בלעדי |

S&P מתכננת עדכון - עד 10% מהדירוגים הגלובליים עשויים להשתנות

העדכון המתוכנן כולל שינוי באופן החישוב של פרמטרים פיננסיים וכימות של פרמטרים איכותיים ■ S&P מעלות: "שינויי הדירוג בישראל יהיו מינורים בלבד" ■ שאול בן שמול מ-BDO: "עדכון המתודולוגיה מפחית את משקל האומנות ומגדיל את הבחינה הכמותית"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר המשבר הפיננסי של 2008 חברות הדירוג בעולם ספגו ביקורת נוקבת כשהתגלה שלא מעט מהדירוגים שהעניקו לחברות או לניירות ערך לא הלמו את רמת הסיכון האמיתית שלהן – מה שהסב הפסדים כבדים למשקיעים ופגע באמינותן המדרגות.

על רקע הכשלים הועמק הפיקוח על חברות הדירוג, ובמקביל חברות הדירוג עצמון ערכו "בדק בית" פנימי שכלל הפקת לקחים.

בעקבות הפקת הלקחים, חברת הדירוג העולמית S&P נערכת לעדכון מתודולוגי. לפי הערכת S&P, העדכון צפוי להשפיע על עד כ-10% מדירוגי החברות בעולם (שאינן גופים פיננסיים), 80%-90% מכך ישתנו ברמת דירוג אחת, והיתרה בשתי רמות דירוג. העדכון עשוי להשפיע גם על איכות האשראי בתיקי ההשקעות של המוסדיים, ועשוי לאלץ אותם לבצע שינויים בפורטפוליו כספי הציבור.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

שאול בן שמולצילום: נתי חדד

בכלל זאת, ל-TheMarker נודע שגם S&P מעלות, השלוחה המקומית של S&P העולמית, נערכת לשינוים הצפויים. באחרונה פרסמה חברת הדירוג את שינויי המתודולוגיה להערות הציבור הרחב (ובכלל זאת להערות של החברות המדורגות עצמן ושל הגופים המוסדיים); במקביל בחברה עורכים שיחות בעניין עם גופים מדורגים ואף מתכוונים לבצע כנס בעניין לחברות ולמוסדיים בחודש הבא.

"לא יתבצעו שינויי דירוג רבים"

עדכון המתודולוגיה המתוכנן צפוי להפוך את הליך הדירוג למובנה ואמפירי, תוך הגברת השקיפות שלו. העדכון כולל, בין היתר, שינוי באופן החישוב של פרמטרים פיננסיים מרכזיים כמו FFO, EBITDA וחוב מתואם; מתן משקל גבוה לתחזיות תזרים לשנתיים הקרובות, ביחס לשנים קודמות; ומעבר לניתוח כמותי של פרמטרים איכותיים העומדים בבסיס הדירוג.

במעלות העריכו ש"לא יתבצעו שינויי דירוג רבים בעולם, ושבישראל הם יהיו מינורים בלבד". בחברה מסרו כי "הדירוגים של S&P מהווים אינדיקאטורים אמינים לגבי איכות האשראי של תאגידים, כפי שמשתקף מנתוני כשל הפירעון ושינויי הדירוג, אשר הינם טובים מאוד בבדיקה ארוכת טווח. בימים אלה מתבצע מהלך לקראת עדכון הקריטריונים המשמשים לקביעת דירוגים של חברות בסולם הדירוג הגלובלי, כחלק מעבודתו השוטפת של ארגון לומד".

עוד ציינו בחברת הדירוג כי "תחום החברות הקונצרניות מצטרף למעשה לתחומי הביטוח והבנקאות, בהם חל תהליך דומה בשנתיים האחרונות. התהליך תרם לשקיפות הדירוגים והמידע לציבור, אולם לא היה כרוך בשינוי כלשהו בציון הדירוג של החברות בישראל. כחלק מהתהליך פנו S&P בעולם ו-S&P מעלות בישראל למנפיקים ולמשקיעים לצורך קבלת הערות על העדכונים המוצעים". במעלות הדגישו כי הקריטריונים אינם סופיים אלא בגדר הצעה בשלב זה.

"העדכון מפחית את משקל האומנות"

שאול בן שמול, שותף בחברת הייעוץ של BDO ואחראי על יחידת החוב התאגידי ומימון פרויקטים, הסביר שהמשמעות המרכזית של העדכון הוא שתהליך הדירוג הופך להיות שקוף ומובנה מבחינה כמותית הרבה יותר מאשר בעבר. לדעת בן שמול, שכיהן בעברו כסמנכ"ל ב-S&P מעלות, שינוי המתודולוגיה עשוי להשפיע על לא מעט חברות, אך עם זאת, הוא מעריך שחברות שילמדו את המתודולוגיה יוכלו למקסם את התועלת של המהלך – ואף יוכלו למנוע הורדת דירוג.

"כששאלו אותנו בעבר במעלות מדוע אין כימות או משקולות לפרמטרים שונים, היינו אומרים שהדירוג הוא אומנות. העדכון החדש מפחית לכאורה את משקל האומנות, ומגדיל את הבחינה הכמותית של הדברים. עם זאת, עדיין השאירו משתנים איכותיים שמאפשרים לשנות את המשקולות במקרים מסוימים - עדיין קיים שיקול דעת לוועדת הדירוג. גם הפרמטרים האיכותיים קיבלו טבלאות - כמו למשל, מדיניות פיננסית או ממשל תאגידי – משתנים שקשה יותר לכמת אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker