בלעדי

בן דב מתקרב להסדר בסקיילקס ובסאני: יישאר בעל השליטה ללא הזרמת כסף

מקורב לנציגות מחזיקי אגרות החוב: "אנחנו לא אוהבים הסדר, אך אם זה מה שמחזיקי אגרות החוב ירצו, זה מה שנעשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן אילן בן דב מתקרב להסכמות עם מחזיקי אגרות החוב של סאני וסקיילקס שישיאירו אותו כבעל שליטה בחברות. מדובר בהסדרים מורכבים מבחינה פיננסית, הכוללים בתוכם דחייה של תשלומים תמורת פיצויים יצירתיים, פטור מתביעות שייכנס לתוקף לאחר שנתיים והזרמה של כסף בתמורה לנכסים.

לאחר משא ומתן מפרך, יוצג לדירקטוריון חברת סאני הנשלטת על ידי אילן בן דב הסדר חדש. בהסדר יתבקשו מחזיקי אגרות החוב בשלוש הסדרות א'-ג' - להם חייבת החברה 240 מיליון שקל - לוותר על החוב בתמורה להנפקת סדרות חדשות בערך נקוב יותר גדול.

סדרה א' היא סדרת אג"ח רגילה בהיקף של 170--180 מיליון שקל ערך נקוב.  היא בעלת מח"מ של 4 שנים, שתחל להיפרע החל מעוד 3 שנים. סדרה ב' הינה סדרה להמרה למניות חברת סאני בשווי 110 מיליון שקל ערך נקוב, ובעלת מח"מ ומועדי פירעון דומים. 

כתבות נוספות באתר TheMarker

הספקולציה המסוכנת של זוגות צעירים: קרקע חקלאית באזור המרכז


פרח לרנר, העוזרת האישית של ביבי, היא האשה החזקה בכנסת

הסדרות החדשות לא יישאו ריבית ובתמורה לוויתור עליה, יקבלו המשקיעים כפיצוי קרן בהיקף גדול יותר של 15%, תחת ההנחה שהיא תיפרע בעתיד. לאילן בן דב יאושר פטור מתביעות שייכנס לתוקפו לאחר שנתיים.

במסגרת ההסדר המתגבש יימכרו מניות תפוז שבידי סאני לחברת לפידות בשליטתו של יעקב לוקסמבורג בתמורה לכ-10 מיליון שקל. כמו כן יימכרו לבן דב 13% ממניות סקיילקס בתמורה לכ-15 מיליון שקל לפי שווי חברה של 130 מיליון שקל (כאשר החברה היום נסחרת לפי שווי של 103 מיליון שקל), וכן במסגרת הצעת מכר שמשלימה בימים הללו חברת אביזרי הרכב מובילאיי, תמכור סאני 25% מאחזקותיה תמורת כ-7 מיליון שקל (לסאני כיום 0.5% ממניות מובילאיי).

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

אותם סכומים יוזרמו לקופת סאני, וישמשו לפירעון הלוואה, שנלקחה מבנק מזרחי על סך 25 מיליון שקל - בגינה משועבדות 1.4% ממניות פרטנר. עם פירעון ההלוואה, מניות פרטנר ששווי השוק שלהם כיום הינו 60 מיליון שקל (לפי מחיר נוכחי של 27 שקל למניה). מניות פרטנר וייתרת המניות של מוביליאיי ישמשו כבטוחה לפירעון סדרה א'. בנוסף, תשועבד כל יתרת המניות של סקיילקס בסאני. בפועל, מחצית מהביטחונות הינם ממקורות של סקיילקס ומחצית הינם מנכסים אחרים.

נכון להיום מחזיק בעל השליטה בן דב, באגרות חוב של סאני, ולפי ההסדר פירעון החוב כלפיו יהיה נחות לעומת החוב למחזיקי אגרות החוב. לפי גורמים המעורבים בהסדר החבילה המוצעת לבעלי אגרות החוב של סאני מגלמת תספורת של כ-50%. המחזיקים הגדולים באגרות החוב של סאני וסקיילקס הינם בית השקעות IBI, להבה, מיטב דש וחברת לפידות. בנוסף בית ההשקעות של ילין לפידות מחזיק באג"ח סקיילקס.

מכיוון שבעלי האג"ח הגדולים מחזיקים הן באגרות החוב של סאני והן באגרות החוב של החברה הבת סקיילקס, שהינה הנכס העיקרי של סאני אישורו של ההסדר בסאני, מותנה בהסדר בסקיילקס.

סקיילקס חייבת 1.1 מיליארד שקל למחזיקי אגרות החוב בשמונת הסדרות. מול חוב זה סקיילקס מחזיקה ב 16% ממניות פרטנר וכן בזיכיון לשיווק ומכירה של מכשירי סלולר מדגם סמסונג הקוריאנית. בנוסף לחברה נכסים בשווי של כ-150 מיליון שקל בקופתה.

הסדרות נבדלות בניהם במח"מ ובביטחונות. הסדרות הקצרות א'-ג' מחזיקות בביטחונות על פרטנר האמורים לחסות להם את פירעון מלוא החוב, כך שהן לא יהיו חלק מההסדר המוצע הנרקם. לסדרות ד ו-ו' בעלות מח"מ בינוני, ביטחונות על מניות פרטנר, אך לא בהיקפים, שאמורים לחסות את מלוא החוב. בהתאם לכך תינתן להם אפשרות להיות חלק מההסדר באופן וולונטרי.

הבעיה העיקרית של מחזיקי אגרות החוב הינה בסדרות הארוכות שהונפקו ללא ביטחונות - סדרות ז', ט' וכן סדרה 1 להמרה. על פי ההסדר המתגבש, יוצע למחזיקי אגרות החוב הללו לדחות את תשלום 75% מהקרן לעוד כשנתיים וחצי מיום ההסדר.

בתמורה לדחייה, יקבלו מחזיקי אגרות החוב, שיעבוד שני על מניות פרטנר שכיום משועבדות לסדרה י' החדשה שהונפקה לפני מספר שבועות. שעבוד זה יהיה רלוונטי כל עוד מניית פרטנר תיסחר מעל 27 שקל למניה והחברה תחלק לסקיילקס דיווידנד בגובה של 115 מיליון שקל בשנה (לפי ההסכם שנחתם על חיים סבן בעל השליטה החדש בפרטנר). 

כמו כן, יקבלו מחזיקי אגרות החוב ריבית יותר גבוהה שתועלה לריבית ממוצעת לסדרה של 7% בתוספת מדד. פיצוי נוסף על הדחייה יהיה בדמות מתן 5 מיליון אופציות חדשות על מניית סקיילקס שניתנות למימוש ל-15% ממניות סקיילקס, לפי שער של 10 שקלים. מהלך זה עשוי לדלל את מחזיקי אגרות החוב של סאני.

סדרה 1, שאמורה להיפרע בספטמבר 2014, מעניקה על פי שטר האג"ח למחזיקי אגרות החוב זכות לדרוש פירעון מוקדם של האג"ח. כחלק מההסדר לאחר שישולמו באופן מיידי 35 מיליון שקל, ייוותרו המחזיקים על הדרישה לפירעון מוקדם והתשלום יידחה בשנתיים וחצי. מכיוון שבן דב מחזיק ב 15% מהסדרה, ייתכן והמחזיקים ידרשו כי בן דב יוותר על חלקו בתשלום המיידי.

מקורב לנציגות מחזיקי אגרות החוב מסר: "אנחנו לא מתים על ההסדר אך אם זה מה שמחזיקי אגרות החוב ירצו, זה מה שנעשה. יש מחר (ב') הצבעה לא פשוטה - האם להסמיך את הנציגות לנקוט בהליכים נגד בן דב והחברה. בגלל זה החברה רצה ופירסמה את הצעת ההסדר. אין הזרמה של כסף מבחוץ שאינה בתמורה לקבלת נכסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker