רגע ההכרעה

האומץ של אורנשטיין, עמוד השדרה של סלינגר

דנקנר עלול לאבד ברגע את שליטתו על עשרות חברות, מאות מנהלים ואלפי עובדים

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בניגוד לשמשון הגיבור, שכוחו התפוגג בן לילה באבחת התער שבו גזזה דלילה את שערות ראשו, הכוח של נוחי דנקנר התאדה לאט לאט. כבר לפני שלוש שנים וחצי כתבנו ב-TheMarker שאי.די.בי שלו שווה אפס, כלומר, שהחובות שלה גדולים כמו הנכסים. זה היה בשיא המשבר הפיננסי ואפשר היה להבין מדוע דנקנר ואנשיו, שקיוו להתאוששות, מסרבים לקבל את הטענה הזו.

גם בשוק ההון מעטים חשבו כך, אבל שנה וחצי לאחר מכן מנהלי השקעות רבים כבר הבינו שדנקנר לא יוכל לפרוע את חובותיו והפילו את איגרות החוב שלו בבורסה. למעשה, זאת היתה הנקודה שבה נהפכה קבוצת החברות הגדולה במשק למת מהלך. דנקנר אמנם המשיך לנהוג כטייקון הבכיר של ישראל אבל זה כבר לא היה זה.

לאט לאט קיבלו גם הבנקאים - שמחקו את שאריות החוב של דנקנר מהדו"חות שלהם ¬ ורואי החשבון - שהצמידו לחברות שלו אזהרת עסק חי ¬ את המציאות המרה: דנקנר הוא פושט רגל. לפני שנה בדיוק נהפכה באופן רשמי אי.די.בי אחזקות שבשליטתו לחדלת פירעון, אך גם בשנה שחלפה הכל התנהל בעצלתיים תוך שהחברה מנסה בכל הכלים שעומדים לרשותה לדחות את הקץ, הרגע שבו יאבד דנקנר את השליטה.

ובכל זאת, אם יחליט הבוקר השופט איתן אורנשטיין ליטול את אי.די.בי מידי דנקנר ולהעבירה לידי הנושים ¬ זה יהיה חד ודרמטי ממש כמו לגזוז את שערות ראשו. בבת אחת יאבד דנקנר את העוצמה והסמכויות שבידיו, את שליטתו על ארבע חברות ענק ¬ סלקום, כלל ביטוח, נכסים ובניין, ושופרסל ¬ ועוד עשרות חברות קטנות יותר.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

מה עושה הממשלה כדי לעזור ליותר מ-2 מיליון שוכרי דירות בישראל?

אילת 2013: יש ים, בתי מלון ותיירים - אבל אין עיר

איתן אורנשטיין.צילום: עופר וקנין

הוא יאבד את השליטה על מאות מנהלים ואלפי עובדים והוא לא יוכל יותר ללהטט בתקציבי פרסום ויח"צנות גדולים ובמתן עבודה למשרדי עורכי דין, רואי חשבון ומעריכי שווי. זוהי לא סתם נפילה. בשנים הקרובות ייאלץ כנראה דנקנר להתגלגל בבתי משפט, להיאבק על הנכסים הפרטיים שלו ולהדוף מתקפות של שותפים, משקיעים ובנקאים שמבקשים להחזיר משהו מהכסף שלהם.

הפעם כדאי שאורנשטיין יקשיב לאייל גבאי ¬ אחד משני בעלי התפקידים שמינה לשבת באי.די.בי ¬ שכתב דו"ח אמיץ על הנעשה בחברה. גבאי, בניגוד לבעל התפקיד השני, חגי אולמן, הבין כבר בהתחלה שהפתרון היחיד של התסבוכת שיצר דנקנר הוא העברת החברה לידי הנושים. כל השאר יהיה משיכת זמן מיותרת, אמר גבאי.

גבאי צודק. אין שום סיבה לשמור את הקרקס שמתנהל באי.די.בי בשבועות האחרונים ¬ שכולל רכבת משקיעים שלא הכרנו מתאילנד, הונג-קונג, אוקראינה וארגנטינה ¬ עוד כמה שבועות באוויר. בעלי האג"ח, בעלי המניות והבנקים כבר הפסידו מיליארדים וכל שנותר להם הוא להשתלט על החברה ולנסות להוציא ממנה כמה שיותר. אם גם אורנשטיין יהיה אמיץ, החלטתו עשויה לשנות לתמיד את שוק ההון המקומי ולגרור הפקת לקחים רבתי אצל השחקנים כולם.

מי שתיפקד באופן מוזר בפרשה היה הממונה על שוק ההון באוצר, עודד שריג, שקפץ בשבוע שעבר למנות את משה טרי כנאמן לכלל ביטוח. למה מוזר? כי כבר חודשים שדנקנר ¬ שאינו מחזיר חובות לציבור בלי ששריג יצייץ ¬ עושה הכל כדי למכור את כלל ביטוח לאנשים שאף אחד לא מכיר. אבל דווקא כשעלה הסיכוי שכלל תעבור לידיים של גופים מוסדיים ובנקים ישראלים שנמצאים תחת פיקוח טוב יחסית, הוא מחליט לפעול, ועוד בתיאום עם דנקנר (ככל הנראה כדי שהמניה לא תיפול).

זאת ועוד, קולו של שריג לא נשמע כאשר דנקנר נחקר בחשדות פליליים ואפילו כשרשות ניירות ערך המליצה להגיש נגדו כתב אישום ¬ הוא נדם. הפעולה החפוזה של שריג לא מובנת שכן אין סיבה לחשוש מחברה ללא גרעין שליטה. כך מתנהלות חברות ענק בארה"ב, כך מתנהלת טבע וכך מתנהל בנק לאומי.

אלא שבימים הקרובים שריג מסיים את תפקידו, וצחוק הגורל הוא שדווקא בשבוע שבו נסתם הגולל על האימפריה של דנקנר, מי שממנה שר האוצר, יאיר לפיד, להחליפו היא דורית סלינגר.

סלינגר היתה מנכ"לית חברת הדירוג מעלות והיא נכשלה בדירוגה של אי.די.בי ¬ כישלון שעלה לציבור מיליארדי שקלים. מעלות תחת הנהגתה לא רק שתימחרה לא נכון את הסיכונים של עסקי אי.די.בי, היא אף העניקה לה פרמיה, שכן חברה מסוגה יכולה "להעביר כספים בקלות מחברה לחברה".

במשך זמן רב דירגה מעלות את חברות המטה באי.די.בי בדירוג אחיד וגבוה (AA מינוס). הטענה של מעלות, שנתמכה גם בתיאוריה ששיגרה אי.די.בי לוועדת הריכוזיות, היתה שהחברות בקבוצה מנוהלות יחדיו ומסייעות זו לזו כשיש בעיות. התברר שכסף אכן עובר מחברה לחברה, אבל זה דווקא גרם לצרות, בעיקר כשקבלת ההחלטות והממשל התאגידי בחברה היו כושלים ¬ מה שמעלות מיאנה לראות.

כאמור, השחקנים בשוק ההון זיהו באיחור את הנפילה, ואולם סלינגר היתה האחרונה מכולם. היא הפחיתה לאט לאט את הדירוג, תוך שהיא נזהרת בכבודו של דנקנר ופוגעת במשקיעים. כאשר סלינגר כבר לא היתה בתפקיד, שינתה מעלות את המתודולוגיה שלה ביחס לאי.די.בי.

באוקטובר 2008, בשיאו של המשבר הפיננסי, ריאיינו את סלינגר ל TheMarker. לנו, כעורכים בעיתון, יש רק חובת נאמנות אחת, אמרנו לה ¬ לקוראים שלנו. הציפייה ממך כמנהלת חברת דירוג היא שתהיה לך חובת נאמנות דומה למשקיעים, שכן מכל שאר הגופים שמעורבים בהנפקות ¬ חתמים, מתווכים, בנקאי השקעות, החברות עצמן ¬ אנחנו לא מצפים לכלום.

"אני מסתייגת מזה", היא אמרה. "אין לי חובת נאמנות. זה לא כתוב בשום מקום". יש לברך את סלינגר בתפקידה החדש, ולקוות שהשנים האחרונות לימדו אותה משהו על חובת נאמנות. הציבור זקוק למפקח עם עמוד השדרה חזק, מפקח שיילחם נגד כל מי שמתכנן לבזוז את הכספים שלו.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker