"המשקיע לא מסכן סכום מהותי - אין הצדקה לדחות את האסיפות באי.די.בי"

המשקיף מטעם בית המשפט, עו"ד חגי אולמן, מתנגד לדחיית אסיפות בעלי האג"ח ■ אי.די.בי לבית המשפט: קבוצת המשקיעים מוכנה להפקיד ערבות של 18 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20

המשקיף מטעם בית המשפט לתיק אי.די.בי, עו"ד חגי אולמן, מתנגד לדחיית .  "דומה כי החברה, בעלי השליטה בה, ודאי וודאי נושיה, אינם צריכים לשים יהבם על הצעה שמטילה את הסיכון המובהק על כתפיהם, כאשר מציע ההצעה אינו מוכן לסכן סכום מהותי מכספו להבטחת קיום הצעתו", הגיב עו"ד חגי אולמן להצעת הסדר החוב באי.די.בי של נוחי דנקנר וקבוצת משקיעים בראשות

"פניתי פעם אחר פעם הן לחברה הן לבעל השליטה בה והן למשקיע כדי להצביע על ההכרח בהפקדת ערובה ממשית וגבוהה כבטוחה להצעה, אך עד כה הדבר לא ארע. הח"מ אף הצביע על הצורך בטיפול בנושאים מהותיים העומדים על הפרק, אשר העדר טיפול בהם, ימנע אפשרות להשלמתה של עסקה זו”, מציין אולמן.

בקשר לפטור מתביעות טוען אולמן כי "בעוד שבהצעת החברה אשר הצעת המשקיע נסמכת עליה, קיים סעיף גורף של פטור מתביעות בעלי שליטה, הרי שהמומחה קבע כי סוגיית תביעות בעלי שליטה יש בה משום סעיף תקציבי מהותי בכל הסדר נושים לחברה. הדבר בא לידי ביטוי מיוחד בהסדר הפשרה המוצע בעניינם של משפחת לבנת ומנור אשר בעניינם הוצע תשלום בסך של 40 מיליון שקל בתוספת לתמורה בגין מכירת מניות.

עו"ד חגי אולמןצילום: תומר אפלבאום

כתבות נוספות באתר TheMarker

"התעלמות מעמדת המומחה כמו גם התעלמות מעמדת נציגי הנושים כפי שעלתה פעם אחר פעם בפגישות ובדיונים עמם והחשש ההדדי מניהול משא ומתן בסוגיה מורכבת ועדינה זו, מלמדת אף היא על היעדר מסוימותה של ההצעה דנן".

אולמן מתייחס גם לכך שבימים האחרונים התברר כי :"עסקת כלל ביטוח אינה עתידה להתרחש בשלב זה, והמשמעות לענייננו היא כי המשקיע יידרש כמובן במסגרת השקעתו ושליטתו בקבוצה, להיות בעל שליטה בכלל ביטוח עד למכירת האחזקות בה. במצב דברים זה, בהיעדר מסוימות להצעה, בהיעדר הפקדת ערובה ממשית ומשמעותית להבטחת ההצעה, אין הצדקה ואין כל תועלת בדחייתן של אסיפות הנושים".

בתוך כך, אי.די.בי אחזקות הודיעה הבוקר (ו') לבית המשפט המחוזי בתל אביב כי קבוצת המשקיעים בראשות גרנובסקי, מוכנה להפקיד ערבות של 18 מיליון דולר, שתחולט תמורת מניות של אי.די.בי פיתוח. זאת בתנאי שהאסיפה הכללית של אמבלייז, שנמצאת בשליטתו, לא תאשר את ההשקעה בקונצרן שנמצא בחובות.

אי.די.בי אחזקות הבהירה היום לשופט בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטיין, כי העמדת הערבות הבנקאית תיעשה בכפוף לקביעה שיפוטית, לפיה העמדת הערבות האמורה לא תיחשב לעסקה חריגה של חברת עם בעל השליטה, לפי לחוק החברות. חוק החברות קובע כי אישור עסקה חריגה עם בעל שליטה בחברה, או עם אדם אחר שלבעל השליטה יש עניין אישי בהתקשרות עימו - יחייב קבלת הסכמת טוב מקבל בעלי המניות שאינם בעלי עניין באותה העסקה. קבוצת המשקיעים כנראה ערה לכך כי אם העסקה תצטרך לעמוד בתנאים אותם קבע החוק, היא לא תוכל להעביר את העמדת הערבות הבנקאית, כך שתעבור את רוב בעלי מניות המיעוט.

חזיקי אגרות החוב דרשו סכום של 200 מיליון שקל, שיעבור לידי הנושים כדי שהאסיפות תדחנה, והכונס הנכסים דרש סכום של 100 מיליון שקל ש יעבור לקופת הנושים.

על פי החוק האנגלי, אסיפת בעלי המניות של אמבלייז אמורה לאשר את ההצעה להשקעה באי.די.בי ולפי הדיווח אותו נתנה אי.די.בי לבית המשפט ייקח לה בין שישה לשמונה שבועות לעשות זאת. לפיכך הנושים של אי.די.בי לא מעוניינים לדחות את האסיפות שכבר החלו אתמול בגלל עסקה מוטלת בספק.

אי.די.בי הבהירה כי הסכום שנמצא כיום בקופת החברה הוא 176 מיליון שקל, אך היא מעריכה כי לנושים יחולקו רק 150 מיליון שקל בגלל הוצאות שונות.

גבאי: "להפקיד 200 מיליון שקל"

המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט בתיק באי.די.בי, אייל גבאי, לא מתרשם ממתווה ההסדר שמציעי דנקנר בקשר להשקעתו של אלכס גרנובסקי.  גבאי סבור כי לא קיימת הצדקה לדחות את האסיפות. לשיטתו, אם גרנובסקי אכן רציני בכוונותיו, עליו להפקיד 200 מיליון שקל בנאמנות לטובת העסקה.

גבאי מציין כי "בקשת החברה הינה להמשיך וליהנות מאופציה על חשבון נושיה ועל חשבו נושי אי.די.בי פיתוח לביצוע עסקה שתנאיה ויכולת מימושה לוטים בערפל לשם יציקת תוכן להסדר שאינו המיטבי לנושים תוך הקניית בלעדיות לבעלי השליטה בחברה חסימת האפשות למציאת משקיע אלטרנטיבי והגדלת הנזק המצטבר הנגרם לנושים. בעת הזו ולפי תנאיה המדווחים לביהמ"ש אין בעסקה המתרקמת משום שינוי נסיבות מהותי ובנסיבות אלו קבלת בקשת החברה לדחיית לוחות הזמנים תסב לנושיה נזקים ניכרים ובלתי הפיכים".

גבאי מבהיר לבית המשפט כי "לא ברור לו מדוע במסגרת ההסכם ועל אף ההזרמה הניכרת בעלי המניות הנוכחיים ובינהם נוחי דנקנר אינם מדוללים לחלוטין ונותרים עם 20% מהון אי.די.בי אחזקות. עוד הוא מבהיר כי לאור החזקת החברה בחברת הביטוח כלל וחברת הסלולאר סלקום ובשל היות בעלי השליטה קרן צדקה, הקדש ואזרח זר אין ספר שהשתכללות העסקה תארך זמן רב אם כלל".

עוד מלין גבאי כי "לעסקה תנאים מתלים רבים ובינהם הפסקת הליכים על ידי נושי אי.די.בי פיתוח גם קיומה של השקעה באי.די.בי אחזקות אינו מבטיח את איתנותה לאורך זמן של פיתוח ללא מימוש נכסים בדמות מכירת כלל ביטוח. " המשקיעים טרם נפגשו עם נושי אי.די.בי פיתוח ודנו עימם בעתיד החברה תחת הנהלתם ודי בכך להצביע על רצינותם".

עוד מבהיר גבאי כי העסקה תיצור מצב בו יתווספו שלוש קומות נוספות לפרמידה במקום שהפרמידה של אי.די.בי תושטח.

לסיכום כותב גבאי מדובר בהבטחה עתידית עם סכומים שאינם ברורים, אין בה כל קנס שכן כנגד העברת הכסף מתקבלים ניירות ערך של אי.די.בי פיתוח ואין לה מועד לקיומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker