הריבית לחודש ספטמבר נותרה ללא שינוי ברמה של 1.25%

הוועדה המוניטרית הותירה את הריבית ללא שינוי גם בהחלטתה הקודמת, הראשונה בה לא היה מעורב הנגיד הקודם סנטלי פישר ■ בנק ישראל הודיע כי בניגוד למה שתוכנן, הריבית לא תהיה בתוקף לחודשיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה המוניטרית בראשות קרנית פלוג, ממלאת מקום נגיד בנק ישראל, פירסמה את החלטת הריבית לחודש ספטמבר, שנותרת ללא שינוי ברמה של 1.25%, בדומה להערכות בשוק ההון.

בנק ישראל הודיע כי בניגוד לתכנון, הריבית לא תהיה בתוקף לחודשיים, אלא רק לספטמבר. על רקע הניסיון שהצטבר מאז ועל רקע אי הוודאות בשווקים העולמיים, ראתה הוועדה לנכון לשוב ולבחון באופן מתוכנן את המדיניות המוניטרית בסוף חודש ספטמבר. כמו כן, סברה הוועדה שבתנאים הנוכחיים מוטב לשמר את הגמישות הנובעת מקיומו של דיון מוניטרי לקבלת החלטת ריבית מדי חודש, והחליטה לחזור למתכונת של קבלת החלטות ריבית שתים עשרה פעמים בשנה.

התגובות בשוק באשר להחלטה חלוקות: ארז צדוק מקרנות אביב אמר על החלטת הריבית של בנק ישראל כי "חבל מאוד שבבנק לא ניצל את צפי האינפלציה המתון (במרכז היעד), את צפי הצמיחה המעודד שעומד על 3.8%, ואת הירידה האחרונה במחירי הדירות כדי להוריד את הריבית ולסייע בהמשך התאוששות הדולר. צמצום פער התשואות מול ארה"ב יכול היה דווקא לשמש אותנו לאחר מכן ולאפשר לנו מרווח נאה להעלאות אפשריות של הריבית במידת הצורך. ההסתמכות על מלחמה בסוריה שתעלה את הדולר, אינה רצינית. אין זה סוד שנתניהו מעוניין בנגיד דובר אנגלית רהוטה וקריירה בחו"ל כדי לקבל הכרה בינלאומית, אך בינתיים ההכרה הבינלאומית היא שאין בעל בית בבנק ישראל, וכנראה גם לא במשרד האוצר. חוסר תגובה בריבית לנוכח השינויים בכלכלה המקומית והגלובלית, רק מחזק את התחושה הזאת, וחבל".

קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

לעומתו, שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, מציין כי "נתון הצמיחה הפנומנאלי שהתפרסם החודש מראה כי שיעור הצמיחה במהלך הרבעון השני של 2013 עמד על 5.1% בחישוב שנתי. נתון זה יחד עם העובדה כי שער השקל/דולר עלה מעל ל- 3.6 סיפקו לבנק ישראל תירוץ להימנע מהורדת ריבית, וזאת למרות שנראה כי הסיבה האמיתית הינה היעדר נגיד חדש כאשר הורדת ריבית ב- 0.25% היתה יכולה להיות מהלך חיובי לשוק המקומי. הצורך בהורדת ריבית נובע מהעובדה שהדולר עדיין חלש אל מול השקל ולא מאפשר ליצואנים להתרומם, ריביות נמוכות בחו"ל, תחזיות צמיחה גלובליות שממשיכות להיות נמוכות למרות נתונים מעודדים מאירופה, וסביבת האינפלציה אשר נותרה נמוכה על אף השפעת הממשלה בחודשים האחרונים".

בן אריה מוסיף כי "עד היום היינו רגילים למדיניות מוניטרית אשר מטרתה לשמור על יעד האינפלציה אך בה בעת גם על היציבות בשוק התעסוקה ותמיכה בצמיחה. אני מעריך כי במידה והדולר יחזור להיחלש מול השקל, וימשיך לפגוע ולנגוס בצמיחת המשק, הנגיד הבא יאלץ להוריד את הריבית".

בחודש שעבר החליטה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל על הותרת הריבית לחודש אוגוסט ברמה של 1.25%. מדובר בהחלטתה הראשונה של קרנית פלוג, שכיהנה כמשנה של הנגיד היוצא סטנלי פישר, וכיום הנגידה בפועל - והאישה הראשונה הממלאת תפקיד זה בישראל. כמו כן, זהו הדיווח הראשון לאחר עידן סטנלי פישר שפרש מתפקידו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker