בנק ערבי ישראלי מציג תשואה על ההון של 23%: "גובים פרמיות סיכון הניזונות מסטיגמות מוטעות

ערבי ישראלי חתם על הסכם עם בנק לאומי לפיו יגדיל את התשלומים בגין שירותי המחשוב ב-10% רטרואקטיבית ■ המהלך יקטין את רווחיות ערבי ישראלי ויסייע, אולי, למתן את הביקורת הציבורית הבנק הפועלים במגזר הערבי

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

בנק ערבי ישראלי, שבבעלותו המלאה של בנק לאומי, ממשיך להציג רווחיות יוצאת דופן כתוצאה מהפעילות מול המגזר הערבי בישראל - מגזר בו פועלים מספר מועט של בנקים ורמת התחרות בו נמוכה יחסית.

ברבעון השני של השנה רשם בנק ערבי ישראלי, בניהולו של דני גיטר, רווח נקי של 26 מיליון שקל - גידול של 4.4% לעומת הרבעון המקביל שנה שעברה. רווח זה משקף תשואה על ההון בשיעור של 23% - תשואה גבוהה וחריגה במערכת הבנקאות.

על פי ההשוואות התקופתיות שעורך המפקח על הבנקים, הרי ששני הבנקים הממוקדים בפעילות בקרב האוכלוסייה הערבי - בנק ערבי ישראלי ובנק מרכנתיל - הם שני הבנקים היקרים בישראל.

בסקירה האחרונה של בנק ישראל, נכתב כי "השוואה על פי פרופיל הפעילות האחיד בחשבון עו"ש מעלה כי קיימת שונות גבוהה בין הבנקים: בכלל המערכת הבנקאית, יהב הוא הבנק הזול ביותר בפער משמעותי מיתר הבנקים (עלות חודשית של כ-6.1 שקלים) ולעומתו הבנקים: מרכנתיל וערבי ישראלי הם היקרים ביותר (עלות חודשית של כ-21.5 שקל וכ-19.7 שקל, בהתאמה)". עם זאת, בבנק ערבי ישראלי טוענים, כי במציאות, התעריפים בבנק זולים יותר מאלו שעולים מההשוואה שערך בנק ישראל.

בנק ערבי ישראלי בסכניןצילום: תומר נויברג

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

מיתוס החדשנות: מי באמת אחראי להמצאות הגדולות?

משבר האנרגיה הבא: הצצה אל היום שאחרי הנפט הערבי

בשבוע שעבר התכנסה ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, לדיון מיוחד שעסק בשירותים הבנקאיים הניתנים במגזר הערבי. לקראת הדיון, הגישה המועצה הכלכלית לפיתוח המגזר הערבי בראשות רו"ח זיאד אבו חבלה מחקר מיוחד על פעילות הבנקים בקרב המגזר הערבי.

במחקר זה נכתב כי הבנקים מקצים לאוכלוסייה הערבית 2% בלבד משוק האשראי, בשעה שחלקם באוכלוסיה הישראלית נאמד בכ-20%. לדברי רו"ח אבו חבלה, המתמודד בימים אלו בפעם השנייה על כהונת דירקטור בבנק לאומי, "התייחסות המערכת הבנקאית לאוכלוסייה הערבית הינה התייחסות בלתי מקצועית וניזונה לרוב מסטיגמות מוטעות. ייחוס רמת סיכון גבוהה לאוכלוסייה הערבית ולעסקים הערביים, מביא לניצול בוטה של הלקוח על ידי גביית פרמיית סיכון בלתי מוצדקת. הפעילות הבנקאית של הבנקים הפועלים במגזר הערבי מראה על שיעורי תשואה מופרזים על ההון. התנהלות הבנקים השונים הינה התנהגות הדומה למונופול, היות שלא קיימת תחרויות בין הבנקים השונים ונוכחות הבנקים הינה דלה אף היא (רק כ-7% מהסניפים של כלל הבנקים נמצאים במגזר הערבי)".

ברבעון השני של השנה רשם בנק ערבי ישראל הפרשה להפסדי אשראי (חובות שהבנק לא הצליח לגבות) בשיעור מזערי של 0.06% בלבד. הוצאות הבנק על הפסדי אשראי נטו הסתכמו ב-1.2 מיליון שקל בלבד, מתוך תיק אשראי בהיקף של 4.35 מיליארד שקל. בבנק מסבירים כי שיעור ההפרשה הנמוך להפסדי אשראי הוא כתוצאה מהצלחות יוצאות דופן בגביית חובות שהופרשו בעבר הרחוק, ועל כן לא ניתן לגזור משיעורי ההפרשה הנמוכים על מנת לטעון לגבי שיעורי הסיכון במגזר הערבי.

בנק ערבי ישראלי, בתור החברה הבת של בנק לאומי, מקבל את שירותי המחשוב ושירותי התפעול מבנק לאומי. בנק ערבי ישראל ציין בדו"חותיו כי במהלך הרבעון השני של 2013 סיכם עם לאומי על ייקור של 10 % בשירותי המחשוב שהוא מקבל ממנו.

הצדדים סיכמו כי ייקור שירותי המחשוב יתבצעו רטרואקטיבית מתחילת השנה. כתוצאה מכך ההוצאות שנרשמו בדוחות בנק ערבי ישראלי לרבעון השני גדלו ב-1.9 מיליון שקל. בימים אלו של ביקורת ציבורית, הגדלת הוצאות המחשוב משרתת את בנק ערבי ישראלי שכן היא מקטינה את הרווח המדווח ובכך עשויה לסייע במיתון הביקורת על פעילות הבנקים במגזר.

בהסתכלות על פעילות הליבה, הרי שהיקף האשראי שהעניק בנק ערבי ישראל גדל בשיעור חד של 11.5% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. שיעורי גידול חדים נרשמו הן במגזר משקי הבית והעסקים הקטנים, הן במימון הרשויות המקומיות והן בפעילות מול עסקים בינוניים (בעיקר אשראי בענפי הבינוי, המסחר והתחבורה). כמו כן, בפעילות הפיקדונות רשם הבנק גידול של 8.2% ביתרת הפיקדונות שהופקדו אצלו.

בבנק מתכוונים להמשיך לפתח את הפעילות במגזר הערבי בקצב של פתיחת 2-3 סניפים בשנה. בחודש הבא בנק ערבי ישראלי צפוי לצאת במהלך שיווקי לגיוסי לקוחות ופיתוח הפעילות מול הנשים במגזר הערבי וזאת לאור נתונים לפיהם ששיעור הנשים העובדות במגזר העבי מגיע כיום לכ-26%.

כמן כן, בתחום העסקים הקטנים צפוי הבנק להשיק קרן הלוואות בשיתוף עם קרן קורט. זוהי קרן בהיקף כולל של 100 מיליון שקל, אשר תעניק הלוואות בהיקף של עד 600 אלף שקל לכל לווה ובתנאי ריבית מועדפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker