תוך שנה וחצי: הבנקים צימצמו האשראי למגזר העסקי ב-18 מיליארד שקל

מאז דרישתו של המפקח על הבנקים לשפר את יחס הלימות ההון, הבנקים מקטינים את האשראי למגזר העסקי ומגדילים את האשראי למשקי הבית ■ במערכת הבנקאות מעריכים כי בשנים הקרובות שיעור המינוף של משקי הבית בישראל צפוי לעלות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

מאז שהציג המפקח על הבנקים, בסוף 2011, את דרישתו לחזק את יחס הלימות ההון - הבנקים מסיטים באופן חד את האשראי מהמגזר העסקי ‏(שזולל הון‏) אל מגזר משקי הבית.

מנתונים שפירסמה אתמול המחלקה למידע וסטטיסטיקה בבנק ישראל עולה כי מערכת הבנקאות בישראל צימצמה בתוך שנה וחצי, מתחילת 2012 ועד יוני 2013, את היקף האשראי למגזר העסקי ב-18.4 מיליארד שקל - מהם 7 מיליארד שקל ביוני. שיעור הירידה בהיקף האשראי העסקי בתקופה זו הוא 4.5%, ובמחצית הראשונה של 2013 לבדה נרשמה ירידה של 3.3%. נתונים אלה מעידים על ירידה בפעילות העסקית במשק.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

בעקבות "רווחיות חריגה": מחירי גבינה לבנה 5% ושמנת 38% של תנובה יוכנסו לפיקוח

כך תתחמקו מכל החברות והמוסדות שעוקבים אחריכם באינטרנט

האשראי למשקי הבית גדל

הירידה בהיקף האשראי העסקי נעשתה בחלקה על חשבון קבוצות הלווים הגדולות במשק, הגדולה בהן היא משפחת עופר, שנדרשה בשנתיים האחרונות לפרוע אשראי של מיליארדי שקלים, לאור דרישה אחרת של בנק ישראל - כי הבנקים יצמצמו את החשיפה שלהם לקבוצות הלווים הגדולות.

במערכת הבנקאות טוענים כי מלבד הצורך לשפר את יחס הלימות ההון, הירידה בהיקף האשראי למגזר העסקי נובעת גם מביקושים חלשים לאשראי מצד המגזר העסקי. בבנקים מסבירים את הביקושים החלשים בחששות במגזר העסקי לגבי שיעורי הצמיחה והמצב הכלכלי במשק. כמו כן, חלק מהתכווצות תיק האשראי הבנקאי מוסברת על ידי הבנקים בסגירה של חלק מנציגויות הבנקים בחו"ל, עקב חוסר כדאיות כלכלית, וכן בהתחזקות השקל מול הדולר, שהקטינה את השווי השקלי של החוב שהעניקו הבנקים במט"ח.

הסטת האשראי מהמגזר העסקי אל משקי הבית מאפשרת לבנקים להציג שיפור ביחס הלימות ההון. שיפור ביחס מקרב את הבנקים לעמידה בדרישות בנק ישראל, כך שיתאפשר להם לחזור לחלק דיווידנדים לבעלי המניות. האינטרס של הבנקים להסיט את האשראי מהמגזר העסקי למגזר משקי הבית תואם את הביקושים הערים שמתקבלים משוק המשכנתאות, ועל כן פעילות המשכנתאות היא הפעילות הצומחת ביותר במערכת הבנקאות כיום.

מתחילת 2012 עד יוני 2013 מערכת הבנקאות הגדילה את יתרת האשראי בתחום המשכנתאות ב–31.7 מיליארד שקל, כך שסך החוב של בעלי המשכנתאות כלפי הבנקים הסתכם בסוף יוני 2013 ב–253 מיליארד שקל. מתחילת השנה עד יוני נרשם גידול של 4.2% בהיקף תיק המשכנתאות של הבנקים.

נטילת משכנתאות מהגופים המוסדיים עדיין מתבצעת בהיקף נמוך, וסך האשראי מסתכם בכ–4 מיליארד שקל. עם זאת, פעילות זו צומחת בקצב מואץ: במחצית הראשונה של השנה נרשם גידול של 8.5%. סך החוב של משקי הבית בגין הלוואות לדיור ‏(מבנקים, מגופים מוסדיים ומאוצר המדינה - הלוואות לזכאים‏) הסתכם בסוף יוני 2013 בהיקף חסר תקדים של 279.4 מיליארד שקל.

מתחילת השנה עד יוני נרשם גם גידול של כ–2.5% באשראי של מערכת הבנקאות למשקי הבית ‏(אשראי שאינו לדיור‏), שהסתכם בכ–100 מיליארד שקל. סך כל החוב של משקי הבית לגופים הפיננסיים השונים גדל מתחילת השנה עד יוני 2013 ב–3.3% ל–396.6 מיליארד שקל.

במערכת הבנקאות מציינים כי שיעור המינוף של משקי הבית בישראל עדיין נמוך מאוד בהשוואה למדינות מפותחות, וכי בשנים הקרובות ימשיכו הבנקים להסיט אשראי מהמגזר העסקי אל משקי הבית והעסקים הקטנים. במערכת הבנקאות גם צופים כי כתוצאה מכך המינוף של משקי הבית ימשיך לטפס, וסבורים כי הצפת משקי הבית בהצעות אשראי בהיקף גדול מבעבר ובריביות זולות יחסית תעודד תרבות צריכה על בסיס נטילת אשראי.

ציון קינן, רקפת רוסק עמינח
ציון קינן ורקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר ודודו בכר

בשעה שהחוב של משקי הבית ממשיך להתנפח ‏(3.3% מתחילת השנה‏), הרי שבמגזר העסקי נרשמה תמונה הפוכה. מהנתונים שפירסם בנק ישראל עולה כי סך החוב של המגזר העסקי בישראל הסתכם בסוף יוני ב–775.6 מיליארד שקל - ירידה של 2.2% מתחילת השנה עד יוני - 17.7 מיליארד שקל. עיקר הירידה ‏(12 מיליארד שקל‏) נרשמה במהלך יוני 2013.

בנוסף לירידה באשראי הבנקאי למגזר העסקי, נרשמה גם ירידה של 3.7% בהיקף החוב שחברות ישראליות גייסו מגופים פיננסיים מדצמבר 2012 ליוני 2012. מנגד, נרשם גידול של כ–0.5% בהיקף האג"ח הסחיר ובהלוואות הפרטיות מהגופים המוסדיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום