עודד שריג: קרנות הפנסיה לא פועלות נגד החוסכים

הממונה על שוק ההון, שיסיים בקרוב את תפקידו, שיגר מכתב לח"כ גלאון ובו מתח ביקורת על הצעתה להקים קרן פנסיה בבעלות העמיתים ■ "שינוי זהות הגורם המנהל לא תפתור את הבעיה" ■ גלאון: "שריג לא מבין את אחריותו כלפי הציבור"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אין מקום לחשוש שקרנות הפנסיה פועלות שלא לטובת החוסכים הפנסיונים" - כך הבהיר הבוקר (ב') הממונה על שוק ההון באוצר, עודד שריג, שיסיים בקרוב את תפקידו. שריג הוסיף כי "ניהול נכסי עמיתים באמצעות קופות גמל בבעלות העמיתים אינו מהווה ערובה לניהול תקין של הקופה. שריג כתב את הדברים לח"כ זהבה גלאון (מרצ). גלאון פנתה לאחרונה לשר האוצר יאיר לפיד וביקשה ממנו לקדם הקמת קרן פנסיה שתהיה בבעלות העמיתים, זאת על רקע כוונת האוצר לקצץ 10% מקרנות הפנסיה.

לדברי שריג, "שינוי זהות הגורם המנהל לא תשנה את הבעיה עימה מתמודד החיסכון הפנסיוני". גלאון מתחה הבוקר ביקורת חריפה על מכתבו של שריג. "אמירתו המחפירה של שריג לפיה 'אין מקום לחשוש שקרנות הפנסיה פועלות שלא לטובת החוסכים', מעידה שגם אחרי קדנציה שלמה בתפקיד הוא אינו מבין לא את אחריותו כלפי הציבור, ולא את העובדות", אמרה. "המציאות היא שהגופים המוסדיים שותים 25% מחסכונות הפנסיה שלנו בדמי ניהול מנופחים ללא קשר לתשואה ולכישורי הניהול שלהם. הכישלון הזה רשום אך ורק על שמו של שריג.

לדברי גלאון, "הפגיעה בכספי החוסכים אינה נובעת רק מירידת הריביות, אלא גם מדמי ניהול מופרזים, מתספורות ומניהול כושל של כספי הציבור. יש לבחון מודלים חלופיים, כגון קרן בבעלות עמיתים, שתאפשר ניהול טוב יותר של החסכונות וגביית דמי ניהול נמוכים".

פרופ' עודד שריגצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker