"הסדר לוקסי" בסכנה: לאומי יכול לסכל את הסדר החוב בסאני

למרות שהנושים מוכנים שאילן בן דב יישאר בתפקיד בעל השליטה בסאני ללא הזרמת כסף חיצונית, אם לאומי יממש העיקולים שהטיל - השליטה תעבור והזיכיון של סמסונג יהיה בסכנה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם בנק לאומי יכול לסכל את הסדר החוב בסאני, פרי יצירתו של יעקב לוקסמבורג? באחרונה נודע כי חברת לפידות, הנשלטת על ידי לפידות, בית ההשקעות איי בי איי, להבה ובית ההשקעות מיטב - מוכנים לקבל בו בן דב יישאר כבעל השליטה וייקבל פטור מתביעות כעבור שנתיים ללא כל הזרמת כסף חיצונית.

הסכמת הנושים להסדר, המשקף להם תספורת של 50%, מסתמכת על החשש כי יאבדו את הזכויות בזיכיון לשיווק ומכירת מכשירי סלולר מדגם סמסונג הקוריאנית, אם בן דב לא יישאר בשליטה. אולם, נראה כי גם אם הנושים יסכימו לתספורת ולהישארותו של בן דב, בנק לאומי יכול לטרוף את הקלפים מחדש.

ב-10 ביולי, אישר בית המשפט המחוזי הסדר בין בנק לאומי לבין א. בן דב השקעות (החברה הפרטית בשליטת בן דב) ומינה בהסכמה כונס נכסים על נכסי פיקדונות ניירות ערך המתנהלים בבנק.

בין תיק ניירות ערך עליו מונה הכונס, מוחזקות 16.5% ממניות סאני - החברה המנסה להגיע להסדר נושים עם מחזיקי האג"ח של סאני ב-3 הסדרות א'-ג' בגין חוב של 240 מיליון שקל.

אילן בן דבצילום: אייל טואג

מעבר לכך, הבנק הטיל במעמד צד אחד על 56.6% ממניות סאני נוספות, בגין הערבות שחתם בן דב לטובת הבנק בהקשר לחובותיה של טאו הנמצאת היום בפירוק.

בהתאם להסדר, הוקפאו הליכי מימוש השיעבוד ל-4 חודשים - בהם לאומי הבטיח כי לא יינקטו צעדים למימוש השעבוד על 16.5% מהמניות, כאשר לבן דב תהיה אפשרות לפדות את נכסי הפיקדון, ואם לא יעשה זאת בתום תקופה זו, יוכל הבנק לפעול למימוש המניות.

אם הבנק יחליט לממש את העיקול הזמני על נכסי בן דב, ההסדר אליו הגיע בעל השליטה עם הנושים לא יהיה תקף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker