קרן פימי מעריכה: "סיכוי קלוש למימוש העסקה להשקעה באל על"

קרן ההשקעות, שאמורה לרכוש את השליטה באל על, עדיין ממתינה לחתימה על הסכם קיבוצי חדש בחברה ■ היא העניקה ארכה של 45 ימים נוספים להשלמת העסקה ■ בקרן מבהירים: "לא חלה התקדמות במו"מ"

ערן אזרן
ערן אזרן

קרן ההשקעות פימי מעריכה כי קיים "סיכוי קלוש להתממשות העסקה להשקעה באל על" -  כך עולה מדיווח שפירסמה הבוקר (ד') חברת התעופה הישראלית. הקרן, בניהולו של ישי דוידי, אמורה להשקיע באל על עד 75 מיליון דולר, בתמורה ל-47% ממניות חברת התעופה. אף על פי שהסיכוי להשלמת העסקה נמוך כרגע, הקרן הודיעה כי היא מעניקה ארכה נוספת של 45 יום לביצוע המהלך.

העסקה בין פימי לבין בעלת השליטה באל על – חברת כנפיים שבבעלות משפחת בורוביץ' – מתעכבת מאחר שהנהלת אל על טרם הצליחה לחתום על הסכם קיבוצי חדש עם עובדי החברה - תנאי מתלה לביצוע העסקה. "לא נראה כי חלה התקדמות כלשהי במו"מ להסכם קיבוצי חדש בין אל על לבין עובדיה, שחתימה עליו לשביעות רצון פימי היא אחד מהתנאים של הסכם ההשקעה", נמסר בהודעתה של אל על.

תוקפו של ההסכם הקיבוצי באל על, שנחתם בנובמבר 2008, פג ב-31 לדצמבר 2012. דיונים לחידוש ההסכם התקיימו בין החודשים נובמבר 2012 ועד פברואר 2013. לאחר חתימת מכתב ההבנות עם קרן פימי, הודיעה נציגות העובדים על הקפאת השיחות עם ההנהלה, עד להחלטת קרן פימי לאחר בדיקת הנאותות בדבר השקעתה בחברה.

ישי דוידי, בעלי קרן פימי
ישי דוידי, בעלי קרן פימיצילום: יונתן בלום

מצבת כח האדם של אל על מנתה בסוף 2012 בסך הכל 5,775 עובדים קבועים, מהם 3,785 עובדים קבועים. גורמים בהנהלה מעריכים את עודף כוח האדם בחברה בכ-400 מיליון שקל. מקורבים לפימי העריכו שאם כל בעלי העניין באל על, ובהם עובדים, בעלי מניות וחברי הנהלה, יסכימו לקבל הסכם עבודה חדש בו כל צד יעשה ויתורים, אפשר יהיה להפוך את אל על - הסובלת מהפסדים מתמשכים - לחברה שתרוויח באופן שוטף.

במסגרת הדיונים על הסכם העבודה החדש, עובדי אל על דורשים בין היתר תוספת שכר בשיעור של 12% ל-4 שנים, צמוד מדד. בנוסף, ועד העובדים דורש "בקשות כלכליות" שונות, שחלקן מכוון לכניסתה של קרן פימי לחברה, כגון: "החלפת כל הדירקטורים המכהנים בחדשים; הקטנת מספר נציגי דירקטוריון אל על לשבעה; ייצוג בדירקטוריון ל-3 דירקטורים לציבור העובדים; ביטול עסקות בעלי עניין לאלתר; הורדת שכר הבכירים לשכר שהיה נהוג לפני ההפרטה ותגמול על ידי אופציות בלבד - כולל יו"ר הדירקטוריון והדירקטורים".

עוד דורש הוועד החלפה של כל המנהלים הבכירים בחברה "במנהלים מוצלחים יותר; בונוס למנהלים בכירים רק לאחר 3 שנים ובהתאם לתוצאות החברה ב-3 השנים האחרונות; ביטול הצמדה למדד לבכירים ולדירקטוריון; ביטול טיסות חינם על בסיס מקום מובטח לדירקטוריון במחלקת עסקים (ביזנס); וצמצום מספר הסמנכ"לים וראשי האגפים בחברה, כפי שהיה נהוג לפני ההפרטה".

הסכם השקעה של פימי באל על נחתם ב-13 לאפריל, במסגרתו אמורה הייתה הקרן לגבש גרעין שליטה משותף עם כנפיים. על פי מתווה העסקה, פימי אמורה להשקיע בשלב הראשון כ-50 מיליון דולר בתמורה ל-38% ממניות אל על. בנוסף, קיבלה שתי אופציות שניתנות למימוש תמורת 12.5 מיליון דולר כל אחת, שיגדילו את אחזקתה ל-47%, אם תבחר לממש את שתיהן.

ההחלטה להאריך את המועד הסופי להסכם מחייב היא שנייה במספר, לאחר שבמהלך יולי כבר הודיעה פימי על הארכה ראשונה. התנאי הקריטי שיאפשר את ההשקעה של קרן פימי בחברה הוא החתימה על ההסכם הקיבוצי, לאחר שאסיפת בעלי המניות של אל על כבר הצביעה בעד העסקה. בנוסף ההסכם נדרש לקבלת אישורים רגולטוריים שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker