בעלי האג"ח של אי.די.בי נערכים ליום שאחרי דנקנר

נציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות קיבלה פניות ממשקיעים המעוניינים להזרים כסף לאי.די.בי פיתוח, כולל פנייה ישירה מאדוארדו אלשטיין - בלא תיווכו של דנקנר ■ ביום חמישי הנציגות קיימה לראשונה שיחת ועידה עם אלשטיין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

10 חודשים אחרי שהשקיע 100 מיליון שקל שירדו לטמיון בחברת גנדן, נראה שאדוארדו אלשטיין עדיין מעוניין לרכוש את השליטה בקבוצת אי.די.בי. אלא שהפעם, כך נראה, הוא רוצה לשבת בכסא הנהג ולנהל את ההצגה - בלא מעורבות משמעותית מצד נוחי דנקנר ואנשיו.

בשבוע שעבר פנו נציגיו של אלשטיין בישראל לנציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את השליטה בקבוצה. מה שיוכל להתרחש אם וכאשר בעלי האג”ח יקבלו לידיהם את מניות אי.די.בי פיתוח.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מעצמה בהתייעלות // כטריליון דולר יקוצצו מתקציב הביטחון האמריקאי

העסקה שמטילה צל על עתיד טבע

נציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות כוללת את יואב ערמוני מגלעד קרנות הפנסיה של עובדים דתיים, אלכס סורזקו מאקסלנס ויוני שר. עו"ד חגי אולמן, המשמש משקיף באי.די.בי מטעם בית המשפט, מקבל עדכונים שוטפים על המגעים הללו, שמתנהלים בשלב זה רק מול הנציגות של אי.די.בי אחזקות. נציגות אי.די.בי פיתוח, שכוללת נציגים מפסגות, קרן יורק והפניקס, אינה מעורבת בעניין.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

מטרת הפנייה של אלשטיין היתה לבדוק עד כמה אפשרות ההשתלטות ישימה ומהם התנאים הכספיים לביצועה. אלשטיין הציע להשקיע כסף באי.די.בי פיתוח, אבל לא אמר כמה. בנציגות מעוניינים בהזרמה של 800–900 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, כדי להוציא את החברה לדרך חדשה ולשפר את איתנותה הפיננסית. בתמורה לסכום כזה יקבל המשקיע כ-50% ממניות אי.די.בי פיתוח. ככל הידוע, אלשטיין מעוניין להשקיע סכומים נמוכים בהרבה.

הזרמה של 800 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח תמורת 46% ממניותיה תגזור לאי.די.בי פיתוח שווי של 1.74 מיליארד שקל אחרי הכסף. ההזרמות יבוצעו לפי ממוצע הערכות השווי לחברה שביצע פרופ’ אמיר ברנע, כלומר כ-820 מיליון שקל. אלשטיין מעוניין בשלב זה להשקיע באופן מדורג רק כ-700 מיליון שקל.

אלשטיין הבין כנראה שכדי לרכוש את השליטה באי.די.בי אין לו צורך בדנקנר, משום שמי שעשוי להיות בקרוב בעל השליטה באי.די.בי פיתוח הם בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. אלשטיין התאכזב כנראה מהשותפות שלו עם דנקנר בגנדן, שכחלק ממנה הוא השקיע 100 מיליון שקל בגנדן. השקעה זו התפזרה בין הנושים של גנדן ‏(כ-60 מיליון שקל‏) לבין הנושים של אי.די.בי אחזקות ‏(כ-40 מיליון שקל‏) - ולמעשה ירדה לטמיון משום ששתי החברות הללו חדלות פירעון.

אדוארדו אלשטייןצילום: דניאל בר און

"אלשטיין הוא איש עסקים חריף", אומרים מקורבים לנציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. "ברגע שראה כי המגעים למכירת כלל ביטוח מתקדמים החליט לחזור ולבחון את האופציות שלו".

תאריך היעד הבא להתפתחויות באי.די.בי הוא 11 באוגוסט. במועד זה אמורות להתקיים אסיפות בעלי האג”ח לצורך הצבעה על מתווי ההבראה שהוצעו להם. נכון לעכשיו בעלי האג”ח הביעו התנגדות למתווה הסדר החוב שהציע להם דנקנר. על מנת למנוע מבעלי האג”ח להשתלט על החברה מנסה דנקנר לסכם על מכירת 30% מכלל ביטוח לקבוצת משקיעים תאילנדים, בראשות דנין צ’רבונאנט, תמורת 1.4 מיליארד שקל ולפי שווי חברה של 4.6 מיליארד שקל. עסקה זו, אם תיחתם, תשפר משמעותית את יכולותיה הפיננסיות של אי.די.בי פיתוח.

בסוף השבוע נפגשו נציגים מתאילנד ומסין עם המפקח על הביטוח היוצא פרופ’ עודד שריג, וכן עם מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן. לדברי מקורבים לאי.די.בי, הפגישות היו "מוצלחות".

יואב ערמוניצילום: מוטי מילרוד

אלשטיין אינו היחיד שמתעניין בהשקעה באי.די.בי פיתוח. ל-TheMarker נודע כי בשבועיים האחרונים פנו לנציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות כמה גופים השוקלים להשקיע כסף במניות אי.די.בי פיתוח. מדובר בעיקר בגופי השקעה מחו”ל שמיוצגים בישראל על ידי מתווכים מקומיים ‏(בתי השקעות ומשרדי עורכי דין‏).

הנציגות: יש קיפאון ניהולי באי.די.בי

נציגות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות הציבו רף מחיר של כ-800-900 מיליון שקל לכ-50% ממניות אי.די.בי פיתוח - כלומר, הם סבורים כי שוויה של אי.די.בי פיתוח יכול להגיע ל1.5–1.8 מיליארד שקל, אחרי הזרמת כספים. בנציגות סבורים שלאי.די.בי פיתוח יש פוטנציאל רב להשבחה, גם אם כלל ביטוח לא תימכר. ואולם, מקורבים לנציגות טוענים כי פוטנציאל זה לא יוכל להתממש כל עוד החברה שרויה בקיפאון ניהולי ומנסה למכור נכסים במחירי רצפה. מדיניות זו, לדבריהם, ננקטת כעת עקב ניסיונות ההישרדות הנואשים של הנהלת אי.די.בי, ובעיקר של דנקנר.

אם המגעים עם אלשטיין או עם משקיע אחר שיזרים הון לאי.די.בי פיתוח יניבו פרי, בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות עשויים לקבל תמורה גבוהה בהרבה - לעומת השווי שלפיו נסחרות כיום האג"ח של אי.די.בי אחזקות בשוק.

החוב של אי.די.בי אחזקות לבעלי האג”ח מסתכם ב–1.8 מיליארד שקל ולבנקים החברה חייבת עוד כ–300 מיליון שקל. הנכסים שרואים מולם בעלי האג”ח הם: קופת החברה שבה כ–200 מיליון שקל, מניות אי.די.בי פיתוח בשווי משוער של 800 מיליון שקל עם פוטנציאל השבחה וזכויות תביעה נגד בעלי השליטה באי.די.בי שהמומחה הכלכלי שמינה בית המשפט, אייל גבאי, העריך ביותר מ–200 מיליון שקל.

סך הנכסים הזה מגיע אפוא לכ–1.2 מיליארד שקל, כלומר כ–57% משווי החוב אליהם או כ–70 אגורות לאיגרת - כמעט פי 3 ממחירן של האג”ח כיום בשוק, אם כי לפני השבחה אפשרית בנכסיה של אי.די.בי פיתוח. המגעים עם משקיעים אפשריים באי.די.בי פיתוח משפרים את יכולת המיקוח של בעלי האג”ח מול בעלי השליטה הנוכחיים באי.די.בי אחזקות, שאינם מעוניינים להזרים בעצמם סכומים משמעותיים.

מנציגות מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות נמסר בתגובה: “הנציגות נפגשת באופן תדיר ועצמאי עם נציגים של קבוצות משקיעים, במטרה לאתר משקיע שיזרים את ההון הנדרש לאי.די.בי פיתוח, לאחר שמחזיקי האג”ח יקבלו לידיהם את מניות החברה. אין בדעת הנציגות להיכנס לפרטי המו"מ עם קבוצת משקיעים זו או אחרת. הנציגות לא נפגשה עם נציגי אלשטיין מאז פיצוץ המו”מ בינו לבין בעל השליטה. נדגיש כי בפני נציגות האג”ח לא הוצג עד כה אף מתווה ענייני מטעם בעל השליטה באי.די.בי ולא מתוכננת פגישה שבה יוצג מתווה כזה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker