החשש מתקיפה בסוריה הפיל את הבורסה: ת"א 25 איבד 2.4%

מדד הבנקים נפל ב-2.85%; מדד הנדל"ן השיל 2.9%; מדד הפחד זינק ב-30%; מחזור המסחר - 1.55 מיליארד שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18

הבורסה בתל אביב סגרה את יום המסחר בירידות חדות רקע החשש מפני מתקפה אמריקאית בסוריה. ת"א 25נפל ב-2.4% ; ת"א 100 ירד ב-2%; ת"א בנקים השיל 2.85% מערכו; מדד נדל"ן 15 קרס ב-2.9%; מדד הנפט והגז השיל 2.5%; מדד התקשורת, שנפל  אתמול ב-3.3%, צנח היום בעוד 5.5%; מדדי התל בונד (20, 40, 60) נסחרו בירידות שערים חדות התל בונד 20 השיל 0.52% התל בונד 40 ירד ב 0.49% התל בונד 60 הפחית 0.5%   כאשר התל בונד השקלי סגר את היום עם ירידה של  0.57%. מדד הפחד זינק ב-30.5%. מחזור המסחר גדל ביחס לתקופה האחרונה ל-1.55 מיליארד שקל.

בולטות בירידות: בזק שירדה ב-5.9%; לאומי שנפלה ב-3.5%; אלווריון שקרסה ב-24%; ודסק"ש שצנחה ב-11.9%.כיל השילה 2.5% שמן החסירה 8.7% , אפריקה נפלה ב 5.6%.

בגזרת אגרות החוב הממשלתיות, איגרת חוב מסוג שחר ל-10 שנים טיפסה לתשואה של 4% ומחירה ירד ב-0.24%. איגרת חוב מסוג גליל צמודה ל-10 שנים ירדה ב-0.43% והתשואה בה עלתה ל- 1.8%.

מבט על האופציות על הדולר ועל האופציות על שוק המעו"ף מצביע על עצבנות רבה בשווקים. מנהל חדר המסחר של מגדל שוקי הון, זיו פניני, מסביר כי "אחרי הרבה זמן שלא היתה תנודה, ביום הפקיעה בדולר עצמו ויומיים לפני הפקיעה במעו"ף, האופציות הממונפות מבצעות מהלכים חדים". לדבריו, "השוק נמצא אחרי תקופה ארוכה בה הוא לא זז, וכעת שבר מטה בצורה אבסולוטית את רמת 1,200 הנקודות במדד ת"א 25. העובדה כי הכותרות בעיתונות לא טובות, המשחתות בדרך לסוריה, והדולר מזנק מול השקל לא מרגיעה את המשקיעים המקומיים".מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

פניני הצביע על כך כי סטיית התקן על האופציות לאוגוסט זינקה ל-21% ועל האופציה לספטמבר היא 15%. רמות אלו מצביעות על עלייה במפלס אי הוודאות בשווקים. הוא ציין כי אופציית PUT על הדולר 3.65 פתחה את היום ב-430 שקל ומסיימת את היום ב-0 נשחקה כל הפרמיה. דוגמה נוספת של זינוק ניתן לראות במסחר באופציית PUT 1,150 שמחיר הבסיס שלה היה בתחילת היום 80 שקל ועכשיו הוא 500 שקל", ציין פניני.

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בראשות הנגידה בפועל קרנית פלוג הודיעה אתמול על כי החליטה להותיר  ללא שינוי את הריבית לחודש ספטמבר - ברמה של 1.25%, בדומה להערכות בשוק ההון. בנק ישראל הודיע כי הריבית תהיה בתוקף רק לחודש ספטמבר ולא לחודשיים כפי שתוכנן. בנק ישראל הסביר זאת בניסיון שהצטבר בחודשים האחרונים ועל רקע אי הוודאות בשווקים העולמיים. כמו כן, סברה הוועדה שבתנאים הנוכחיים מוטב לשמר את הגמישות הנובעת מקיומו של דיון מוניטרי לקבלת החלטת ריבית מדי חודש, והחליטה לחזור למתכונת של קבלת החלטות ריבית שתים עשרה פעמים בשנה.

מניות במרכז

פרטנר אמורה מחר לפרסם את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני של השנה. לדעתו של אורי ליכט, מנהל מחלקת מחקר ב-IBI שירותי בורסה, הדו"חות צפויים להיות חלשים, אך גם הם (כמו גם הדו"חות של המתחרות) יצביעו על האטה מסוימת בתחרות ושחיקה נמוכה בהכנסה הממוצעת למשתמש. לדעתו של ליכט, הרווח הנקי יהיה נמוך בשל הוצאת מימון גבוהות (כ-65 מיליון שקל) ויעמוד על 28 מיליון שקל בלבד, ירידה של 76% יחסית לרבעון המקביל.

מניות הבנקים נסחרות על רקע הודעתו של המפקח על הבנקים דודו זקן על הגבלת שכרם של ראשי הבנקים. זאת, בשל מדיניות השכר המופלג שהציגו הבנקים השונים בעקבות תיקון 20 לחוק החברות. על פי ההנחיה החדשה, רכיב התגמול המשתנה בשכרם של ראשי הבנקים יוגבל ל-100% ממרכיב השכר הקבוע. כלומר המענקים השנתיים, האופציות על מניות ועוד, יוגבלו כך שלא יעלו על 100% ממרכיב השכר הקבוע.

חברת אנטרופי, העוסקת בייעוץ בסוגיות שונות לגופים מוסדיים, ממליצה ללקוחותיה לתמוך במדיניות התגמול של מנהלים בכירים בקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, הנמנית על לקוחותיה של אנטרופי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker