ג׳וב חלומי

200 מועמדים יעשו הכל במירוץ לדירקטוריון לאומי

שכירת יח”צנים, לובינג בקרב משקיעים מוסדיים, שימוש במוצא העדתי, כתיבת מאמרים בעיתונות - הכל כשר במרוץ אחר התפקיד החם ביותר במשק הישראלי: משרת דירקטור בבנק לאומי

סיון איזסקו
סיון איזסקו

כ-200 מועמדים מתמודדים בימים אלה על שישה מושבים בדירקטוריון בנק לאומי מתוך 15 מושבים. הדירקטורים שייבחרו על ידי ועדה ציבורית יהיו שליש מדירקטוריון לאומי, ולכן יהיה בכוחם להשפיע על קבלת ההחלטות בבנק השני בגודלו בישראל - המחזיק בנתח של כ–29% ממערכת הבנקאות בישראל.

דירקטור בלאומי זכאי לגמול שנתי המרבי הקבוע בחוק החברות של 95 אלף שקל ‏(או 127 אלף שקל אם הוא מוגדר מומחה‏) וגמול של 3,660 שקל לכל ישיבה ‏(או 4,880 שקל לישיבה, אם הוא מוגדר מומחה‏). לפיכך, דירקטור החבר בוועדת משנה רבות, עשוי לצבור מאות אלפי שקלים בשנה בגין כהונתו בדירקטוריון הבנק בעבור היקף עבודה יחסית מועט המסתכם לרוב בישיבה או שתיים בשבוע.

בשבועיים האחרונים נעשו ניסיונות להשפיע על חברי הוועדה הציבורית בדרכים עקיפות. כמה מהמועמדים לא הסתפקו במשלוח קורות חיים וניסו לשפר את סיכויים באמצעות פנייה למתווכים למיניהם המקורבים לחברי הוועדה ובאמצעות פנייה לכלי התקשורת.

כמו כן, לנוכח עומס הפניות לוועדה הציבורית, כמה מהמתמודדים, החוששים לסיכוייהם, פנו בשבוע האחרון מיוזמתם לגופים המוסדיים בבקשה שימליצו עליהם מכוח הזכות הקיימת למי שמחזיק ביותר מ–2.5% ממניות הבנק. ואולם, בכירים בחברות הביטוח המרכזיות אמרו כי אין בכוונתם להציע מועמד מטעמם.

מבין חברי הדירקטוריון שירכיבו את דירקטוריון לאומי, ייבחר גם יו”ר חדש לבנק. היו”ר המכהן, דוד ברודט, שאמור לסיים קדנציה של שלוש שנים, מתמודד על קדנציה נוספת. היו”ר שייבחר יקבל - אם האסיפה הכללית תאשר זאת - חבילת מניות בשווי של 5 מיליון שקל, משכורת בסך כ–170 אלף שקל בחודש, מענקים שנתיים הנגזרים מביצועי הבנק, רכב ונהג צמוד ותנאים נלווים.

צבי אקשטיין, שהיה אמור להתמודד על תפקיד יו”ר לאומי מול ברודט, החליט שלא להתמודד על מושב בדירקטוריון. אקשטיין נמצא בימים אלה במרוץ על תפקיד נגיד בנק ישראל. אשתקד התמודד אקשטיין על תפקיד דירקטור בלאומי, אבל המחלקה המשפטית בבנק ישראל פסלה את מועמדותו בטענה שבהיותו לשעבר משנה לנגיד בנק ישראל, ענה על הגדרת החוק כבעל זיקה למדינת ישראל, שהיא בעלת מניות בבנק.

עד כה הוזכרו כמה שמות המתמודדים על תפקיד דירקטור בלאומי, ובהם המועמד הערבי הראשון זיאד אבו חבלה, שעליו המליצה אשתקד הוועדה הציבורית, אבל הוא לא זכה לתמיכת בעלי המניות.

יוסי שריד, שר החינוך לשעבר והפובליציסט בהווה, מתמודד גם הוא על תפקיד דירקטור בלאומי. שריד פירסם טור בעיתון “הארץ”, ובו סיפר כי הגיש בחודש שעבר את טופסי המועמדות לתפקיד דירקטור בלאומי לוועדה הציבורית. שריד כתב בטורו: “אני רוצה להיות דירקטור, כי הגיע הזמן לפרוץ את המעגל הקבוע; עשרים־שלושים אנשים משתתפים כאן במשחק הכיסאות המוסיקליים, אותם אנשים מסתובבים ומתיישבים בכל מקום שמתפנה”.

אלי אבידר, מנכ”ל מכון היהלומים, שכר משרד יח"צ שינסה לאתר גוף המחזיק ביותר מ–2.5% ממניות לאומי כדי שימליץ עליו לתפקיד דירקטור בבנק. פרופ’ ערן ישיב מאוניברסיטת תל אביב שהתמודד בשנה שעברה מסר כי השנה אינו מתמודד.

בלאומי אין בעל שליטה, ומניות הבנק מוחזקות בעיקר בידי גופים מוסדיים המחזיקים בהן עבור הציבור. לכן, בשונה ממרבית הדירקטוריונים בחברות הציבוריות בישראל, הדירקטורים בלאומי אינם נדרשים ליישר קו או לשמש חותמת גומי של בעל השליטה, אלא ביכולתם להביע דעות עצמאיות - מה שהופך משרה זו לנחשקת יותר מאשר כהונה בדירקטוריון של חברה ציבורית טיפוסית בישראל.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

התל אביבים גילו איפה הכסף: השכרת דירות לתיירים זינקה ב-400% בשנה

36 מיליון דולר בלוטו? זה לא מספיק

מכיוון שבלאומי אין גרעין שליטה, ועדה ציבורית היא זו שמרכיבה רשימת הדירקטורים המומלצים, ובעלי המניות בבנק הם אלה שממנים את הדירקטורים מתוך רשימה זו. כמו כן, ביכולתו של כל בעל מניות, המחזיק ביותר מ–2.5% ממניות הבנק, להמליץ על מועמד אחד שיתמודד עם המועמדים שעליהם המליצה הוועדה הציבורית.

בראש הוועדה הציבורית מכהנת שופטת בית המשפט העליון ‏(בדימוס‏), אילה פרוקצ’יה. חברי הוועדה הם ח”כ לשעבר חיים אורון, הממונה לשעבר על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, ושני דירקטורים חיצוניים המכהנים כיום בלאומי, פרופ’ ידידיה שטרן ופרופ’ אריה גנס. הוועדה תמליץ על המועמדים שנמצאו ראויים לאייש את ששת המושבים הפנויים בדירקטוריון הבנק ‏(1.75 דירקטורים לכל משרה פנויה בעיגול כלפי מעלה‏).

לאחר פרסום רשימת הדירקטורים המומלצים, עתיד לאומי לזמן אסיפה כללית שבה יהיה על בעלי המניות בבנק לבחור שישה דירקטורים ‏(אחד מהם דירקטור חיצוני‏). הדירקטורים שיזכו למרב הקולות, ימונו לקדנציה של שלוש שנים.

ללא ניסיון או כישורים מתאימים

מקורבים לוועדה אמרו אתמול: “הוועדה לא תבחר בהכרח את האנשים הטובים ביותר שיש, אלא את המועמדים המתאימים ביותר להתמודד עם האתגרים שבפניהם ניצב כיום בנק לאומי”. לדבריהם, זו הסיבה שבוועדה הציבורית יושבים שני נציגים מדירקטוריון לאומי שמכירים את האתגרים בפניהם עומד כיום הבנק ואת תחומי ההתמחות החסרים בקרב חברי הדירקטוריון המכהנים כיום בבנק.

מקורב לוועדה אמר כי כללי בנק ישראל מחייבים שהמועמד יהיה חף מחשש לניגודי עניינים, ולכן מתמודדים רבים אינם עוברים את שלב הסינון הראשוני. לדבריו, ישנם מתמודדים רבים שהגישו מועמדות בלי שנראה כי הם בעלי כישורים או ניסיון מתאימים.

בעלי המניות העיקריים בלאומי הם שלמה אליהו 5.98% ‏(המניות מוחזקות אצל נאמן‏), חברת הביטוח מגדל, הנמצאת בשליטת שלמה אליהו ‏(3.78%‏), מדינת ישראל ‏(6.03%‏) באמצעות החברה הממשלתית נכסים מ.י, בראשות החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג’ו, והחברה הציבורית אוצר התיישבות היהודים ‏(4.97%‏), הנמצאת בשליטת ההסתדרות הציונית העולמית.

עוד נמנים עם בעלי המניות קבוצת הביטוח הפניקס ‏(4.72%‏), קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים ‏(4.5%‏), קבוצת כלל ביטוח ‏(4.63%‏), קבוצת הראל ‏(4.62%‏), פסגות ‏(4.42%‏), מנורה ‏(3.89%‏), קבוצת עזריאלי ‏(4.79%‏) ואלרוב ‏(3.02%‏). בעלי מניות אלה מחזיקים בכ–55% ממניות לאומי. שאר המניות מוחזקות בידי בעלי מניות המחזיקים בשיעור הנמוך מ–2.5% ממניות הבנק, ולכן אינם מחויבים בדיווח על אחזקותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום