יונס מאמין במזרחי טפחות, אבל מוֹכר - כמו בינו ואריסון

החשיפה היחידה שתיוותר ליונס תהיה דרך מנת האופציות החמישית שקיבל

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

מנכ”ל מזרחי טפחות, אלי יונס, שעתיד לפרוש מתפקידו בשבוע הבא, מכיר את מצבו של הבנק טוב יותר מכל אחד אחר. יונס הצליח בתפקידו בזכות כושר מנהיגות, כריזמה ויכולת להבין את מערך הכוחות המשפיעים על ענף הבנקאות - שוק ההון, הרגולציה, בנק ישראל, הממשלה והלקוחות.

אומר יונס כי הסיכון בפעילות המשכנתאות - עיקר פעילותו של מזרחי טפחות - נמוך. “מזרחי טפחות עדיין לא הגיע לשיא שלו. הבנק יכול להשיג עוד הרבה. אין לי ספק שבקצב שבו הבנק נע כרגע, הוא ישיג את היעדים האסטרטגיים במלואם - סטנדרט עוד יותר גבוה של ביצועים, רווחיות, יעילות ושיעורי הצמיחה. מזרחי טפחות לא הגיע לשיא שלו”, אומר יונס.

היעדים שיונס מדבר עליהם הם להגביר את קצב גיוס הלקוחות מכ–60 אלף בשנה לכ–75 אלף, להוריד את יחס ההוצאות לסך ההכנסות לכ–55% עד 2017 ולהעלות את התשואה על ההון לכ–14.5% במונחי יחס הלימות ההון של באזל 3 ‏(9%‏). תשואה על ההון של 14.5% היא שוות ערך לתשואה על ההון של 17%, אילו יחס הלימות הון הליבה של הבנק היה נותר על 7.5%, כך שזהו בהחלט יעד שאפתני.

למרות האמונה של יונס בעתיד המבטיח של מזרחי טפחות, הוא בחר לא להמשיך לכהונה שלישית בתפקיד מנכ”ל הבנק, ולא להיענות לניסיונות השכנוע של בעלי השליטה. יונס גם בחר לאורך השנים לא להמשיך להחזיק במניות מזרחי טפחות שאותן שקיבל בעקבות המרת אופציות למניות. את התמורה - יותר מ–170 מיליון שקל - שקיבל ממימוש המניות לאורך השנים, הפקיד יונס בנאמנות עיוורת בידי מנהל ההשקעות הפרטי שלו ואת השאר השקיע בעצמו באג”ח מדינה. לאחר פרישתו בשבוע הבא, החשיפה היחידה שתיוותר ליונס למניות מזרחי טפחות תהיה דרך מנת האופציות החמישית שקיבל, ואשר אותה יוכל לממש רק החל באפריל 2014.

למרות האמונה בעתיד הבנק, יונס צימצם את החשיפה האישית למזרחי טפחות ככל יכולתו. ייתכן שהחלטתו של יונס קשורה יותר לתוכניותיו האישיות מאשר לגודל הפוטנציאל או הסיכון הקיים במניות מזרחי טפחות. ייתכן גם שכמי שמבין דבר או שניים בניהול סיכונים, יונס יודע שגם כשהפוטנציאל במניה בודדת נראה מבטיח, חשוב להקפיד על פיזור תיק ההשקעות - במיוחד לאור העובדה שעיקר הסיכון הקיים בבנקים נובע מגורמי סיכון הקשורים לגורמים חיצוניים, כמו המגמות בשווקים, המצב הכלכלי במשק והרגולציה המשתנה בישראל חדשות לבקרים.

צילום: עופר וקנין

על כל פנים, כדאי לשים לעובדה שלאחרונה גם שרי אריסון, אייל עופר וצדיק בינו צימצמו את חשיפתם למניות הבנקים שבשליטתם - כל אחד מהם מימש מניות בשוק בתמורה למאות מיליוני שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker