האוזר: צריך להקל את הדרישות של ועדת חודק

האוזר סבור כי ועדת חודק הלכה רחוק מדי בהמלצותיה, וכי המלצותיה הן אחת הסיבות לבצורת בתחום הנפקות האג”ח של חברות קטנות בבורסה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו”ר רשות ניירות ערך, פרופ’ שמואל האוזר, קורא להקלת הדרישות של ועדת חודק בתחום ההשקעה של הגופים המוסדיים באיגרות חוב. האוזר סבור כי ועדת חודק הלכה רחוק מדי בהמלצותיה, וכי המלצותיה הן אחת הסיבות לבצורת בתחום הנפקות האג”ח של חברות קטנות בבורסה.

ועדת חודק, בראשותו של עו”ד דוד חודק, הוקמה בידי המפקח על הביטוח כלקח ממשבר איגרות החוב שפרץ בשוק ההון בסוף 2008 וגל הסדרי החוב שבא בעקבותיו. הסדרי החוב לימדו על ריבוי השקעות של הגופים המוסדיים בשנים שלפני פרוץ המשבר באג”ח של חברות, כולל חברות ענק ופירמידות - בלא ביטחונות ובלי שיקול דעת ראוי.

בהתאם, המליצה הוועדה כי המוסדיים יצטרכו לשפר את כללי ההשקעה שלהם באיגרות חוב, ולדרוש ביטחונות והתניות פיננסיות - או שיצטרכו לנמק מדוע הם משקיעים באיגרת חוב ללא בטחונות והתניות כאלה. זהו מנגנון ה”אמץ וגלה” שקבעה הוועדה.

לדברי האוזר, מנגנון זה נכשל, משום שהוא תורגם בידי המוסדיים למנגנון “אמץ או אמץ”.

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

משמע, המוסדיים נמנעים מלהשקיע באיגרות חוב יותר מסוכנות - אג”ח של חברות קטנות ולא מדורגות, או אג”ח שאינן מציעות ביטחונות והתניות פיננסיות. הם אינם רוצים לנמק מדוע בחרו להשקיע בחברות היותר מסוכנות, מחשש שאם בעתיד הסיכון יתממש ומנפיקות האג”ח ייקלעו לקשיים ויגיעו להסדר חוב, הם יותקפו על ההחלטה המסוכנת שקיבלו. לכן, הם פשוט נמנעים מהשקעה באג”ח כאלה. התוצאה היא בצורת של ממש בהנפקות אג”ח של חברות יותר קטנות. כלומר רק חברות גדולות וממוסדות, שיכולות להעמיד ביטחונות, מסוגלות כיום לגייס אג”ח בשוק.

לטענתו של האוזר, אף שוועדת חודק לא התכוונה לאסור על המוסדיים להשקיע באג”ח מסוכנות, בפועל הגופים המוסדיים פירשו כך את המלצותיה - ומצב זה מחייב שינוי. לכן הוא ממליץ לעבור מהסדר ה”אמץ או גלה” של חודק, להסדר של חובת נימוק השקעה כלשהי.

זהו סוג ההסדר שבו נקטה רשות ניירות ערך לגבי קרנות הנאמנות ‏(הרשות מפקחת על קרנות הנאמנות, הפיקוח על הגופים מוסדיים, מצוי בידי הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר‏), כשהיא חייבה את קרנות הנאמנות לנמק כל השקעה שלהן, גם בהנפקות וגם במסגרת המסחר השוטף, באמצעות עבודה כלכלית מנומקת ‏(אנליזה‏).

להערכתו של האוזר, חובת האנליזה תחייב את המוסדיים לשפר את שיקולי ההשקעה שלהם בכל מקרה, כך שהיא תמנע את טעויות ההשקעה הגסות נוסח אלה שנעשו בשנים 2005–2007, אבל תמנע את ההבחנה בין השקעה באג”ח עם ביטחונות להשקעה באג”ח ללא ביטחונות. אלה גם אלה יצטרכו להיות מנומקות, ולכן לא תהיה הטיה להשקעה רק באג”ח עם ביטחונות. האוזר מתכוון להעלות את הצעתו לגבי שינויים בהמלצות חודק בפני המפקחת החדשה על הביטוח, דורית סלינגר. הסמכות לערוך שינויים ברגולציה על הגופים המוסדיים היא של המפקחת בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker