האוליגרך היהודי-אוקראיני גרנובסקי לוטש עיניים לקופת אמבלייז

(עדכון) בי.ג'י.איי, בשליטת קרן הצדקה "חב"ד 770 BV" שבבעלות גרנובסקי, דיווחה כי היא במו"מ לרכישת נתח ממניות חברת ההיי-טק אמבלייז ■ המגעים מתקיימים מול קרן פורטיסימו ונפתלי שני, אחד ממסיידי אמבלייז, לפי שווי של כ-100 מיליון דולר - 18% מעל שווי החברה בבורסה

ערן אזרן

שנה בדיוק עברה מאז רכש האוליגרך היהודי-אוקראיני אלכסנדר גרנובסקי את השליטה בחברת האחזקות בי.ג'י.איי (BGI), וכעת נראה שהוא מתקרב לעסקה המשמעותית הראשונה שלו. בי.ג'י.איי דיווחה היום (ג') כי היא מנהלת משא ומתן עם מספר בעלי מניות בחברת ההיי-טק הישראלית אמבלייז "במטרה להשיג החזקה מהותית".

בי.ג'י.איי לא נקבה בשמות הגורמים עמם היא מנהלת מו"מ, אולם החברה במגעים מתקדמים עם קרן פורטיסימו, המחזיקה בכ-18% ממניות אמבלייז, וכן מול איש העסקים נפתלי שני המחזיק בכ-15% נוספים. בעל מניות שלישי באמבלייז, שכרגע אינו צד בעסקה, הוא דונלד סטרום שמחזיק בכ-18% מהון המניות של חברת ההיי-טק.

המגעים בין הצדדים הם לרכישה של עד 25% מהון המניות המונפק של אמבלייז. זאת, מאחר שחוק החברות הישראלי מתיר לרכוש עד 25% מהון המניות של חברה שאינה בעלת דבוקת שליטה, מבלי לפרסם הצעת רכש כוללת לכל בעלי המניות בחברה. כעת, אמבלייז נסחרת בלונדון לפי שווי שוק של כ-60 מיליון ליש"ט (85 מיליון דולר).

עם זאת, המגעים עם פורטיסימו ושני מתנהלים לפי הערכות בהתאם לשווי של כ-100 מיליון דולר - 18% מעל שווייה בבורסה. נכון לסוף הרבעון הראשון, בקופתה של בי.ג'י.איי כ-220 מיליון שקל מזומנים ושווי מזומנים, כך שאין לה בעיה של מימון לעסקה. החברה מתכוונת להשקיע כ-90 מיליון שקל ממקורותיה העצמאיים, ולשמור את יתרת הסכום לפירעון עתידי של האג"ח שברשותה.

בי.ג'י. איי נשלטת בעקיפין על ידי קרן הצדקה "חב"ד 770 BV" של גרנובסקי, לאחר שבאוגוסט שעבר רכש האחרון את השליטה בחברה האם שלה, זד.בי.איי (ZBI) תמורת 128 מיליון שקל. מדובר בקרן צדקה שרשומה בהולנד ומוחזקת על ידי גרנובסקי (95%) ואיש סודו ומרכז הפעילות שלו בישראל, יוסי שניאורסון (5%), שעומד מאחורי הרכישה של אמבלייז.

מה שמניע את בי.ג'י.איי לעסקה הוא רצונה לשים יד על קופת המזומנים הדשנה של אמבלייז, המכילה כ-145 מיליון דולר. הכסף צפוי לשמש את בי.ג'י.איי להשקעות שונות בישראל. בחברה סירבו להתייחס לעסקות העתידיות עליהן שוקדים כעת, אולם כל עסקה תצטרך לקבל את אישור הדירקטוריון של החברה והאורגנים המוסמכים.

השקיעה של אמבלייז

אמבלייז היא חברת היי-טק ישראלית, הנסחרת בבורסת לונדון מאז שנות ה-90'. החברה, שנשאה בתחילה את השם גיאו-אינטראקטיב, הוקמה ב-1994 על ידי שרון כרמל, צורי דבוש, אלי רייפמן ונפתלי שני. כשנה וחצי לאחר הקמתה הונפקה בלונדון לפי שווי של 160 מיליון דולר. מאוחר יותר גייסה 43 מיליון דולר , ובתחילת 2000, בשיא בועת האינטרנט, יצאה לגיוס שלישי של 366 מיליון דולר - לפי שווי חברה עצום של 4.5 מיליארד דולר.

בשנת 2006 רכשה אמבלייז את השליטה בחברת ה-IT פורמולה תמורת 67 מיליון דולר. פורמולה היתה אז הפעילות העיקרית שלה, לאחר שמודל שפיתח רייפמן לטלפון סלולרי ישראלי נכשל. ב-2010 נמכרה פורמולה ב-139 מיליון דולר לחברת אסקו מפולין, ומאז נותרה אמבלייז ללא פעילות, אך עם קופה דשנה. בינתיים הצליח רייפמן להסתבך, וב-2010 נידון לארבע שנות מאסר לאחר שהורשע בזיוף ומרמה.

גרנובסקי, שכיהן בעבר כחבר הפרלמנט האוקראיני, מחזיק בקונגלומרט הכולל חברת בנייה ויזמות, בתי מלון, בנקאות ומכירת חומרי גלם לבנייה ולתעשיות אחרות. האוליגרך היהודי-אוקראיני - שהתקרב לדת ולחב"ד בשנים האחרונות - פועל להשאת רווחים לטובת קרן הצדקה שבבעלותו. גודל הונו האמיתי של גרנובסקי לא ידוע במדויק, אך הוא מוערך במיליארדי דולרים.

לצדו של גרנובסקי נמצא שניאורסון, שידוע בעולם החרדי כאיש עסקים ממולח בעל קשרים חובקי עולם הן בקרב צמרת אנשי העסקים בארץ והן ברחבי העולם. שניאורסון היה חתום על השקת הפעילות העסקית והרכישות המאסיוויות בארץ של איש העסקים הישראלי לשעבר שעיה בוימלגרין, במהלך שנות הגאות של הבורסה. עד 2007 שימש שניאורסון כמנהל העסקים הראשי של בוימלגרין עצמו וכמנכ"ל קבוצת בוימלגרין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker