דיוויד גילה ינסה לשבור את הקרטל של חברות כרטיסי האשראי

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה היום על תחילת מהלך שנועד להכניס שחקנים חדשים לשוק כרטיסי האשראי בישראל ■ הרשות מצאה כי הבנקים חוסמים את הענף לכניסת מתחרים חדשים, בזכות שליטתם על כל שרשרת הערך בענף

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, נתן היום הוראות שמטרתן לפתוח את ענף כרטיסי האשראי לתחרות. המהלך מכוון להכשיר את הקרקע לכניסת חברות כרטיסי אשראי חדשות לענף בו פועלות היום 3 חברות בלבד תוך כשנתיים מהיום.

ברשות ההגבלים העסקיים ציינו היום כי "לאחר בחינה מעמיקה של תחום כרטיסי האשראי, הממונה הורה היום לחברת שב"א (שרותי בנק אוטומטיים), שבבעלות ארבעת הבנקים הגדולים, לנקוט בצעדים שיפתחו את האפשרות לתחרות בענף כרטיסי האשראי.

אחד הסימנים לקיומה של תחרות מוגבלת בתחום היא שעל אף הירידה בעמלה הצולבת בשנים האחרונות, לא נצפתה ירידה בשיעור מקביל בעמלה שגובים הסולקים מבתי העסק והנתח שהסולק מותיר בידיו מתוך עמלת בית העסק גדל בצורה משמעותית".

עוד נמסר מהרשות כי "נכון להיום, יש 3 חברות כרטיסי אשראי בלבד המחוברות לשב"א וכולן בבעלות הבנקים שהם גם הבעלים של חברת שב"א: ישראכרט (בבעלות מלאה של בנק הפועלים), לאומי קארד (בשליטת בנק לאומי) וכאל (בבעלות בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי). פעילות חברות כרטיסי האשראי תורמת לרווחיות המערכת הבנקאית בישראל כ-1.2 מיליארד שקל בשנה.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

שכר מנהלי הבנקים מייקר את העמלות

עם פערים של עד 50%: איפה הכי משתלם לקנות סל לראש השנה?

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

על פי החלטת הממונה, עד ה-1 באוקטובר 2015 אמורה שב"א לעבור שינוי מהותי מקצה לקצה בפעילותה, באופן שיאפשר "התחברות מהירה וזולה של שחקנים חדשים, המעוניינים להתחרות בחברות כרטיסי האשראי בתחום הסליקה וההנפקה".

עוד צויין בהודעה של רשות ההגבלים העסקיים כי אחד הממצאים העיקריים שעלו מבדיקתה הם כי "מערכת שב"א חוסמת במתכונתה הנוכחית כניסה לתחרות בתחום הסליקה וההנפקה של כרטיסי אשראי, הבדיקה העלתה כי אחד החסמים העיקריים לכניסה של שחקנים חדשים לענף הוא הקושי להתחבר למערכות. תחום זה מאופיין במידה מוגבלת מאד של תחרות, ומספר ניסיונות כניסה בעבר של שחקנים בתחום הסליקה וההנפקה עלו בתוהו".

מבחינת המערכת הבנקאית, המהלך שמוביל פרופ' גילה הוא דרמטי. התחרות הנמוכה בשוק כרטיסי האשראי מאפשרת לבנקים לנצל את המצב על מנת לייצר לעצמם הכנסות במיליארדי שקלים בשנה, הנגבות באמצעות הטלת עמלות על מחזיק הכרטיסים ובתי העסק וכן באמצעות גביית ריביות דו ספרתיות מצרכנים נורמטיביים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker