בנק ירושלים רוכש את פעילות הברוקראז' של כלל פיננסים ב-270 מיליון שקל

בנק ירושלים רוכש את הפעילות ללא פרמיה, לפי ההון העצמי של כלל ברוקראז'; המייסדים רונן ויסרברג, יובל בן זאב ונאור אל חי מכרו את אחזקותיהם בתמורה לכ-9 מיליון שקל וימשיכו לעבוד בחברה על פי הסכם ניהול שנחתם עמם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ירושלים הודיע היום (ג') על רכישת מלוא אחזקותיה של כלל פיננסים בכלל פיננסים בטוחה - זרוע הברוקראז' של בית ההשקעות. מדובר בפעילות הברוקראז' המנוהלת בידי רונן ויסרברג, יובל בן זאב ונאור אל חי.

בנק ירושלים ישלם על הפעילות כ-270 מיליון שקל, סכום המשקף רק את ההון העצמי הנזיל של החברה הנרכשת וזאת לאור העובדה כי הפעילות הנמכרת היתה הפסדית. כלומר, הרכישה נעשית ללא פרמיה. מחזור ההכנסות של כלל ברוקראז כיום הוא כ-30 מיליון שקל.

בכוונת בנק ירושלים למזג את הפעילות הנרכשת לתוך חבר הבורסה של הבנק. בנק ירושלים ימשיך להעסיק כ-30 מעובדי החברה, כולל המייסדים רונן ויסרברג, יובל בן זאב ונאור אל חי, שחתמו על הסכם ניהול עם בנק ירושלים. כחלק מהעסקה, ויסרבר, בן זאב ואל חי מכרו את אחזקותיהם בפעילות הנמכרת בתמורה לכ-9 מיליון שקל.

פעילות הברוקראז תעבור בקרוב לבניין הנהלת בנק ירושלים באיירפורט סיטי. כלל פיננסים צפויה לפטר כ-45 עובדים שלא ייקלטו על ידי בנק ירושלים.

יורם נווה, מנכ"ל כלל פיננסיםצילום: דן קינן

פעילות הברוקראז' הנרכשת כוללת כ-8 אלף לקוחות פרטיים, הסוחרים עצמאית בתיק ני"ע שלהם ובנוסף כוללת הפעילות כ-180 לקוחות מוסדיים גדולים מהארץ ומחו"ל.

בנק ירושלים אומנם משלם בעסקה 270 מיליון שקל, אך אפקטיבית, הוא רוכש את הפעילות ללא תמורה. זאת מכיוון שסכום הרכישה משקף את שווי ניירות הערך הסחירים שבקופת החברה - לבורסה לני"ע כבטוחה על פעילות חבר הבורסה. לדברי גורם בשוק ההון, עם השלמת רכישת הפעילות על ידי תאגיד בנקאי החברה לא תידרש להעמיד בטחונות לבורסה.

עם זאת, העסקה טובה גם לקבוצת כלל ביטוח, המנוהלת בידי איזי כהן, שכחלק מהכנת החברה לקראת מכירת השליטה בה, החליטה לצאת מכל הפעילויות שאינן בליבת עסקי הביטוח. כחלק מהחלטה זו, קבוצת כלל ביטוח כבר מימשה את פעילות קרנות הנאמנות של כלל פיננסים, מימשה את חברת הביטוח גארד בארה"ב, מימשה את פעילות הפקטורינג ועוד.

יורם נווה, מנכ"ל כלל פיננסים, ציין כי "עם השלמת העסקה, כלל פיננסים תשפר מהותית את יתרת המזומנים שלה, דבר שיאפשר פירעון כל התחייבויותיה, כאשר לאחר מכן יוותרו בקופתה נכסים פיננסים בסכום הנאמד במעל 200 מיליון שקל".

נווה הוסיף עוד כי "העסקה שנחתמה הינה עסקה מצוינת לשני הצדדים. אנו מוכרים את החברה לגורם בנקאי אשר צפוי לקלוט עובדים רבים ולהמשיך את הפעילות ולפתח אותה וזאת במחיר ראוי. בנק ירושלים נהנה מחיזוק משמעותי והופך לשחקן מוביל בשוק ההון"

עם מכירת פעילות הברוקראז', נותרה בכלל פיננסים רק אחזקה של כ-10% במניות כלל חיתום. לפי הערכות, אחזקה זו תימכר לבעלי השליטה בכלל חיתום.

אורי פז, מנכ"ל בנק ירושלים אמר עם חתימת העסקה כי "רכישת חבר הבורסה של כלל פיננסים מהווה קפיצת מדרגה בפעילות של בנק ירושלים בשוק ההון. אנו מבצעים כאן מיזוג עם גוף מוביל ועתיר ידע, הנהנה ממומחיות ומקשרים ענפים בארץ ובעולם. עם הרכישה, עוברים אל בנק ירושלים, יחד עם קבוצת עובדים מובילה, כל לקוחותיה הפעילים של כלל פיננסים שימשיכו לקבל את השירות הטוב ביותר.

"בתקופה כמו זו הנוכחית, כאשר פעילות האשראי הבנקאית נתונה ללחץ גובר של יעדי הלימות ההון, ישנה חשיבות רבה לחיזוק כה משמעותי של פעילות שפחות תלויה בהון. זהו צעד משמעותי עבור בנק ירושלים שמבסס כעת את פעילותו בתחום זה, בהמשך לכניסה החזקה לפעילות קמעונאית מלאה במהלך השנתיים האחרונות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker