ המבטיחות לשנת 2013. "שוק השירותים הפיננסיים צריך למשוך אליו עוד יזמים ומשקיעים בשל גודלו, בשל הצמיחה שהוא מציג, שולי הרווח הגבוהים והצורך הדוחק שלו בחדשנות רבה יותר ויעילות", ציין בלאמברג בראיון לאתר הטכנולוגי Venturebeat.

"על אף צמיתה המהירה מוגבלת התעשייה הפיננסית בשל מערכות מחשוב מיושנת, רגולציה מקיפה ומיסים, כמו גם דעת קהל שלילית לפיה שירותיה יקרים מדי, לא גמישים מספיק ולא יעילים. זוהי תעשיה שצרכנים ופוליטיקאים אוהבים לשנוא - ולכן היא בשלה לחדשנות", הוסיף בלאמברג.

כרטיסי אשראיצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker