האם הדיווח של קבוצת נץ עמד בכללי ביהמ"ש בפרשת אי.די.בי?

האם אסיפת מחזיקי המניות של אמבלייז אמורה להצביע ברוב לא נגוע בעד הסכם ההשקעה באי.די.בי או שבעלי השליטה החדשים יצליחו לעקוף את הוראות החוק הישראלי בדרך יצירתית וחוקית אחרת?

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שתי שאלות מהותיות עולות לאחר הדיון ובטרם יפסוק השופט איך תגלגל פרשת אי.די.בי אחזקות האם דנקנר עומד לאבד את השליטה, או שמא מחזיקי אגרות החוב נשלחים לסיבוב נוסף של הצבעות בהם יוכלו מציעים נוספים המעוניינים להיכנס כמשקיעים לאי.די.בי לתת את הצעתם לרכישת החברה.

אחת השאלות מקורה בהבדל בין הדיווח של קבוצת נץ לגבי התנאים של הפקדון אשר הופקדו בקופת בית המשפט להחלטת השופט בעניין. התרומה של 19 מיליון שקל של קבוצת נץ להצלת השליטה של נוחי דנקנר בחברת אי.די.בי הצביעה על כך כי הפיקדון של 70 מיליון השקלים מותלה במספר תנאים מתלים שנקבעו בהסכם בין אי.די.בי אחזקות לבין קבוצת נץ וקבוצת המשקיעים שאורגנה על ידי אלכסנדר גרנובסקי המשקיע החרדי מאוקרינה אשר שולטת בפרמידה של זד.ביי. איי.

התנאים המתלים עליהם דיווחה קבוצת נץ הינם: כי בית המשפט אפשר לאי.די.בי להגיש מתווה מעודכן. המתווה המעודכן אושר על ידי אסיפת הנושים של אי.די.בי ברוב הנדרש. המתווה המעודכן אושר על ידי בית המשפט בפסק דין שביצועו לא עוכב וכן התקבלו כל האישורים הרגולטוריים הנדרשים לצורך ביצוע המתווה המעודכן.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הסכמות חדשות באלביט הדמיה: האופציות למניות ולבעל השליטה בוטלו

העיוות ברשות השידור: גובים יותר מהציבור, מפחיתים הפקות ומגדילים שכר

נוחי דנקנר בבית המשפט, היוםצילום: עופר וקנין

אך יש לציין כי על פי פסיקת השופט, במקרה שעסקת גרנובסקי לא יוצאת לפועל אמור אותו סכום של 70 מיליון השקל, להיות מועבר מקופת בית המשפט לקופת הנושים. השופט היה ער לכך בדיון והסביר לצדדים כי למרות התנאים המתלים שנקבעו הוא זה שיחרוץ את גורלו של אותו פיקדון והמשחק יתנהל לפי שיקוליו. היה והעניין נכון נפתחת לשאלה האם הדיווח של קבוצת נץ למשקיעים היה תקני.

שאלה נוספת אשר עולה מהדיון הינה לגבי המעמד של עסקת אמבלייז וההשקעה של קופתה בחברת אי.די.בי. גרנובסקי וקבוצת נץ מוכנים להשקיע 826 מיליון שקל באי.די.בי אחזקות. גרנובסקי מעוניין לבצע את ההשתלטות על חברת אמבלייז תוך השקעה לא גבוהה מצדו - 50–55 מיליון דולר בלבד.בעזרת סכום זה, הוא מתכנן להשתלט על קופת המזומנים הדשנה ‏(כ-500 מיליון שקל‏) של אמבלייז, ובאמצעותה להשתלט על אי.די.בי.

בינתיים, גרנובסקי מחזיק 20% באמבלייז באמצעות בי.ג’י.איי, עם אופציה להגדלת האחזקה ל-47%, וממתין לכינוס אסיפת בעלי המניות של אמבלייז, שאמורה לאשר את שינוי מדיניות ההשקעות שלה, וכך יתאפשר להוציא את הכסף מהקופה לקניית אי.די.בי. לפי המתווה, גרנובסקי אמור להזרים באמצעות חברת אמבלייז 826 מיליון שקל לקופת אי.די.בי אחזקות, כ-600 מיליון שקל מהסכום אמורים לעבור לאי.די.בי פתוח ו־226 מיליון נוספים לנושי אחזקות.

על פי הפסיקה הקודמת של בית המשפט, אם אי.די.בי תפקיד בקופת בית המשפט את 70 מיליון השקלים האסיפות ידחו ומחזיקי אגרות החוב ישלחו להצביע על ההסדר מחדש. אך נוצר מצב מעניין אומנם עו"ד ישראל שמעונוב הסביר בדיון כי העסקה צפויה לעבור את אסיפת בעלי המניות של אמבלייז שכן קיים רוב של 40% מבעלי המניות אשר תומך בעסקה ( לפי הסקרים אותם הם ערכו ש.א.).

אך עולה השאלה האם העסקה אותה אמורה לאשר אמבלייז, נחשבת כעסקת בעל שליטה הדורשת לפי החוק הישראלי רוב של מעל 50% לא נגוע מצד בעלי המניות אשר יצביעו בעד ההעסקה.

אמבלייז הינה חברה שהתאגדה בישראל, אך נסחרת בלונדון ולכן כפופה לחוקי המשחק של חברה ציבורית ישראלית וגם לחוקי המשחק של חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה בלנדון. אם הדין הישראלי הוא שיקבע את חוקי המשחק לא ברור כעת כי קיים רוב מצד בעלי המניות מהציבור אשר תומך ברכישת אי.די.בי על ידי קופת אמבלייז.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker