תגובות לרכישת בנק ישראל

אלישע ינאי: להטיל מס על ספקולנטים

לדבריו, הצעדים שמשרד האוצר יכול להציע כוללים ביטול הפטור ממס על השקעות זרים במכשירים שקליים ארוכי טווח בדומה לפטור שהוענק (ובוטל אח"כ) ב-2003 בתקופת הפיגועים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

בתגובה לרכישת הדולרים על ידי בנק ישראל היום אמר אלישע ינאי, יו"ר תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, כי גם משרד האוצר צריך לפעול נגד התחזקות השקל. "תופעת התחזקות השקל היא סכנה למשק הישראלי ועל משרד האוצר להילחם בנחרצות וללא פחד כנגד הספקולנטים".

לדבריו, הצעדים שמשרד האוצר יכול להציע כוללים ביטול הפטור ממס על השקעות זרים במכשירים שקליים ארוכי טווח בדומה לפטור שהוענק (ובוטל אח"כ) ב-2003 בתקופת הפיגועים. הפטור על מכשירים קצרים בוטל בשנת 2009, ובאחרונה המליץ בנק ישראל לבטל את הפטור גם על הארוכים והכריז כי הוא שוקל הטלת מס על תנועות הון ספקולטיביות בדומה למס שהוטל בברזיל. המס הביא לברזיל הכנסות רבות, תרם לפיחות של 30% בריאל-הברזילאי, ועזר משמעותית ליצוא. עצם ההכרזה אמור להשפיע, ואם לא, יש להטיל מס נמוך ומבוקר עד להשגת ההשפעה.

עוד מציע ינאי למשרד האוצר להפגין חזית אחידה עם בנק ישראל במלחמה נגד הספקולנטים והתערבויות מסיביות בשוק המט"ח במטרה מוצהרת להחליש את המטבע המקומי, בדומה למדינות כמו שווייץ, יפן, מקסיקו, צ'ילה ואחרות. שווייץ למשל, הכריזה כי תפעל "בכל דרך שתראה לנכון" - הכרזה שגרמה להיחלשות משמעותית של המטבע המקומי. ביפן הכריז ראש הממשלה הנבחר מלחמה על היין החזק והתערב בשוק בהיקפים אדירים, למרות גל ביקורת מחבריו ב G8, מה שהביא להיחלשות היין ב-35%.

צעדים נוספים הם המרת חלק מהחוב הדולרי של ישראל בחוב שקלי, באמצעות ביצוע עסקות SWAP, שמשמעותן יצירת ביקוש למט"ח והחלשת השקל. תיקון החוק לגביית מס מגופים שנמכרו לזרים בדולרים כגון ישקר, ווייז ואחרים. "המס שמשולם בשקלים יוצר מצב אבסורדי, כי החברות ממירות דולרים לשקלים ויוצרות היצע מיותר. האוצר יכול וצריך להשתמש בדולרים לצרכיו ולצורכי משרדי הממשלה השונים בחו"ל", אמר.

אלישע ינאיצילום: קובי קנטור
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker