אומ"ץ ללבני: "חבורת אנשים בצמרת לאומי רואה עצמה במעמד של מורמים מעם"

לשיטת אומ"ץ, אם יו"ר לאומי לא יכריז על כוונה לבטל את תוכנית המענקים בבנקים, על הוועדה לבחון האם הוא נחשב למועמד ראוי להיבחר לכהונה נוספת כדירקטור בבנק

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק

תנועת אומ"ץ (אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי ומשפטי) בראשות אריה אבנרי, פנתה היום לשרת המשפטים, ציפי לבני, בבקשה שתקפיא את עבודת הוועדה הממליצה על המועמדים למשרת דירקטור בבנק לאומי, עד שיתברר האם דירקטוריון בנק לאומי חוזר בו מתוכניתו לחלק לבכיריו מענקים בעשרות מיליוני שקלים.

לשיטת אומ"ץ, אם יו"ר לאומי לא יכריז על כוונה לבטל את תוכנית המענקים בבנקים, על הוועדה לבחון האם הוא נחשב למועמד ראוי להיבחר לכהונה נוספת כדירקטור בבנק.

במכתב לשרת המשפטים, כותבת אומ"ץ כי "בתקופה הקרובה אמור דירקטוריון בנק לאומי לאשר מדיניות תגמול נדיבה ליו"ר הדירקטוריון, למנכ"לית הבנק ולבכירים נוספים. על פי התוכנית המתגבשת, יתוגמלו בכירי הבנק בבונוסים ובמניות, גם אם תוצאותיו העסקיות של הבנק יהיו 'פושרות'. החלטה תמוהה זו, אם אמנם תאושר סופית, מהווה הוכחה שלילית ביותר ליכולתו של הדירקטוריון לשלוח את ידו לכיסו של הציבור, בחסות התיקון לחוק הבנקאות המסדיר את אופן ההתנהלות של בנק שאינו גרעין שליטה.

"לאומ"ץ נודע מהתקשורת כי שר האוצר, יאיר לפיד, מתנגד נחרצות למהלך הלא מוסרי הזה, כדבריו, וכיוון שהורה לחשבת הכללית של האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו לדאוג לכך שנציגי הממשלה בדירקטוריון יצביעו נגדה.

שרת המשפטים, ציפי לבניצילום: מיכל פתאל

"הוועדה הציבורית שמינית, בראשות השופטת איילה פרוקצ'ה, עומדת להחליט בקרוב מי יהיו 5 דירקטורים חדשים בדירקטוריון של הבנק. כידוע, כיום בין המתמודדים על התפקיד המבוקש הזה גם היו"ר דוד ברודט וכל החברים שפג, או עומד לפוג, משך כהונתם.

"משמעות ההחלטה הפגומה של הדירקטוריון היא כי חבורת אנשים בצמרת הבנק רואה את עצמה במעמד של 'מורמים מעם' בלי גבולות, המנסים לגזול את כספי הציבור, בשעה שהציבור בישראל מצוי במצוקה מעמיקה והולכת. ברור לנו באומ"ץ כי על פי החוק רשאי הדירקטוריון לקבל החלטות כהבנתו, אך מנקודת הראות של טוהר המידות במגזר הציבורי, אנו משוכנעים כי החלטה מהסוג שמבקש הדירקטוריון לממש, היא בבחינת 'ייהרג ובל יעבור'".

אומ"ץ כתבה לשרת המשפטים: "בידיך כלי מעשי למנוע את המעשה המושחת העומד בשער. בתוקף סמכויותיך לעכב את המשך פעילות הוועדה לבחירת דירקטורים, לפחות עד שיסתבר אם הדירקטוריון חוזר בו מהחלטתו. כך או כך, כאשר תחודש פעילות הוועדה יהיה צורך, לדעת אומ"ץ, לקחת בחשבון את ההתנהגות הציבורית של כל הדירקטורים בבנק - במיוחד אלה המעמידים את עצמם לבחירה מחודשת ובינתיים מנסים ליהנות מכל העולמות".

מבנק לאומי לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker