פוחדים מתקיפה מסוריה: מה לעשות עם תיק ההשקעות?

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח לאומי שוקי הון: "אנחנו לא לקראת מפולת" ■ יניב חברון, כלכלן ראשי של בית ההשקעות אקסלנס: "מוקדם מדי לנצל את הירידות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

התחממות הגזרה בסוריה ועליית ההסתברות להתקפה אמריקאית נגד אסד מדאיגה את הסוחרים בישראל ומפילה את הבורסה.

האם הבורסה לקראת מפולת?

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח לאומי שוקי הון, אומר כי הבורסה בתל אביב לא לקראת מפולת. "מדובר בתגובה קלאסית של מתח גיאופוליטי באזור, שכן גם בשוקי המניות וגם בשוק איגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות והמט"ח יש הפחתת סיכונים. אך לדעתי, אחריו יומיים-שלושה הדברים יירגעו והנתונים הכלכליים יכתיבו את תגובות השוק. בסופו של יום אנחנו נמצאים בסביבת ריבית נמוכה המשפיעה על הבורסה לחיוב".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

למה לשלם 1.4 מיליון שקל על דירה אם אפשר לשלם 2.1 מיליון שקל?

סוף לחגיגת השכר של הבנקאים? המפקח על הבנקים הטיל פצצה

המלחמה בסוריה תפיל את הבורסה?צילום: רויטרס

רזניק ציין כי עדיין פועלים כוחות להתחזקות השקל והסביר כי קיימת כניסה של דולרים לישראל בעסקות ריאליות. "העסקה הגדולה הבאה על הפרק הינה של כלל ביטוח, וכן מעבר לעודף במאזן התשלומים כתוצאה מרווחים מהזרמת מהגז. למעט תסריט של אירוע בטחוני ארוך טווח בדומה למלחמת עירק הראשונה, בה ירו טילים על המרכז לאורך זמן, אז הירידות בבורסה והתחזקות הדולר יימשכו. להערכתי זהו לא התסריט".

יניב חברון, כלכלן ראשי של בית ההשקעות אקסלנס, גם לא מאמין כי אנחנו לקראת מפולת. "אנחנו נמצאים כרגע בתיקון שמגיע מהסיכון הפוליטי, ולא במפולת. כמו כן, מתרחש כעת תיקון בעולם. השוק מגיב אך לא כל כך חזק. הירידות יכולות להימשך יומיים שבוע ויותר. התשואות בארה"ב מטפסות כלפי מעלה ונראה שם שחקנים שמורידים חשיפה למניות. כשהתשואות באג"ח עולות, האלטרנטיבה של המניות יורדת. התרחבות המכפילים הגיעה לסיום וזה ישפיע עלינו. יכול לראות שהתיקון לא יהיה כזה קצר כפי שאנחנו נוטים תמיד לחשוב".

לדברי יאיר שני, מנהל השקעות ראשי ב-IBI קרנות נאמנות, "אנחנו לא לקראת מפולת. הסיטואציה בה מתכוננים לתקיפה בסוריה מעלה את רמת אי הוודאות בשווקים אך לא ברור עדיין מה תהיה ההשפעה על ישראל, אם בכלל. באופן טבעי חלק מהמשקיעים מממשים את הנכסים, בגלל התשואות הטובות אותם ראו מתחילת השנה. השאלה לדעתי היא לא מה יהיה בסוריה, אלא מה יקרה בארה"ב. לדעתי, סוריה לא תהפוך את המדינה. אין הצדקה כלכלית למפולת, גם אם יהיו ירידות חריפות. זה ייצר הזדמנויות השקעה בשוק הישראלי ונראה את המוסדיים רוכשים יותר סחורה מקומית, כמו גם משקיעים שיושבים על הגדר ויתחילו להיכנס לשוק".

האם המוסדיים נוקטים בפעולות להגן על ההשקעות?

בתשובה לשאלה ענה רזניק כי "ייתכן שהמוסדיים קונים דולרים ולכן הדולר התחזק בצורה משמעותית. בשוק האג"ח אני רואה שהמסחר דליל. הירידות חדות אך לא במחזורים גדולים. אין גופים מוסדיים שמוכרים בכמויות או משקיעים זרים שכבר מזמן לא כאן".

חברון הסביר כי "על פי מחזורי המסחר, המוסדיים לא מבצעים פעולות חריגות. חלק לא קטן מהמוסדיים נמצא כבר בחו"ל כך שהירידות בארץ פחות משפיעות עליהם. אולי כולם מדברים על הקטנת חשיפה לארץ אך לא רואים זאת עדיין בפועל. השאלה המעניינת כעת היא האם הציבור יתחיל למכור את החזקותיו בקרנות".

לדברי שני, "ההגנה נעשית בתיקי השקעות דרך פיזור לחו"ל. לרוב קיימת קורולציה מסוימת בין השוק הישראלי למהלך השווקים חו"ל. צריך לשים לב לכך כי כיום קיימת קורלציה הפוכה בשוק האג"ח הממשלתי. בארץ אנו רואים עליית תשואות בעוד שבארה"ב אנו רואים ירידת תשואות. מכיוון שיש חשיפה למט"ח גם החלק החשוף למט"ח ייצר הגנה חיובית".

האם המשקיעים הפרטיים יכולים להגן על עצמם?

"למשקיע פרטי הייתי אומר לא לעשות כלום", אמר רזניק. "לקבל החלטות בימים כאלה זה מתכון להפסדים. בימים הראשונים של מלחמת לבנון השנייה היו ירידות חזקות ובסופו של יום, הדברים חזרו למסלול הרגיל די מהר ונצמדו לנתונים הכלכליים ולא לגיאופוליטיים.

לדברי חברון, "כל מה שהמשקיעים הפרטיים יכולים לעשות הוא להגדיל חשיפה למזומן. תוך כדי ירידות אין דרך להגן. אם הירידות יהיו גם בחו"ל אז מי שהעביר חשיפה לחו"ל גם יסבול מהירידות".

שני טוען כי "המשקיע הקטן יכול להקטין החזקות בנכסים. בעיקר מי שיושב על פוזיציות גבוהות במניות. אפשר לרכוש אופציות PUT על מדדי מניות בארה"ב וחו"ל ולהגדיל את רכיב המט"ח. אם האירוע יהיה גדול יותר ממה שאנחנו חושבים אז יש להגדיל חשיפה לדולר".

האם הבורסה הישראלית תיסגר במקרה של התקפת טילים על ישראל מסוריה?

במקרה שכזה הבורסה לא תיסגר,  קובע רזניק ומדגיש כי "מדובר בתרחיש עם הסתברות מאוד נמוכה. גם כשנפלו טילים על תל אביב במהלך מבצע "עמוד ענן", לא נסגרה הבורסה לדקה. גם חברון טוען כי "הבורסה לא נסגרת בגלל אירועים גיאופוליטיים".

האם הירידות מהוות הזדמנות לרכישה?

לשיטת רזניק, "אפשר לקנות איגרות חוב ממשלתיות במח"מ בינוני כי סביבת הריבית תמשיך להיות נמוכה. מנגד, זאת הזדמנות למכור את הדולר ברמות הללו. יש לזכור שהשוק הקונצרני עשה מהלך מעלה בשנה האחרונה ודווקא שם לא שווה לרכוש איגרות חוב קונצרניות". חברון הוסיף כי "מוקדם להגדיל פוזיציות".

לדברי שני, "בהחלט כן. במיוחד בתל אביב 25. מדד זה לא השתתף בחגיגת העליות. יש מניות כמו בנקים ותקשורת ששוות היום קנייה. לדעתי, שוק איגרות החוב הקונצרניות מתחיל להצביע על הזדמנויות קנייה. לא הייתי רץ היום ומבצע פעולות מיידיות שכן אנחנו יכולים לראות עוד כמה ימים של ירידות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker