סיון איזסקו

דירקטוריון חברת נכסים מ.י. בראשות החשבת הכללית במשרד האוצר מיכל עבאדי בויאנג'ו צפוי להתנגד למדיניות התגמול שגיבש בנק לאומי שבמסגרתו תכנן הבנק לחלק לבכירים תגמול מבוסס מניות בהיקף של כ-30 מיליון שקל וכן תוכנית לפיה בכירי בבנק יקבלו כל שנה מענקים בהיקף של עד 28 מיליון שקל.

נכסים מ.י. היא חברה בבעלות המדינה המחזיקה ב-6% ממניות בנק לאומי, כך שהמדינה היא בעלת המניות השנייה בגודלה בבנק לאומי אחרי שלמה אליהו. דירקטוריון נכסים מ.י. דן הבוקר בסוגיית תגמול הבכירים בלואמי ומסתמן כי בכוונתם להשתמש בכוח ההצבעה על מנת לנסות לטרפד את תוכנית התגמול הנדיבה שגיבש הדירקטוריון שבמסגרתה הוחלט כי די בהשגת תשואה על ההון בשיעור של 7.5% על מנת לזכות את בכירי הבנק במענקים במיליוני שקלים. מדובר ביעד הנמוך משמעותית מזה שהציג הבנק המתחרה, בנק הפועלים.

כבר בשנה שעברה, הציגה עבאדי בויאנג'ו, כנציגת המדינה, עמדה ערכית לפיה אין הצדקה למתן תוספת שכר ליו"ר הדירקטוריון דוד ברודט. ברודט, שהשתכר 167 אלף שקל בחודש, ביקש אז מהאסיפה הכללית של בעלי המניות לאשר לו תוספת שכר רטרואקטיבית בשיעור של 3.7% כך ששכרו החודשי יעמוד על 173 אלף שקל בחודש. למרות התנגדות המדינה הושג רוב באסיפה וברודט קיבל את תוספת השכר.

רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי מילרוד

כתבות נוספות באתר TheMarker

המנגנון המעוות של רשות השידור: גובים יותר מהציבור ומגדילים שכר

גם הילדים שלכם? בתי הספר הגרועים בישראל

באותה אסיפת בעלי מניות ביקש לאומי מבעלי המניות בבנק לאשר את הגדלת ההון הרשום של הבנק. דירטוריון חברת נכסים מ.י. הבין כי ככל הנראה לאומי מבקש לבצע זאת כצעד מקדים לקראת חלוקת אופציות לבכירים, ועל כן המדינה הצביעה נגד הגדלת ההון הרשום. למרות התנגדות המדינה, ההון הוגדל. השנה מתבקשים בעלי המניות לאשר כאמור חלוקת תגמול מבוסס מניות לבכירי הבנק בכ-30 מיליון שקל. דירקטוריון הסביר זאת כמענק לשימור העובדים בבנק.

אף כי דירקטוריון חברת נכסים מ.י. הוא גוף שאמור להיות נפרד מהדרג הפוליטי, שכן הגוף הוקם על מנת לנהל את החזקות המדינה לאחר הסדר מניות הבנקים, נראה כי גם שר האוצר הנוכחי יאיר לפיד תומך במהלך של דירקטוריון נכסים מ.י.

בתגובה להחלטת המדינה צייינו גורמים בבנק לאומי כי "העקרון המנחה את דירקטוריון הקבוצה הוא כי מדיניות השכר תשקף את ממוצע השכר במערכת הבנקאית. כך היה בעבר וכך יהיה גם להבא, ואנו משוכנעים שבעלי המניות יביאו זאת בחשבון בעת הצבעתם".

שר האוצר, יאיר לפיד, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא מתנגד לחלוקת המענקים לבכירי לאומי. לפיד כתב כי "ב-12 לספטמבר תתכנס אסיפה כללית מיוחדת של בעלי המניות של בנק לאומי. לפי התוכנית הם יתבקשו לאשר ל-15 העובדים הבכירים של הבנק, ביניהם המנכ"לית ויו"ר הדירקטוריון, תנאי שכר ובונוסים בעשרות מיליוני שקלים.

"בימים כתיקונם, אני מתנגד נחרץ לכל נסיונות הרדיפה המתנהלים נגד הקהילה העיסקית. בלי מגזר פרטי מצליח ומרוויח לא יהיו בישראל מקומות עבודה וגם לא צמיחה. מצד שני, זה מוגזם. בימים שבהם רוב הישראלים לא גומרים את החודש, בכירי המערכת הבנקאית (ולא רק בבנק לאומי) אינם יכולים להתנהל כאילו החגיגה נמשכת.

"מכיוון שמדינת ישראל מחזיקה כ-6% ממניות הבנק, הוריתי לחשבת הכללית של משרד האוצר להבהיר את התנגדותנו להנהלת הבנק. אם זה לא יעזור, נצביע נגד תוכנית התיגמול ואני מניח שגם לבנק ישראל יהיה מה לומר בנושא. כולי תקווה שבזמן שנותר עד לאסיפה הכללית יבינו בבנק לאומי שהם צריכים לחשוב על העניין מחדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker