הבוקר הגורלי של אי.די.בי: נטילת השליטה מדנקנר או עוד משיכת זמן?

גרנובסקי עשוי להפקד את דמי הרצינות שנדרשו ממנו ולסייע בקבלת הארכה ■ הדירקטורים הודיעו כי אם יוחלט להעביר את השליטה לנושים - ימהרו להתפטר כדי להימנע מתביעות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הבוקר ב-9:00 בבוקר יגיע רגע שיא נוסף בדיונים הדרמטיים על תיק הסדר חוב של קבוצת אי.די.בי , שמצויה עדיין בשליטת נוחי דנקנר. בשעה זו ייפתח הדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, באולם 606 של השופט איתן אורנשטיין, דיון שעשוי להכריע את גורלה של הפירמידה החייבת לבעלי האג"ח והבנקים כ-8 מיליארד שקל.

בשנה האחרונה כלל הקרב הרב-צדדי על אי.די.בי קרקס שלם דמויות מרחבי העולם שהופיעו כמושיעי הקבוצה ונעלמו כלעומת שבאו, אינספור דיונים, מגעים וספינים. עם זאת, כל הדרמה הזו טרם הובילה להתקדמות מהותית בהגעה להסדר חוב הוגן לטובת ציבור החוסכים.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

מה השווי הכלכלי של קביעות בשוק העבודה הישראלי?

"מד מן? אלה החיים שלנו"; מדוע עזבו 10 מתוך 16 השותפים בפירמת הייעוץ גיזה-זינגר-אבן?

לקראת הדיון המכריע, לפניכם תמונת המצב העדכנית ביותר לעמדות ולאינטרסים של של הצדדים המרכזיים סביב הפירמידה של אי.די.בי.

הגלידאטור שחושש מתביעות וערבויות

דנקנר, עד לפני שנתיים מאנשי העסקים החזקים במשק, מפזר בתקופה האחרונה הבטחות לכל עבר לפתרון המשבר באי.די.בי. אחרי נסיעות רבות לחו"ל במטוס הפרטי של החברה שנמכר באחרונה בחיפוש אחר משקיעים, חתימה על מזכר הבנות לקבלת הלוואות, שורה של הזרמות כספים לאי.די.בי, חתימה על עסקה עתידית למכירת כלל ביטוח ומגעים עם משקיעים אמריקאים, סינים, הונג-קונגים, תאילנדים, אוקראינים ועוד - ההבטחות של דנקנר עדיין לא הובילו לכדי עסקה או פתרון אמיתי.

דנקנר, שתיק החקירה נגדו בפרשת הנפקת החברים הועבר באחרונה מרשות ניירות ערך לפרקליטות, איבד בהדרגה את האמון כלפיו בשוק ההון, וייתכן שגם בקרב חלק מהבנקאים הבכירים. עם זאת, יש עדיין מי שרואה בחיוב את המאבק שהוא מנהל כדי לשמור על שליטה באי.די.בי, שאותו תיאר באחרונה בראיון לערוץ 10 כמאבק של גלדיאטור בזירה. אך נראה כי את המאבק הזה, שכבר גזל מקופת אי.די.בי עשרות מיליוני שקלים ששולמו ליועצים, עורכי דין, רואי חשבון ויח"צנים - דנקנר מנהל בעיקר מתוך דאגה לעצמו.

אם יחליט אורנשטיין על פירוק אי.די.בי, צפוי דנקנר לעמוד מיידית בפני תביעות מצד נושי אי.די.בי ואולי אף מצד הבנקים, שבדומה לגופים מוסדיים מימנו בחוסר אחריות וללא קבלת ביטחונות נאותים את הרפתקאותיו וכיום חשופים בכמיליארד שקל לחובות פרטיים החברות שדרכן מחזיק דנקנר באי.די.בי - טומהוק השקעות והחברה הבת גנדן.

הביטחונות שבידי הבנקים כוללים ערבויות אישיות, נתח ממניות אי.די.בי אחזקות וגנדן ונכסים אישיים. בינתיים הבנקים מחקו את החובות האלה ומקווים להתפתחויות חיוביות. שכן גם אם יהיה הסדר חוב כלשהו, הסיכוי שמלבד מימוש ערבויות הם ייראו את כספם בחזרה נראה כרגע קלוש מאוד.

נוחי דנקנר בבית המשפט המחוזי בת"אצילום: עופר וקנין

גנדן חייבת כ-450 מיליון שקל ללאומי וכ-80 מיליון שקל למזרחי טפחות. גם כאן הביטחונות הם ערבויות אישיות של דנקנר ושותפיו בגנדן ומניות אי.די.בי אחזקות, שלא שוות יותר מדי כיום. לאומי אמנם נסוג מההסדר שגיבש עם אדוארדו אלשטיין בגנדן, והעמיד את החוב לפירעון מיידי במאי האחרון, אך מאז לא נקט פעולות משפטיות אופרטיביות. מזרחי טפחות ממשיך לשבת על הגדר בכל הקשור לגביית החוב.

הדירקטורים בורחים

ביום חמישי הודיעו הדירקטורים בקבוצת אי.די.בי כי בביטוח של החברה קיים סעיף, שהוגדר סטנדרטי על ידי מומחה בביטוח דירקטורים, כי אם אורנשטיין יחליט להעביר את השליטה לבעלי האג"ח (כלומר פירוק החברה), אז ביטוח הדירקטורים לא יהיה תקף.

במצב כזה, כל המנהלים של אי.די.בי שהיו שותפים מלאים להשמדת הערך עצומה בקבוצה בשנים האחרונות, כמו שוני אלבק, אייל סולגניק, חיים גבריאלי ואחרים יפרשו, בשל חשש כי אם לא יעשו זאת לפני פירוקה של אי.די.בי אחזקות, הם יהיו חשופים לתביעות ללא ביטוח ראוי מאחוריהם.

גרנובסקי ישים את הכסף

דנקנר אמנם מנהל חברה חדלת פירעון, אבל עדיין מצליח להפגין כושר שכנוע מרשים ומצליח לשלוף כל פעם שפן חדש מהכובע. כך קרה בשבועות האחרונים כשדנקנר הביא להשקעה את המשקיע האוקראיני החרדי מאודסה אלכס (סשה) גרנובסקי, שרכש לפני שנה את השליטה בחברת בי.ג'י.איי השקעות (הנהנית מקופת מזומנים של כ-220 מיליון שקל) מידי צביקה בארינבוים תמורת כ-128 מיליון שקל.

בשלב זה נראה כי אם לא יקרו הפתעות של הדקה ה-90, גרנובסקי ושותפתו לעסקה, קבוצת נץ, עשויים לעמוד בתנאי נוקשה שהציב להם השופט אורנשטיין להפקיד מחר 500 מיליון שקל כדמי רצינות וזאת בכדי שההצעה שלו להסדר תועלה להצבעה. מתוך סכום זה יפקידו המשקיעים כפקדון מותנה 430 מיליון שקל. סכום זה יגיע בחלקו מנץ ובעיקר מקופת מזומנים הדשנה של חברת אמבלייז, המוערכת ב-500 מיליון שקל, ושעליה מנסה גרנובסקי להשתלט דרך בי.ג'י.איי. הצלחת ניסיון ההשתלטות של גרנובסקי על אמבלייז תיוודע בעוד 12-6 שבועות עם כינוס בעלי המניות של החברה בלונדון.

איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

70 מיליון שקל הנותרים מדמי הרצינות שישימו גרנובסקי ונץ יעברו לקופת בית המשפט לטובת נושי אי.די.בי ולא יוחזרו אליהם גם אם העסקה המוצעת על ידם לא תצא אל הפועל. ההצעה של גרנובסקי מדברת על השקעה של כ-826 מיליון שקל, שרובה תגיע לחברה הבת אי.די.בי פיתוח, שעליה גרנובסקי ישתלט. לפי הצעה זו, דנקנר יחזיק בשרשור בנתח של כ-15% מאי.די.בי פיתוח שעשויים להיות שווים מאות מיליוני שקלים לאחר ההסדר, בעוד מחזיקי האג"ח של אחזקות יקבלו 50% מאי.די.בי פיתוח ויספגו תספורת של 50% 55% על השקעתם.

סביר להניח שאם דנקנר ושותפיו יפקידו את ה-500 מיליון שקל שביקש השופט אורנשטיין, הצעתם לא תיפסל והיא תעלה להצבעה באסיפת הנושים, שמועדה עשויה להיקבע מחר. אורנשטיין, שנוסע בקרוב להשתלמות וחופשה בארה"ב, עשוי גם לעצור את זרם ההבטחות להשקעות באי.די.בי, שגובה בינתיים עלויות כבדות על חשבון הציבור ואינו מוביל לפתרון המשבר בחברה, ולהקציב לוחות זמנים קשוחים לקיום ההצבעות בתוך פרק זמן של כמה שבועות.

נכון להיום גם הבנקים המממנים של אי.די.בי אינם מתלהבים מגרנובסקי וכך גם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, שהצביעו כבר בעד ההדחה של דנקנר ועל מתווה חלוקה של נכסי אי.די.בי אחזקות. סביר להניח שהם יבחרו להצביעו נגד המתווה שלו, שאינו כולל פטור מתביעות, גם בהצבעה נוספת לכשתהיה.

בנוסף, כלל לא ברור כיצד גרנובסקי יצליח לעבור את המשוכות של קבלת היתרי שליטה בכלל ביטוח מידי משרד האוצר ובסלקום מידי משרד התקשורת. לא ברור גם כיצד התוכניות שלו להשתלט על אי.די.בי באמצעות פירמידה של שמונה קומות מתיישבות עם המלצות הוועדה להגברת הריכוזיות במשק, שאמורות להיכנס בקרוב לתוקף כחוק מחייב המדבר על הקטנת הפירמידות לשתיים-שלוש שכבות בלבד.

אלשטיין במסלול עוקף דנקנר

נושי אי.די.בי אחזקות כבר נערכים ליום שאחרי דנקנר ואף הגישו רשימת דירקטורים מטעמם לאי.די.בי פיתוח. בין השמות שהוזכרו היו אהרון פוגל, היו"ר הפורש של מגדל, שיכהן כיו"ר דירקטוריון.

אדוארדו אלשטיין.צילום: עופר וקנין

לכאורה, הדבר המתבקש ביותר מבחינתם בסיטואציה שנוצרה הוא להשתלט על אי.די.בי פיתוח ולמנות מנהל מיוחד. הנאמנים של אי.די.בי אחזקות המליצו על עו"ד חגי אולמן לתפקיד, המשקיף בתיק אי.די.בי מטעם בית משפט, אבל מינויו זוכה להתנגדות מטעם הנציגות של אי.די.בי אחזקות. מנהל כזה יגזור קופון של מיליוני שקלים ואמור לקיים הליך מכרז שקוף ומסודר למציאת משקיע לאי.די.בי פיתוח, שיעניק למחזיקי האג"ח של אחזקות את התמורה המירבית ויצמצם את הנזקים של תספורת של עשרות אחוזים שהם יספגו בכל מקרה. זאת במקביל לחלוקת המזומנים שבקופת החברה (כ-170-150מיליון שקל) וטיפול בתביעות עתידיות שאת שוויין העריך אייל גבאי, המומחה הכלכלי מטעם בית משפט, בכ-200 מיליון שקל.

בינתיים נראה כי בשל חשש מהשלכות של אירועים שליליים באי.די.בי פיתוח, כמו מינוי נאמן למניות כלל ביטוח או עיכוב בהשלמת מיזוג של כור עם דסק"ש - מקדמת נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות עסקה עם המשקיע הארגנטינאי אלשטיין.

רק בדיון הקודם בבית משפט ביוני הופיע אלשטיין לצדו של דנקנר, חיבק אותו בחום ודיבר על כך שהוא רואה סיכוי להתאוששות של אי.די.בי בשיתוף פעולה ביניהם. זהו גם אותו אלשטיין שמנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, קבעה לגביו באפריל שאין סיכוי לעשות עמו הסדר בגנדן.

ההצעה של אלשטיין מדברת גם כן על תספורת של כ-50% לנושי אי.די.בי אחזקות. היא כוללת הזרמה של 700 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, לפי שווי חברה של 822 מיליון שקל (לפני הכסף), וכן מדברת על תשלום של 70 מיליון שקל לנושי אי.די.בי אחזקות. תמורת השקעה זו, אלשטיין צפוי לקבל 50.5% מאי.די.בי פיתוח ונושי אי.די.בי אחזקות 49.5%.

נכון להיום עו"ד איתן אפשטיין, שפועל מטעמו של אלשטיין, טוען כי לא מתקיימים מגעים להקצאת נתח מהמניות לדנקנר (כשלפי ההצעה לאלשטיין מותר יהיה להקצות לצדדים שלישיים עד כ-25% מאי.די.בי פיתוח). עוד נטען כי לאלשטיין לא תהיה בעיה לארגן את מלוא הסכומים הנדרשים להשקעה, כשבין שותפיו האפשריים מוזכרים המיליארדרים היהודים ג'ורג' סורוס ומייקל שטיינהרדט. עם זאת, חובת ההוכחה היא על אלשטיין, ועדיין לא ברור אם יחליט בכל זאת לשתף את דנקנר בהשקעה, אחרי אותו להפסד של 100 מיליון שקל בגנדן.

מהפגישות שערכו מחזיקי האג"ח של אי.די.בי בשבוע שעבר עם יועציו המשפטיים של אלשטיין, הם התרשמו כי אלשטיין אכן מעוניין מאוד לבצע את העסקה וכי סיכוייו לקבל היתרי שליטה בכלל ביטוח (אחרי שקיבל כבר היתר אחזקה במניות החברה) ובסלקום, נראים גבוהים בהרבה מאלה של גרנובסקי. עם זאת, עדיין לא ברור אם אלשטיין מודע לכל ההשלכות והניואנסים של המתווה שהוא מבקש להעלות להצבעה.

כך, למשל, אם הוא לא יצליח לארגן את יתרת הסכום מעבר ל-100 מיליון דולר הראשונים??? מתוך ה-700 מיליון שקל, הקנס שיספוג הוא אחזקה במניות אי.די.בי פיתוח בשיעור של רק כ-15%-20% ובשווי מופחת מן העסקה המוצעת, כך שהוא יהיה חשוף להשתלטות על החברה מצד משקיעים נוספים. נראה כי הבנקים המממנים של אי.די.בי אמנם אינם מתלהבים מהעובדה שאלשטיין ואנשיו ינהלו את הקונצרן הגדול במשק (או לפחות מה שיישאר ממנו) ורוצים לראות את הכסף שהוא מביא, אך אם כבר ייאלצו לבחור יעדיפו כנראה אותו על פני גרנובסקי.

ההצעה של אלשטיין, שאינה כוללת ויתור או פריסה של החוב באי.די.בי פיתוח, החייבת כ-4 מיליארד שקל לבעלי האג"ח וכ-1.8 מיליארד שקל לבנקים ומוסדות פיננסיים, מתיישבת בדיוק עם הדרישות של נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח, הכוללת את הנציגים של פסגות, קרן יורק והפניקס.

עסקת כלל ביטוח בסימן שאלה

ההזרמה של אלשטיין ו/או של גרנובסקי והכספים שיתקבלו ממיזוג כור ודסק"ש (בהנחה שייצא אל הפועל) אמנם יכניסו יותר ממיליארד שקל לקופת החברה, אך יאפשרו לה לפרוע את התחייבויותיה רק עד תחילת 2015. כלומר, בכל מקרה יש צורך למכור לפחות מחצית מכלל ביטוח. בינתיים לא ברורים מה הסיכויים שהעסקה למכירת השליטה בכלל ביטוח לידי חברת JT CAPITAL, בראשות המשקיע ההונג-קונגי לי הייפינג, תמורת כ-1.47 מיליארד שקל, ולפי שווי שוק של 4.6 מיליארד שקל (פרמיה של כ-30% על מחיר החברה בבורסה) - אכן תושלם.

עד כה לא ברור אם הייפינג יצליח לארגן משקיעים שיצטרפו אליו בתוך 45 יום ויציגו הון נדרש לרכישת החברה, ולאחר מכן יקבלו היתר שליטה ממשרד האוצר. כמו כן, לא ברור אם משקיעים אלה יסכימו לשלם מחיר כה גבוה עבור חברה שאמנם מצויה בהליך השבחה, אך בינתיים אין תור של קונים המעוניינים לרכוש אותה.

בשבוע שעבר המפקח על הביטוח היוצא עודד שריג, שיוחלף בקרוב על ידי דורית סלינגר, החליט להעביר את כלל ביטוח לידי הנאמן משה טרי. זאת, מתוך חשש לא מבוטל שבסופו של תהליך אי.די.בי פיתוח תיאלץ לשלם קנס של כ-300 מיליון שקל לחברת JT CAPITAL, אם לא תעמוד בתנאי העסקה. אם המתווה של גרנובסקי ואלשטיין בסופו של דבר לא ייצא אל הפועל, סביר להניח שהנציגויות יחזרו לשולחן מו"מ בניסיון לשפר שוב את מתווה הנציגיות להשתלטות על אי.די.בי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ