"62% מהחוסכים לפנסיה לא יודעים מה הסכום שיקבלו בפרישה"

יותר מ-40% ציינו כי הם לא מבינים את הדיווח התקופתי על מצב החשבון בהסדרי הפנסיה שנמסר להם

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה היום נתונים אודות מצב הפנסיות בישראל. לפי הנתונים, ל-64% מהאוכלוסייה בגיל 20 ומעלה יש הסדרי פנסיה. מדובר ב-69% מהגברים וב-60% מהנשים. עוד ציינו בלשכה כי קשר ישיר בין רמת ההשכלה לבין בעלות על הסדרי פנסיה. בקרב האוכלוסיה המשכילה שיעור בעלי הסדרי הפנסיה גבוה מאשר בקרב בעלי השכלה נמוכה יותר.

על פי סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), 82% מהנשאלים מסרו שהם מקבלים דיווח תקופתי על מצב החשבון בהסדרי הפנסיה שלהם. אולם, בעוד ש-55% ממקבלי הדיווח מוסרים כי הוא כתוב בצורה מובנת, יותר מ-40% ציינו כי הם לא מבינים את הדיווח שנמסר להם.

עוד ציינה הלמ"ס כי "שליש (33%) מבעלי הסדרי הפנסיה שאינם גמלאים, לא מודעים לאפשרות לעבור מהסדר פנסיה אחד לאחר".

נתון מעניין נוסף הוא כי מבין בעלי הסדרי הפנסיה שאינם גמלאים, רק 12% מעידים כי אינם יודעים במדוייק איזה סכום יעמוד לרשותם ובאילו תנאים כאשר יפרשו, 26% יודעים בערך, באופן חלקי.

צילום: דרימסטיים

הנתון הבולט הוא כי "62% אינם יודעים בכלל איזה סכום יעמוד לרשותם ובאילו תנאים". בלשכה מציינים כי "נראה כי רמת הידע משתפרת עם הגיל", אך עם זאת, גם בגיל 65 ומעלה "39% אינם יודעים בכלל איזה סכום יעמוד לרשותם ובאילו תנאים". מדובר בנתון בעייתי המעיד כי גם בקרב האוכלוסייה הנמצאת קרוב לגיל הפרישה קיים שיעור גבוה של עובדים שאינם מודעים באשר לעתיד הכלכלי המצפה להם אחרי הפרישה.

בהתייחס לפנסיות התקציביות, ציינה הלמ"ס כי "ל-13% מבעלי הסדר הפנסיה בגיל 20 ומעלה, יש פנסיה תקציבית. ל-30% מאלה שאינם מועסקים יש פנסיה תקציבית לעומת 10% מהמועסקים. הסבר חלקי לתופעה נעוץ בעובדה שפנסיה תקציבית היתה נפוצה בשירות הציבורי בעבר, ורבים מבעלי הסדר זה כיום אינם בכח העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker