אלשיך נגד ביהמ"ש באנגליה; עו"ד איתן ארז נשלח לממלכה

"אין לי אלא לתמוה על דרך זו של הוצאת צו, שלכאורה נראה כניסיון של בית משפט זר לקנות לעצמו סמכות הרחק מעבר לטריטוריה האנגלית כלפי עו"ד החי ופועל בישראל - באורח שספק כיצד הוא מתיישב עם הכללים בדבר סמכויותיהן של ערכאות לאומיות מחוץ לגבולות שיפוטן שלא לדבר על כללי הנימוס הבינלאומי"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

מאבק סמכויות בין שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, לבית המשפט באנגליה: באחרונה פסקה אלשיך כי סכסוך בין עו"ד איתן ארז, הנאמן לנכסיו של אלי רייפמן לשותפו לשעבר של רייפמן - בוריס בנאי, יתברר בישראל. למרות החלטת אלשיך, הוציא בית המשפט באנגליה לפני מספר ימים צו במעמד צד אחד האוסר על ניהול את ההליכים נגד בנאי בישראל.

בתגובה, קבעה אתמול אלשיך כי עו"ד ארז יטוס בדחיפות לאנגליה. השופטת גם ביקרה בחריפות את התנהלותו של בית משפט זה "אין לי אלא לתמוה על דרך זו של הוצאת צו, שלכאורה נראה כניסיון של בית משפט זר לקנות לעצמו סמכות הרחק מעבר לטריטוריה האנגלית כלפי עו"ד החי ופועל בישראל, וזאת באורח שספק כיצד הוא מתיישב עם הכללים בדבר סמכויותיהן של ערכאות לאומיות מחוץ לגבולות שיפוטן שלא לדבר על כללי הנימוס הבינלאומי", פסקה.

ההליכים המשפטיים בין עו"ד ארז לבין בנאי החלו באוקטובר 2009. עו"ד ארז פנה לבית המשפט המחוזי בת"א, במסגרת תיק פשיטת הרגל של החייב רייפמן, המרצה בימים אלו עונש מאסר, וביקש להצהיר על בטלותו של הסכם ויתור, שלטענת בנאי נחתם בשנת 2007 בינו לבין אלי רייפמן. בהסכם זה ויתר רייפמן על חלקו במיזם משותף של השניים, שהוקם בשנים 2001-2002, מיזם זה כולל שורה של נכסים, כולל מכרות בנמיביה ובדרום אפריקה.

בחודש יוני 2011 ניתנה החלטת בית המשפט המחוזי בת"א, שקבעה כי הסכם הוויתור שנחתם בין בנאי לרייפמן בשנת 2007 מבוטל, וכי הנאמן ייכנס לנעליו של רייפמן בכל הנוגע להסכם המיזם המשותף משנת 2002. מאוחר יותר, בפברואר 2013, דחה בית המשפט העליון ערעור שהגיש בנאי על החלטה זו.

בתחילת חודש מאי השנה הגיש עו"ד ארז לבית המשפט המחוזי בת"א בקשה להורות לבנאי להעביר את חלקו של רייפמן בכל נכסי המיזם המשותף שלהם לקופת פשיטת הרגל. הסכום, לדברי ארז, מסתכם בכ-50 מיליון דולר.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

איחורים ברכבות בעקבות "מחלה מסתורית" של 41 נהגי קטר

נטישת מנהלים בגיזה זינגר אבן: חמישה שותפים עוזבים

לפי הבקשה, נדרש בנאי להעביר לנאמן שורת נכסים הרשומים על שמו. כך, נדרש בנאי להעביר לנאמן 21.74% ממניות חברת ייצור הברזל הפולנית Huta Pokoj S.A., להצהיר כי הנאמן זכאי להירשם אצל רשם החברות הקפריסאי כמי שמחזיק ב-35% ממניות שש חברות קפריסאיות המחזיקות בבעלות על המפעל בפולין ובמכרה בנמיביה; להורות לרשם החברות בפולין לרשום את אחוזי הבעלות בחברה הפולנית על שמו של הנאמן; להצהיר כי מכח אחזקותיו זכאי הנאמן ל- 35% מכל הזכויות, המניות, הבעלות או הרישיונות לכריה, של מכרה בנמיביה ועוד.

בנאי טען מנגד כי על הסכסוך להתברר באנגליה מכוח תניית בוררות בינו לבין רייפמן. באחרונה דחתה אלשיך את טענותיו המקדמיות של בנאי, כי על הסכסוך להתברר באנגליה. בנאי הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון אך גם היא נדחתה.

לאחר שבקשת רשות הערעור שהגיש בנאי לבית המשפט העליון נדחתה, הוא פנה לפני כשבוע לבית המשפט באנגליה בבקשה להורות לנאמן לעכב את ההליכים נגדו בישראל, מכח תניית הבוררות. בנאי קיבל במעמד צד אחד באנגליה, צו ארעי נגד עו"ד ארז אישית, האוסר על המשך ניהול הליכים נגד בנאי בבית המשפט בישראל.

בעקבות פסיקת בית המשפט באנגליה, שיגר היום עו"ד ארז מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, המכהן גם כשר החוץ: "המנדט הבריטי בארץ ישראל הסתיים בשנת 1948, וכן כי מדינת ישראל כיום איננה טריטוריית חסות בריטית או שטח כבוש בריטי". הדגיש ארז.

ארז מבקש מנתניהו לזמן לבירור את שגריר בריטניה בישראל, מת'יו גולד, כדי "לקבל ממנו הבהרות לגבי פשר ההתערבות הבוטה של מערכת המשפט באנגליה בהליכים משפטיים שמתנהלים בארץ, תוך פגיעה בריבונות מדינת ישראל ובעצמאות מערכת המשפט הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker