סיכום יולי

כ-60% מגיוסי האג”ח - לחברות בסיכון גבוה

חברות ללא דירוג וחברות בדירוג בינוני של BBB ומטה גייסו כ-1.2 מיליארד שקל בחודש שעבר ■ מעלות: "יש דרישה גוברת לביטחונות, שעבודים והתניות מצד המוסדיים" ■ לידר: "סביבת הריבית הנמוכה מאפשרת גם לחברות בדירוגים נמוכים נגישות לשוק ההון"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יותר ויותר חברות, גם כאלה הנחשבות פחות איתנות מבחינה פיננסית, מצליחות לגייס אשראי בשוק ההון. כ-60% מסך גיוסי האג”ח ביולי, 1.2 מיליארד שקל, היו של חברות הנושאות דירוג בינוני ‏(קבוצת ה-BBB‏) או של חברות שאינן מדורגות, לעומת 17% מתחילת 2013 ובהשוואה ל-7% ב-2012 - כך עולה מנתונים שאספה חברת הדירוג S&P מעלות.

העלייה בהיקפי הגיוס של החברות הפחות איתנות נובעת מסביבת הריבית הנמוכה ששוררת במשק. הריבית לוחצת מטה את שיעור התשואות על האג”ח הקונצרניות ודוחפת יותר משקיעים לעבר נכסים מסוכנים. בפועל, ירידת התשואות הפחיתה את המרווחים מעל התשואות של האג”ח הממשלתיות - מה שמתמרץ חברות לגייס אשראי בשווקים ומסייע להגדלת הביקושים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

סוף עונת הפראיירים // רשתות המזון הזולות חונקות את שופרסל ומגה

מה קורה כשסינים מנסים לבנות חיקוי של פריז?

"בהשוואה לתקופות קודמות, קיימת בשוק פתיחות לחברות בקבוצת ה-BBB או לחברות לא מדורגות", הסבירה רונית הראל בן־זאב, מנכ”לית S&P מעלות. "בעקבות הורדת הריבית פעמיים במאי, נרשמה ירידה במרווחי הסיכון, במיוחד בקבוצת ה-BBB ובסדרות אג”ח של חברות שאינן מדורגות. הדבר בא לידי ביטוי בריביות נמוכות ובמרווחי סיכון נמוכים במיוחד בהנפקות רבות".

רנן כהן־אורגד, מנכ”ל חברת החיתום לידר הנפקות: “שיעור ההנפקות ללא דירוג או עם דירוג בקבוצת ה-BBB גבוה משמעותית לעומת חודשים קודמים השנה, ובולט אף יותר בהשוואה ליולי 2012, אז לא בוצע ולו גיוס אחד של חברות המדורגות מתחת לקבוצת ה-A. אנו מעריכים כי נתונים אלה, יחד עם סביבת הריבית הנמוכה ושקט יחסי בשווקי העולם, יאפשרו לחברות גם בדירוגים נמוכים ובלא דירוג בכלל המשך נגישות לשוק ההון”.

כ-2 מיליארד שקל גויסו בשוק האג”ח ביולי, בדומה לחודש הקודם. ההנפקות היו קטנות יחסית, כשההנפקה הגדולה ביותר היתה של בזן - כ-400 מיליון שקל. חברות ‏(ללא מוסדות פיננסים‏) גייסו מתחילת השנה בהנפקות אג”ח כ-18 מיליארד שקל - עלייה חדה של כ-38% לעומת התקופה המקבילה ‏(כ-13 מיליארד שקל‏).

במקביל להפשרת הפעילות בענף הקונצרני, שוק הנפקת המניות ‏(האקוויטי‏) עדיין לא התאושש. ביולי בוצעה רק הנפקה ראשונית אחת - של חברת ההיי־טק סומוטו. מדובר בהנפקה ראשונית שנייה שבוצעה באחד העם מראשית 2012, לאחר שלפני חודשיים הונפקה גם חברת הביומד קדימהסטם. במקביל, בשוק נערכים להנפקה ראשונית של איי.די.איי ביטוח לפי שווי של מיליארד שקל.

"דורשים ביטחונות"

למרות העלייה החדה בגיוס החוב שנושא רמת סיכון גבוהה יחסית, הדגישו במעלות שניכרת דרישה גוברת לביטחונות, שעבודים והתניות מצד הגופים המוסדיים. מנתוני חברת הדירוג עולה כי כמעט כל החברות ‏(למעט חממה סחר‏) שגייסו באמצעות הנפקת סדרות חדשות, הציעו סדרות מגובות בביטחונות או כללו שעבוד שלילי ‏(הימנעות מרישום שעבודים בלא אישור בעלי החוב‏).

“ככלל”, הסבירו במעלות, “מגמת הגידול בהנפקות המגובות בביטחונות בולטת בבחינת נתוני שבעת החודשים הראשונים של 2013. כ-90% מהסדרות החדשות שהונפקו היו מגובות בביטחונות או כללו שעבוד שלילי, ויותר ממחצית מהסדרות ‏(57%‏) כללו שעבוד של בטוחות מכל הסוגים”.

לדברי הראל בן־זאב, איכות הביטחונות ממשיכה להיות מגוונת ובלא קו אחיד, בעיקר בשל ההבדלים הקיימים באופי הפעילות של החברות המנפיקות. “לצורך בחינת טיב הביטחונות, ביצענו חלוקה של הביטחונות המטריאליים לשניים: ביטחונות דרג א’ וביטחונות דרג ב’. הביטחונות מדרג א’ כוללים שעבוד ראשון וקבוע על נכסים ריאליים ‏(נדל”ן, כלי רכב וכו’‏) ושעבוד מניות סחירות של חברות תפעוליות. הביטחונות מדרג ב’ כוללים שעבוד שני על נכסים ריאליים, שעבוד שוטף על מלאי ולקוחות, שעבוד על חשבון עודפים ושעבוד של מניות לא סחירות.

“מבחינת איכות הביטחונות עולה כי טיבם משתפר והולך, כשכ-25% מהביטחונות שניתנו בהנפקת סדרות חדשות מתחילת 2013 מוגדרים על ידנו דרג א’. כמו כן, כ-57% מכלל הסדרות החדשות גובו בביטחונות מטריאליים ‏(דרג א’ ודרג ב’‏), לעומת כ-38% ב-2012”, פירטה הראל בן־זאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker