סיון איזסקו

משרד האוצר מתכנן לשנות את אופן חישוב קצבאות הפנסיה של עובדים שיגיעו לגיל פרישה בשנים הקרובות - ולקצץ אותן בכ-10%. הסיבה למהלך היא ההערכה שסביבת הריבית הנמוכה במשק תשרור לאורך זמן.

לפי האוצר, השינוי המתוכנן נועד להגן על החוסכים הצעירים לפנסיה ולמנוע מצב שהם יסבסדו תנאי פרישה נדיבים לעובדים שצפויים לפרוש בשנים הקרובות.

כיצד נקבע גובה קצבת הפנסיה שאקבל כשאגיע לגיל פרישה?

לאורך השנים העובד מפריש כספים לקרן פנסיה. הסכומים שהעובד צובר תופחים בהתאם לתשואות שמשיגה קרן הפנסיה בתקופה זו. רק כשהעובד מגיע לגיל הפרישה, הוא יכול לדעת מה בדיוק קצבת הפנסיה שיקבל במשך שארית חייו.

הסכום המדויק שיקבל העובד מחושב פעם אחת בלבד - בעת הגעתו לגיל הפרישה. מרגע זה ואילך, הקצבה שנקבעה היא הקצבה שהעובד יקבל, ללא קשר לתשואות שקרן הפנסיה תשיג בפועל לאחר פרישתו. גובה הקצבה נקבע על ידי חלוקת הכספים שצבר העובד בקרן הפנסיה במקדם הקצבה, שהוא מספר שנגזר בעיקר מתוחלת החיים הצפויה של העובד הפורש והתשואה שקרן הפנסיה צפויה להשיג בשנים שלאחר פרישתו. בקרן פנסיה כללית, משרד האוצר מנחה את קרנות הפנסיה להניח תשואה צפויה של 4%.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

משבר הדיור: אגף התקציבים באוצר נגד השר לפיד ומקורביו

לאומי החל בהליכי עיקול האחוזה של מוטי זיסר

צילום: בלומברג

למה צריך לתקן את מקדם הקצבה?

לנוכח הריביות הנמוכות השוררות במשק ובעולם והתחזיות כי סביבת הריבית הנמוכה תלווה אותנו עוד שנים לא מעטות, קרנות הפנסיה אינן יכולות להניח עוד כי יצליחו לייצר תשואה של 4% כדי לממן את הקצבאות של העובדים הפורשים.

חלק מקצבת הפנסיה אמנם ממומנת מהכספים שהעובד צבר עד לפרישתו, אך חלק מהקצבאות ממומנות גם מהתשואות שקרן הפנסיה צופה שתשיג על כספי הפורש לאחר פרישתו. לכן, מצב שבו קרן הפנסיה מתחייבת לשלם קצבאות על בסיס תשואה שלא בהכרח תצליח להשיג, עלול להוביל לגירעון בקרן. כדי להימנע מגירעון בקרנות הפנסיה, משרד האוצר מציע להתאים את הקצבה של הפורש לתחזית התשואה בעת פרישתו, ולא להשתמש עוד בתחזית לתשואה קבועה של 4%.

האם השינוי ישפיע עלי?

השינוי ישפיע רק על עובדים שיפרשו לאחר כניסת ההוראות החדשות לתוקף. ההוראות צפויות להכנס לתוקף רק ב-2014, ובאופן מדורג על פני שלוש שנים. מי שכבר פרש או שיפרוש עד 2014 לא יסבול מהשינוי. מעבר לכך, עד שההוראות ייכנסו לתוקף באופן מלא, ייתכן מצב תיאורטי שהריביות יחזרו לעלות, כך שתחזית התשואה תעלה בהתאם והשפעת התיקון במקדם הקצבה תהיה פחות משמעותית מאשר השפעתו בסביבת ריבית כה נמוכה כמו זו השוררת כיום.

ומה יקרה אם סביבת הריבית הנמוכה אכן תישאר לאורך זמן?

בתרחיש שסביבת הריבית הנמוכה תמשיך ללוות אותנו בשנים הקרובות, משרד האוצר מעריך כי המעבר משימוש בתחזית תשואה של 4% במקדם לשימוש בתחזית תשואה בהתאם למצב בשווקים צפוי להוביל לקיצוץ של כ-10% בקצבאות הפנסיה שהעובד יקבל עד סוף חייו.

מי מרוויח מהמהלך של משרד האוצר, ומי מפסיד ממנו?

המרוויחים הם החוסכים בקרנות הפנסיה, שלא יצטרכו לסבסד יותר קצבאות לפורשים בהיקף גדול מהרווחים שקרן הפנסיה צפויה לייצר. המפסידים הם העובדים שיפרשו לאחר כניסת ההוראות לתוקף, בתקופה שבה תחזיות התשואה בקרנות הפנסיה יהיו נמוכות. פורשים אלה לא יוכלו ליהנות יותר מהסבסוד מצד החוסכים הצעירים, והם יוכלו לקבל קצבה רק על פי תחזית עדכנית לגבי הרווחים שהכסף שלהם צפוי להמשיך לייצר בקרן הפנסיה לאחר פרישתם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker