קופת השרצים של רוכשי כלל ביטוח

לפי טענות בתקשורת הזרה, 
CP רכשה חברת ביטוח סינית באמצעות הלוואות בעייתיות ■ ב–2012 הועלו נגדה 
טענות לגבי ייצור תרופות מסוכנות, וב–2007 שמה נקשר לפרשה של ניצול עובדים

נוחי דנקנר ומנהלי קבוצת אי.די.בי כינו את יורק המחזיקה באג"ח אי.די.בי "קרן טורפנית זרה". אבל גם הדמויות שמנהלות אתם את המו”מ לרכישת אחד הנכסים המרכזיים שלה, כלל ביטוח, שוות מבט נוסף. קבוצת המשקיעים הסינית, התאילנדית וההונג־קונגית כוללת את קבוצת Charoen Pokphand‏
(CP‏) בראשות דנין צ’אראבוננט ואת לי הייפינג ‏(Li Haifeng‏), מתכננת לרכוש את השליטה בכלל ביטוח ‏(30%‏) תמורת כ–1.4 מיליארד שקל, לפי שווי חברה של 4.6 מיליארד שקל.

בסוף השבוע האחרון העבירו הקונים 20 מיליון דולר לידי עו”ד דני גבע, שותף בכיר במשרד עוה”ד מיתר, ליקווירניק, גבע, לשם טל, המייצג אותם. זהו סכום יחסית קטן מתוך התמורה הכוללת, שלמרות מה שלכאורה הוצג כנאמנות, הועבר לחשבון שינוהל עבורם בישראל. בשלב זה לא ברור בדיוק מהם הסיכויים להשלמת העסקה, ואיזה תנאים כלולים בה. הדברים יתבהרו בשבוע הקרוב כשנציגי המשקיעים יגיעו שוב לישראל.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מיתוס החדשנות: מי באמת אחראי להמצאות הגדולות?

דנין צ’אראבוננטצילום: בלומברג

כך מצליחה פייסבוק להרוויח כסף מאינסטגרם החינמית

ואולם גם אם הצדדים יחתמו על העסקה כדי שתושלם, יהיה צורך בביצוע הליך ארוך של הפיקוח על הביטוח ושוק ההון באוצר. אמנם לפי גורמים המקורבים למגעים, הרוכשים קיבלו אינדיקציות חיוביות מהמפקח על הביטוח, עודד שריג, אך נראה שבאוצר יצטרכו לבצע עבודת שטח רצינית. בין השאר יצטרכו לבדוק את עסקת הענק שביצעה באחרונה CP כשרכשה 15.6% ממניות חברת הביטוח השנייה בגודלה בסין, פינג אן, מבנק HSBC, תמורת 9.5 מיליארד דולר.

עסקה זו זכתה לסיקור נרחב בכלי תקשורת בחו”ל, שבמסגרתה התקבלו דיווחים שונים כי CP הסתירה את מקורות המימון בעסקת הרכישה. הטענות המועלות נגד CP הן כי החברה לא יכולה היתה לממן בעצמה את העסקה, ונאלצה להסתייע בהלוואות מגורמים שונים, בהם ראש ממשלת תאילנד לשעבר שהורשע בשחיתות, ופיננסייר סיני שהעביר את הכספים באופן בלתי חוקי. בנוסף נטען כי רוב העסקה בוצעה בהלוואת ענק מבנק UBS. CP הכחישה את הטענות, והצהירה כי מימנה בעצמה את העסקה.

הטענות לגבי מקורות המימון שהוסתרו על ידי CP נוגעות לשני שלבי המימון. מימון הרכישה של פינג אן בוצע בשני שלבים: הראשון בוצע בסוף 2012 ובו הועבר סכום של 1.95 מיליארד דולר. בשלב השני של העסקה התחייבה CP להעביר את יתר הסכום - 7.4 מיליארד דולר, עם קבלת האישור של רגולטור הביטוח בממשל הסיני ‏(CIRC‏) בתחילת פברואר, תוך סיוע נרחב במימון מצד צ’יינה דיוולופמנט בנק ‏(CDP‏), בסך 5.67 מיליארד דולר.

בתחילת השנה פירסם השבועון הסיני “קאישין מדיה” ‏(Caixin Media‏) כי כשליש מהסכום שהועבר בשלב הראשון מומן על ידי משפחת הטייקון התאילנדי וראש הממשלה לשעבר טקסין שינאווטרה, שהואשם בשחיתות ב–2007. יתר הסכום, כפי שדווח ב–CNBC, התקבל מאיש הפיננסים הסיני שיאו טיאנחווה, המחזיק בחברת טומורו הולדינגס ‏(Tomorrow Holdings‏), בעלת השליטה בבנקים וחברות פיננסים בהונג קונג.

בינואר דיווח CNBC כי שיאו העביר את הסכום באמצעות הלוואות משלושה בנקים פרטיים בצפון סין שעמם עמד בקשר הדוק. הלוואה זו עמדה בניגוד לחוק הסיני, שאסר מ–2010 על רכישת אחזקות בחברות ביטוח באמצעות הלוואות בנקאיות, והון אחר שאינו בבעלות החברה הרוכשת.

פרופ' עודד שריג, המפקח על הביטוח. יצטרך לאשר את העסקהצילום: מיכל פתאל

כשנודע לצ’יינה דיוולופמנט בנק ‏(CDP‏) על השקעתו של שיאו בעסקה, הבנק הסיני ביצע בדיקה לגבי הרקע העסקי שלו, וביטל בתוך זמן קצר את השקעתו. במקביל הורה הממשל הסיני ל–CDP לסגת מכוונתו לממן חלק מהעסקה, בשל אותו חוק האוסר על הלוואות בנקאיות לרכישת חברות ביטוח.

חוק זה לא מנע מ–CP, שכעת נותרה ללא צ’יינה דיוולופמנט בנק במימון העסקה, לפנות בבקשת הלוואת ענק מבנק UBS השווייצי, לפי חשיפת רויטרס ב–28 ביוני. לפי הדיווח, UBS הציל את עסקת רכישת פינג אן כשהעניק ל–CP הלוואה של 5.5 מיליארד דולר מתוך התשלום השני בגובה 7.4 מיליארד דולר. “אחת מההלוואות הגדולות בתולדות אסיה”, צוין ברויטרס. שלא במקרה, גובה ההלוואה זהה כמעט לחלוטין לזו שתיכנן צ’יינה דיוולופמנט בנק להפריש לטובת העסקה. במקביל זכתה העסקה לאישור השלטון הסיני.

יום למחרת חשיפת רויטרס ובעקבות מסכת הפרסומים, החליט בעל השליטה ב–CP, המיליארדר התאילנדי דאנין צ’ירבאנונט, להתייחס לראשונה לסוגיית מימון העסקה. בוועידת אסיה השנתית שהתקיימה באותו סוף שבוע הדף דאנין את הטענות והבהיר כי הרכישה בוצעה “בכסף שלנו”.

גירסת דאנין אינה עולה בקנה אחד עם נתונים המעידים כי שווי הנכסים נטו של זרועות הפעילות של קבוצת CP נמוך משמעותית מסכום עסקת פינג אן, בסך 9.4 מיליארד דולר, ולפיכך החברה לא היתה יכולה לממן בעצמה את העסקה ללא סיוע של גורמים נוספים.

שווי הנכסים נטו של זרועות הפעילות הציבוריות העיקריות של CP - חברת המזון CP פודס, חברת השיווק וההפצה CP אול וחברת התקשורת TRUE - מסתכמים ב–5 מיליארד דולר. לפי מקורות זרים, סך הנכסים נטו של קבוצת CP מסתכם ב–10 מיליארד דולר. אלה כוללים, מלבד שלוש זרועות הפעילות המרכזיות, גם את הנכסים הבאים: רשת המגה־סופרמרקטים ומרכזי הקניות לוטוס בתאילנד; מרכז הקניות הגרנדיוזי סופר ברנד מול בשנחאי, המשתרע על 13 קומות; רשת קמעונות המזון מאקרו תאילנד, שנרכשה באפריל על ידי החברה תמורת 6.6 מיליארד דולר; רשת המסעדות צ’סטר גריל; וחברת האופנועים הסינית דיאנג מוטורס.

הצל המוטל על עסקת הביטוח הגדולה של CP אינו הראשון שעמו נאלצה החברה להתמודד בשנים האחרונות. ב–2012 הואשמה החברה בשימוש לא חוקי בעודפי שמן לצורך ייצור אנטיביוטיקה בסין. מדובר היה בעודפים משמן שנאסף מתעלות ניקוז לאחר הבישול בו.

ב–2007 הואשמה החברה בהעסקה בלתי חוקית של עובדים במיאנמר וניצולם, כשבמסגרת פשיטה של הרשויות על מפעליה באזור סמוט סוקן במדינה נמלטו כ–100 עובדים בשחייה בתעלת המים, ושישה מהם טבעו למוות, לפי דיווח ב”ניו יורק טיימס”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker