האם גרנובסקי ישמור
 אמונים לדנקנר?

דנקנר צריך להתפלל שגרנובסקי לא יחליט שעדיף לו לסכן את הכסף בלעדיו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

שתי קבוצות גדולות נמצאות כיום במצב של חדלות פירעון ובעיצומם של מגעים להסדר חוב - אי.די.בי אחזקות, הנמצאת בשליטת נוחי דנקנר, ואלביט הדמיה, שבשליטת מוטי זיסר.

זיסר ודנקנר הגיעו למשבר 2008 מוכנים ומצוידים במזומנים. ואולם, עקב החלטות עסקיות שגויות שקיבלו, החברות הנמצאות בשליטתם הסתבכו ואינן מסוגלות לפרוע את חובותיהן. השניים גם לא ידעו לשמור על החברות הפרטיות שבבעלותם. אירופה ישראל, החברה־האם של אלביט הדמיה, אינה מסוגלת לפרוע כמיליארד שקל לבנק הפועלים, וכמוה גנדן, החברה־האם של אי.די.בי אחזקות, וטומוהוק, החברה־האם של גנדן, שחייבות לבנקים כ-900 מיליון שקל.

חובות אלה חושפים את דנקנר וזיסר לתביעות ומעלים חשש כי השניים יאבדו את נכסיהם האישיים. עם זאת, כדי לא להפוך לפושטי רגל, חברו השניים למשקיעים זרים בניסיון לשמור לעצמם נתח מהחברות שבהן הם עתידים לאבד את השליטה.

דנקנר החילוני הסתייע ברב יאשיהו פינטו וצירף בספטמבר 2012 את המשקיע החרדי הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין ‏(המחובר לחב"ד‏), כשותף; אלשטיין רכש תמורת 100 מיליון שקל 10% מגנדן. לאחר שקיבל הבטחה מהרב פינטו כי כל מי שמבצע השקעה בישראל, משלש את כספו, הפך אלשטיין לשותפו של דנקנר, ובמשך חודשים ארוכים היה נראה כי דנקנר רואה בו "אביר לבן" שהולך להצילו מהתסבוכת.

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

זיסר הדתי חבר לשתי קרנות השקעה פרטיות אמריקאיות - יורק, המיוצגת בישראל על ידי גרמי בלנק, ו-DK Partners שרכשו בכמיליארד שקל ‏(ע.נ.‏) אג"ח של אלביט הדמיה תמורת כ-500 מיליון שקל והפכו לנושים הגדולים של החברה עם אחזקה בשיעור של 35% מהחוב. בלנק גם ביצע השקעה, ככל הנראה מוצלחת יותר, כשיורק רכשה בחצי מהמחיר ‏(כ-400 מיליון שקל‏) אג"ח של אי.די.בי פיתוח והובילה עם פסגות קו מיליטנטי של השתלטות על אי.די.בי פיתוח.

עד לאחרונה בלנק דווקא האמין כי שיתוף פעולה עם זיסר ואלביט הדמיה יסייעו לו לקדם כמה שיותר מהר את ההסדר, שלפיו מרבית החוב של החברה יומר למניות. בלנק אף נלחם עבור אלביט הדמיה מול בנק הפועלים והיה מוכן להשאיר את זיסר בכיסא המנכ"ל עם מניות ואופציות בחברה, שכן הוא חשב שזיסר יוכל להשביח לו את ההשקעה. ואולם, באחרונה גם בלנק הבין שתוכניות אלה נתקלות בהתנגדות חריפה מצד בעלי האג"ח של אלביט הדמיה ובנק הפועלים. בימים האחרונים בלנק מנסה לגבש הבנות עם בעלי האג"ח, כך שכל המניות של אלביט הדמיה ‏(100%‏) יעברו אליהם, וככל הנראה, הוא מוכן לוותר על זיסר כמנכ"ל.

גם בין דנקנר לאלשטיין התגלו סדקים ‏(בהנחה שלא מדובר בהצגה‏), ובתחילת יולי 2013, לאחר שאלשטיין הבין שאינו זקוק לדנקנר כדי לבצע את ההשקעה באי.די.בי, הוא ביטל את השותפות, וזאת לאחר שספג הפסד כבד של 100 מיליון שקל בעקבות ההשקעה בגנדן. באחרונה חזר אלשטיין לתמונה והציע להשתלט על אי.די.בי בהשקעה של 770 מיליון שקל עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות; הצעה זו אמנם לא אושרה עדיין על ידי השופט, אבל אלשטיין עדיין בתמונה.

דנקנר מצא בינתיים חב"דניק נוסף ומקדם מתווה הסדר עם המשקיע החרדי מאוקראינה אלכסנדר גרנובסקי שמוכן לתת לו "מתנה" בדמות הלוואת נון־ריקורס על 15% ממניות אי.די.בי פיתוח שבעתיד עשויות להיות שוות מאות מיליוני שקלים. למה? "נוצרה מערכת יחסים מצוינת עם דנקנר, והוא לא דורס בדרך את מי שנופל", אומרים מקורבים לעסקה. משפטים דומים כבר שמענו בעבר מאלשטיין, וכעת דנקנר צריך להתפלל שגם גרנובסקי לא יתחרט, כמו אלשטיין, ויחליט שאם לסכן כל־כך הרבה כסף, עדיף לעשות זאת בלעדיו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker