מודי'ס מאשרים דירוג A1 לאשראי של ישראל עם אופק דירוג יציב

בין הסיבות להחלטה - החוסן המתמשך של המשק הישראלי והמשא ומתן המתהווה לשלום עם הפלסטינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

חברת הדירוג מודי'ס מאשרת את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A1 עם תחזית דירוג יציבה. בין הסיבות העיקריות לדירוג הגבוהה הזכירו בחברת הדירוג את החוסן המתמשך של המשק הישראלי, השיפור במדדי החוב של הממשלה, המו"מ המתהווה לשלום עם הפלסטינים, והתחזוקה של מערכת היחסים עם ארה"ב.

אישרור הדירוג מפורסם בהמשך לביקור השנתי שערכו נציגי החברה בישראל לפני כחודש ובמהלכו נפגשו עם שר האוצר, יאיר לפיד, בנק ישראל ובכירים נוספים במגזר הציבורי והעסקי. מדובר באשרור דירוג ראשון מאז העלתה מודי'ס את דירוג המדינה ל-A1 באפריל 2008.

בהודעתם, מציינים נציגי מודיס כי דירוג האשראי של ישראל, A1 עם תחזית יציבה, נובע מהחוזק הכלכלי והאיתנות הפיננסית המאפיינת את הכלכלה הישראלית וכן מן החשבונות החיצוניים החזקים של המדינה. בנוסף, אשרור הדירוג נובע מהירידה המתמשכת ביחס החוב הציבורי לתוצר, העומד בניגוד בולט למגמה במדינות מפותחות רבות אחרות.

האתגרים המרכזיים העומדים בפני המשק הישראלי לפי מודי'ס הם סיכונים גיאו-פוליטיים ובראשם האיום האיראני, וכן מגמות דמוגרפיות שבטווח הבינוני ארוך מראות גידול של קבוצות באוכלוסייה המתאפיינות בהשתתפות נמוכה בכוח העבודה.

בנימין נתניהו ויאיר לפידצילום: אורן נחשון

לדברי לפיד: "מדובר באישור נוסף של חברת דירוג האשראי ליכולת העמידה של המשק הישראלי בפני זעזועים ולדינמיות המאפשרת לו להמשיך ולצמוח הן לנוכח ירידה בביקושים העולמיים ותוך עמידה מול איומים ביטחוניים מחוץ".

בהודעתה, מציינת מודי'ס כי שיפור ניכר במצב הגיאו-פוליטי והמשך הורדה משמעותית ביחס חוב תוצר עשויים להביא להעלאת דירוג בעוד הידרדרות במצב הגיאו-פוליטי ועצירת המגמה של הורדת יחס חוב תוצר עלולים לפגוע בדירוג המדינה. 

בדו"ח ניתן דגש מיוחד לשמירה על משמעת פיסקאלית ולחשיבות העמידה ביעדי הגירעון שהציבה לעצמה הממשלה, וכן להמשך המחויבות להמשך הורדת יחס חוב-תוצר.

לדברי החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "כפי שמצוין בדו"ח, מגמת הירידה החלה בשנים האחרונות ביחס חוב-תוצר ומדיניות ניהול חוב אחראית ומקצועית, ומתבצעת על ידי יחידת החוב בחטיבת המימון באגף החשב הכללי, הכרחיות לצורך שמירה על דירוג האשראי הגבוה של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום