לפיד מינה את דורית סלינגר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר

סלינגר כיהנה במשך כ-13 שנה כמנכ"לית מעלות S&P וסיימה את תפקידה ב-2011; מאז היא מכהנת כדירקטורית וכיועצת פיננסית לגופים שונים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר, יאיר לפיד, הודיע הערב כי החליט למנות את דורית סלינגר לתפקיד הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, במקומו של עודד שריג, שהודיע לפני כחודש וחצי על פרישתו מהתפקיד. המינוי כפוף לאישור הממשלה.

סלינגר כיהנה במשך כ-13 שנה כמנכ"לית מעלות S&P וסיימה את תפקידה ב-2011. כיום משמשת סלינגר כדירקטורית בחבורת שונות כמו מליסרון שבשליטת ליאורה עופר ומשמשת כיועצת פיננסית לגופים שונים.

במהלך תפקידה כמנכ"לית מעלות ספגה סלינגר ביקורת נוקבת על אופן התנהלות חברת הדירוג. הביקורת נסובה על הפער הקיים בין הפחתת הדירוג לבין מצבה הפיננסי של החברות המדורגות, כשחברות הדירוג הגיבו כמעט תמיד באיחור למצבן הפיננסי המדרדר של החברות המדורגות על ידן.

לאחר פרישתה היתה סלינגר מועמדת לתפקיד המומחית מטעם בית המשפט להסדר החוב בחברת אי.די.בי אחזקות, תפקיד אותו ממלא כיום אייל גבאי. ואולם לקראת מינויה עלתה שאלת ניגוד עניינים בעקבות תפקידה הקודם כמנכ"לית החברה שדירגה את החוב של אי.די.בי ושהתפרנסה ממנה.

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

אמנם החלק המשמעותי בקריסתה של אי.די.בי התרחש לאחר עזיבתה של סלינגר את התפקיד, אך ברור שגם עד אז נהגה מעלות באי.די.בי בכפפות משי כשהותירה לה דירוג גבוה במיוחד. למעשה, דירוג אי.די.בי - חברת האחזקות הגדולה במשק, עם חובות של מיליארדים שכולם, כולל אלה של החברות הבנות שלה, מדורגים על ידי מעלות - הוא הכישלון הגדול ביותר של מעלות.

חלוקת הדיווידנדים הענקית, המינוף העצום, המשחקים החשבונאיים וההימורים המסוכנים - כל אלו קרו לפני 2011 מתחת לאף של סלינגר. בדצמבר 2009 כתבה מעלות: "דירוג אי.די.בי נתמך על ידי איכות האשראי הטובה מאוד של אחזקות הקבוצה". גם לאחר מכן המשיכה מעלות לתמוך בגישה שאומרת שעוצמתה של אי.די.בי נגזרת גם מהמבנה הפירמידיאלי שלה, שלמעשה היה דווקא בעוכריה.

בעקבות הביקורת דרשה ממנה השופטת ורדה אלשיך, שדנה במינוי המומחה בחברת אי.די.בי, לקבל ממנה הבהרות על טיב קשריה עם נוחי דנקנר. סלינגר השיבה לבית המשפט: "אין לי כיום שום קשר עסקי או אחר עם דנקנר או עם אדם שידוע לי כי הינו שותפו של דנקנר בתאגיד כלשהו והחברות הקשורות בהם". בסופו של דבר לא אישרה אלשיך את מינויה כמומחית מטעם בית המשפט.

שר האוצר אמר הערב על המינוי: "אין ספק כי ניסיונה הרב של סלינגר והכרותה עם פעילות המשק ושוק ההון בפרט, יסייעו לה ולמשרד האוצר בהתמודדות עם האתגרים הרבים בתחום שוק ההון והביטוח, הניצבים בפנינו. אני מודה לעודד שריג על כהונתו ועל תרומתו הרבה לתחום שוק ההון ולמשרד האוצר ומאחל לו הצלחה רבה בהמשך דרכו".

יעל אנדורן, מנכ"לית משרד האוצר, אמרה: "סלינגר הינה חיזוק משמעותי להנהלת האוצר, ומביאה איתה ניסיון וידע נרחבים בתחום שוק ההון והביטוח".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker